Reklama

Przywołać tamten czas

To był protest głodowy, o którym informowano również poza granicami PRL-u. W ciągu 194 dni uczestniczyło w nim 378 osób, wśród których znaleźli się m.in. Anna Walentynowicz, Andrzej Kołakowski i Adam Macedoński...

Niedziela Ogólnopolska 7/2015, str. 54

Zbigniew Galicki

W bieżanowskim kościele w intencji głodujących modliło się bardzo wiele osób

W bieżanowskim kościele w intencji głodujących modliło się bardzo wiele osób

Głodówkę rozpoczęto w Środę Popielcową – 19 lutego 1985 r. w Bieżanowie Starym (osiedlu na obrzeżach Krakowa). Na strajk przyjeżdżali tam ludzie reprezentujący różne zawody, grupy wiekowe i społeczne z całej Polski, z ponad 60 miejscowości. Inicjatywa narodziła się po bestialskim zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy SB. Była protestem przeciw prześladowaniu Kościoła, przeciw represjom działaczy podziemnej wówczas Solidarności. Ponadto głodujący domagali się zwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Niezwykły strajk, niezłomny kapłan

Ówczesny proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie Starym, opiekun głodówki – ks. Adolf Chojnacki (1932 – 2001), kapłan niezłomny, kapelan Solidarności, Żołnierzy Wyklętych, oddał głodującym do dyspozycji pomieszczenia znajdujące się w przyziemiu budującego się wówczas kościoła. Głodówkę rozpoczęli członkowie KPN-u. Do udziału w strajku, który wstępnie miał potrwać tydzień, zgłaszali się kolejni chętni. Aby zyskać status głodującego, należało mieć wiarygodną osobę wprowadzającą, a ponadto minimum 3 dni przeżyć o wodzie. W oknie pomieszczenia, gdzie przebywali strajkujący, zawsze znajdowała się lista osób, które kontynuowały głodówkę. Zajmujący się od lat zbieraniem informacji o tym wydarzeniu Stanisław Kumon podkreśla, że w owym czasie Bieżanów stał się jakby centrum opozycyjnym dla całej Polski.

Strajkujący modlili się, odmawiając m.in. „Modlitwę głodujących w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie Starym”, uczestniczyli w nabożeństwach. Przyjmowali też delegacje z wielu różnych środowisk, dyskutowali, zajmowali się wykonywaniem pamiątek, plakatów, czytali przysyłane listy. Mieli świadomość, że trwa medialna nagonka ze strony ówczesnych władz na zorganizowany strajk, zwłaszcza na kapłana, który użyczył im miejsca do głodówki, ale równocześnie doświadczali wielkiej życzliwości ze strony polskiego społeczeństwa. Protest zakończono w 5. rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich, 31 sierpnia 1985 r. Dziś o niezwykłym strajku pamięta lokalna społeczność, w tym szczególnie Stowarzyszenie Patriotyczne im. ks. Adolfa Chojnackiego (SPACH).

Reklama

Pamięć o zdecydowaniu i solidarności

Z okazji 30. rocznicy protestu głodowego przygotowano konferencję „Sen o wolności, głód nadziei”, aby przywołać tamten czas i ocalić od zapomnienia wydarzenia. Organizatorami dwudniowego spotkania są, oprócz SPACH-u (pomysłodawcy projektu), krakowski oddział IPN-u oraz parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie Starym. – Być może dzisiaj nie byłoby wielu grup parafialnych, wspólnot, gdyby nie poświęcenie tych ludzi, którzy 30 lat temu ryzykowali nie tylko zdrowie, ale i życie – mówi pamiętająca strajk Bogusława Jaglarz, prezes SPACH-u. Zauważa, że dzisiaj, w nowej rzeczywistości, trudno nam sobie uświadomić, że postawa głodujących, ich zdecydowanie, solidarność miały wpływ na naszą historię. I dlatego tak ważne jest, aby nie tylko Polacy z Bieżanowa i Krakowa o niej pamiętali!

Konferencja, z udziałem wielu uczestników strajku, odbędzie się w Bieżanowie Starym w dniach 19 i 20 lutego br. Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.spach.org.pl.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję