Reklama

Zmarła Ciocia Róża Siemieńska

Niedziela Ogólnopolska 6/2015, str. 17

www.rodzinarodzin.pl

Była chodzącą legendą, która z każdego faktu w swoim życiu umiała zrobić piękną opowieść z niebanalnym morałem. A miała o czym i komu opowiadać. Dzieciństwo w ziemiańskiej, skoligaconej rodzinie, okupacja w szkole pielęgniarskiej i udział w Powstaniu Warszawskim (sanitariuszka „Kasia”); brzemienne w skutki spotkanie z ks. Stefanem Wyszyńskim i rodząca się „Ósemka” – później Instytut Prymasa Wyszyńskiego; studia na KUL-u i praktykowanie w Teatrze Rapsodycznym, gdzie wcześniej grał ks. Karol Wojtyła; studia teologiczne w Rzymie za pontyfikatu Piusa XII; milenijne misteria na Jasnej Górze; i wreszcie „Ostoja” w Krynicy Górskiej. Z tego ostatniego miejsca pochodzi jej relacja z licznymi siostrzenicami i bratankami, bo każdy przyjeżdżający gość mówił do niej: „Ciociu” i uczył się mądrości życiowej, wiary, która góry przenosi, oraz miłości do Mamy z Jasnej Góry. Kiedy po latach powróciła do Warszawy, swoje opowiadania i przemyślenia zaczęła spisywać – równie pięknie, jak opowiadała. Zdążyła wydać dwa tomy serii „Opowiadam” (wydawnictwo Apostolicum), trzeci został przygotowany do druku w dniu jej śmierci. Nagrała też wspomnienia o Papieżu Polaku dla Centrum Myśli Jana Pawła II. Pisała artykuły i udzielała wywiadów radiowych.

Wszystkich bratanków, siostrzenice i przyjaciół informujemy, że ich Ciocia Róża wyruszyła w ostatnią podróż, u kresu której – jak wierzymy – wyszedł po nią św. Jan Paweł II i cały Dwór Niebieski, z którym była zaprzyjaźniona.

Ziemskie pożegnanie odbyło się 29 stycznia br. w kościele św. Wacława w Warszawie (ul. Korkowa 27), po czym nastąpiło przeniesienie doczesnych szczątków do grobu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego na cmentarzu Bródnowskim.

2015-02-03 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję