Reklama

Polski Katechizm Poetycki

Zaprzyjaźnić się z aniołami

Chrystus stanowi centrum świata anielskiego. (...) Życie Słowa Wcielonego, od Wcielenia do Wniebowstąpienia, jest otoczone adoracją i służbą aniołów. (...) Ich śpiew uwielbienia przy narodzeniu Chrystusa nie przestał rozbrzmiewać w uwielbieniu Kościoła (...). Aniołowie strzegą Jezusa w dzieciństwie, służą Mu na pustyni, umacniają Go w agonii i mogliby ocalić Go z ręki nieprzyjaciół, jak kiedyś Izraela. Aniołowie także „ewangelizują”, głosząc Dobrą Nowinę Wcielenia i Zmartwychwstania Chrystusa. Będą obecni w czasie powrotu Chrystusa, który zapowiadają, służąc Mu podczas sądu (KKK 331. 333)

Bóg stworzył aniołów – byty duchowe, doskonałe, wolne od ograniczeń materialnych. Dał im bystrość poznania, wolną wolę, by jak On mogli doświadczać wolności w przestrzeni prawdy, dobra i piękna. Teologia wyprowadziła z Bożego objawienia wnioski o naturze i posłannictwie aniołów. Poza tym, że najbliżej majestatu Trójcy Przenajświętszej istnieją serafini i cherubini, wiemy też o istnieniu archaniołów (np. Michała, Gabriela, Rafała) i aniołów, a także całych chórów anielskich, określanych biblijnymi imionami: Tronów, Zwierzchności, Władz (por. Kol 1, 16). Nadto wskazuje się na chóry: Potęg, Mocy, Księstw. Wiemy też o aniołach opiekujących się każdym człowiekiem. Ich antropomorficzne wyobrażenia pojawiają się w ikonach i freskach zdobiących chrześcijańskie świątynie. Świat aniołów jest dziedzictwem judaizmu, ale też islamu, a w pewnych elementach – wielu innych religii. Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów w Kościele katolickim przypada 2 października. Dzień ten daje nam okazję do przypomnienia sobie o tej skutecznej, często niezauważanej osobowej pomocy danej nam przez Boga.

Każdy naród ma swego anioła – protektora przed Bogiem. Znane są np. objawienia Anioła Ukrainy z początku XX wieku w środowisku redemptorystów. W Polsce podobne objawienie, z przepowiednią o Papieżu Polaku, miało miejsce podczas powstania styczniowego w Przemyślu, 3 maja 1863 r. Okazało się ono inspirujące m.in. dla założyciela michalitów bł. Bronisława Markiewicza – „Najwyżej zaś Pan Bóg was (Polaków – J. K.) wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego papieża” (H. Bejda, „Księga 100 wielkich cudów”, Kraków 2005, s. 152-153). Przekonanie o opiekunie anielskim Korony Polskiej sięga jednak już XVII wieku.

Augustyn Kordecki (1603-73)

„Przypatrz się, polska potomności”

(...) Niech patrzy i dziwi się świat chrześcijański,
Jak dzielnie nasza Królowa, a Pani Nieba i Ziemi
Broni wiernego sobie Królestwa i jak skuteczny niesie ratunek
Swoim ludzkiej pomocy pozbawionym sługom!
Oby Anioł wojsk Pańskich, Stróż Polski, (...) wszystkich nieprzyjaciół,
Którzy się sprzysięgli na wykorzenienie w Polsce czci Królowej Aniołów,
Potężną swą ręką rozproszył.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję