Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: trwa peregrynacja obrazu Matki Boskiej Latyczowskiej

Parafie lubelskie nawiedza od 15 września obraz Matki Boskiej Latyczowskiej. – Wierni zbierają się w kościołach na modlitwie, zwłaszcza osoby, które osiedliły się w Lublinie po II wojnie światowej, a ich rodziny przeżywają peregrynację znanego im od dzieciństwa obrazu, który od 4 października będzie czczony w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w lubelskiej dzielnicy Czuby – mówi KAI dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie ks. Ryszard Podpora.

[ TEMATY ]

obraz

Lublin

Paweł Wysoki

Obraz, po przewiezieniu z Łucka do Lublina, przez blisko 70 lat znajdował się w kaplicy Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Decyzją abp Stanisława Budzika zostanie przeniesiony do kościoła na lubelskim osiedlu, ale najpierw nawiedzi 20 parafii w mieście – tyle, ile jest tajemnic Różańca.

Inspiratorem i pomysłodawcą projektu jest ks. abp Budzik – mówi ks. Podpora. Obraz został oddany do konserwacji, po czym ks. abp Budzik w specjalnym liście zaprosił diecezjan do przyjęcia obrazu Matki Bożej Latyczowskiej, który jest wpleciony w historię narodu polskiego i mocno związany z Kresami Rzeczpospolitej. Równocześnie metropolita lubelski nakreślił teologię tego obrazu, który przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem. Jego przybycie do parafii jest więc wniesieniem Chrystusa do wspólnoty wiernych – Maryja wnosi Syna Bożego, a wraz z Nim Jego orędzie i przesłanie, zawarte w Piśmie Świętym, które Dzieciątko Jezus trzyma w swoich rączkach. Ks. abp Budzik zaproponował, żeby nawiedziny w każdej parafii wiązały się z jedną z tajemnic Różańca, aby zaczęły się w Matkę Bożą Bolesną 15 września w lubelskiej katedrze, a zakończyły w parafii Matki Bożej Różańcowej, która jest kościołem docelowym, gdyż tam pozostanie na zawsze. Uroczysta intronizacja odbędzie się 4 października, dokładnie w 236. rocznicę koronacji przez bpa Jezierskiego koronami papieskimi.

Kopię cudownego wizerunku Salus Populi Romani przywieźli do Latyczowa z Rzymu polscy dominikanie. Jednak na jego umieszczenie w kościele nie zgodził się właściciel miasta, hrabia Potocki, który był kalwinem. Wobec tego obraz został umieszczony w domu w pobliskiej okolicy. Jej mieszkańcy zaobserwowali wówczas nadzwyczajne zjawisko – łunę nad budynkiem, gdzie wizerunek Matki Bożej znalazł schronienie. Dzięki tym wydarzeniom i pośrednictwu żony, gorliwej katoliczki, Potocki porzucił kalwinizm i powrócił do Kościoła. Obraz zaś znalazł godne miejsce czci.

Reklama

Nawiedzenie przebiega według podobnego schematu. Po przywitaniu obrazu Matki Bożej Latyczowskiej przez wspólnotę parafialną, przedstawicielka Zgromadzenia Sióstr Służek przypomina jego bogatą, ponad 400-letnią historię. – Wierni modlą się nieraz całą noc – mówi ks. Podpora.

4 października obraz zostanie uroczyście przeniesiony z kościoła pw. Świętej Rodziny w uroczystej procesji do kościoła Matki Bożej Różańcowej. O godz. 11 rozpocznie się uroczysta Msza św. Symboliczne znaczenie będzie miał udział w uroczystościach bpa z Kamieńca Podolskiego Leona Dubrawskiego, prowincjała Ojców Dominikanów i przełożonej generalnej Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

- Obserwowałem wiernych w katedrze - mówi ks. Podpora. - Księża bardzo się zaangażowali, bardzo zabiegali o to, aby to nawiedzenie dokonało się w ich parafii, gdyż w Lublinie jest ich 37, więc nie wszyscy mogli wziąć w tym udział - przyjąć obraz - podkreśla ks. Podpora. Przypomina, że takiego obrazu w Lublinie nie ma, a dzięki jego obecności najstarsi repatrianci, którzy po II wojnie światowej osiedli w Lublinie, odnaleźli kawałek utraconej ojczyzny. Dlatego przyjęcie tego obrazu jest bardzo serdeczne, żywe, bo łączy się także z wiernymi i ich przodkami, którzy się przed tym wizerunkiem modlili. Abp Budzik opowiadał mi, że starsza parafianka wspominała, że modliła się przy tym obrazie kiedyś w Łucku - dodaje ks. Podpora.

2014-10-01 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 lat temu Lublin wyruszył na Jasną Górę

Niedziela lubelska 30/2018, str. 1

[ TEMATY ]

historia

Jasna Góra

pielgrzymka

Lublin

Zdjęcie udostępnili: Małgorzata i Krzysztof Żórawscy oraz ks. Grzegorz Franaszek

Inicjatorem lubelskiej pielgrzymki był dominikanin o. Ludwik Wiśniewski

Inicjatorem lubelskiej pielgrzymki był dominikanin o. Ludwik Wiśniewski

Do 1979 r. pielgrzymi z Lublina wędrowali na Jasną Górę z grupami warszawskimi, tak jak reszta kraju. Rok po Milenium Chrztu Polski, latem 1967 r., dawni licealiści z pielgrzymkowej „7”, a wówczas już studenci, przekonali ks. Tadeusza Uszyńskiego, rektora kościoła św. Anny, aby stworzyć grupę akademicką, z novum w postaci konferencji, dyskusji i śpiewów młodzieżowych. Pomysł poparł kard. Stefan Wyszyński i 400 studentów poszło po raz pierwszy w „Siedemnastce”. Wkrótce do warszawskich żaków zaczęli dołączać studenci z innych miast, w 1971 r. ze swoją grupą z Gdańska poszedł także dominikanin o. Ludwik Wiśniewski. Kiedy pracował już w Lublinie, w „Siedemnastce” wędrowało ponad 20 tys. osób, panował tłok. Wtedy duszpasterz postanowił, żeby pielgrzymować z Lublina. Idea stała się jeszcze bardziej płomienna po pierwszej wizycie Jana Pawła II w Polsce, w czerwcu 1979 r.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję