Reklama

W drodze

W drodze

Chcesz pokoju, szykuj się do wojny

Eksperci twierdzą, że Kreml będzie kontynuował imperialne działania.

Niedziela Ogólnopolska 8/2015, str. 41

[ TEMATY ]

Rosja

wojna

jurvetson / Foter.com / CC BY

Kolejne odsłony agresji Rosji wobec Ukrainy ujawniają słabość Zachodu, a zwłaszcza Europy zachodniej. Widać chęć Niemiec i Francji do zaspokojenia roszczeń Putina kosztem Ukrainy. Głównym zmartwieniem Berlina i Paryża nie jest kwestia, jak zawrócić Moskwę z drogi siłowego oddziaływania na państwa sąsiedzkie, lecz jak zachowując pozory przyzwoitości, wywiesić w imieniu UE białą flagę. Potwierdziło to niedawne tzw. porozumienie w Mińsku, w którym Kijów nie uzyskał nawet kontroli nad własną granicą z Rosją. Zdarzenia te każą nam zadać pytanie o bezpieczeństwo Polski.

Eksperci twierdzą, że Kreml będzie kontynuował imperialne działania. Na celowniku już znajdują się państwa bałtyckie, w pierwszej kolejności Łotwa. Jak to może przebiegać, już widzimy. Tam, gdzie jest dużo ludności rosyjskiej, np. na Łotwie, można powtórzyć wariant „zielonych ludzików” i tzw. wojny hybrydowej. Jest to połączenie wojny z udziałem regularnych oddziałów wojskowych z działaniami partyzanckimi, terrorystycznymi i wojny cybernetycznej. Ten wariant Rosjanie przećwiczyli na Ukrainie.

Jak Polska może obronić sie przed Rosją? Tylko swoim zdecydowaniem i, w razie potrzeby – użyciem siły, także militarnej. Rzecz jasna, to zadanie dla całej UE, dla NATO i USA. Ale Polska musi popychać UE i NATO do takich działań. Na Ukrainie będzie trwać pełzająca rosyjska agresja, bo Kreml chce doprowadzić do zniszczenia państwa, gospodarki i armii ukraińskiej. Zapobiec temu mogłaby militarna interwencja NATO lub jej groźba. Rosjanie obecnie cofnęliby się przed taką konfrontacją, bo różnica potencjałów wojskowych na korzyść USA jest spora. Za parę lat, gdy Rosja odbuduje swoje siły zbrojne, nie wiadomo. Jest i inna możliwość, że Amerykanie ograniczą się do sankcji wobec Moskwy i opuszczą na Bugu „żelazną kurtynę”. Zachód w ten sposób niejako „zamrozi konflikt”, choć stanie się to straszliwym kosztem Kijowa.

Ale jest też możliwy inny rozwój wydarzeń. Moskwa podporządkowuje sobie kolejne kraje, a Zachód się temu biernie przygląda. Jest to prawdopodobne, bo tak się właśnie dzieje od ładnych paru lat. Wówczas naszym ratunkiem może być tylko silne państwo, gospodarka i armia. Dlatego postępujmy zgodnie ze starym powiedzeniem: chcesz pokoju, szykuj się do wojny. I nie bójmy się tego, bo dla Kremla nasz strach jest dodatkowym atutem.

2015-02-17 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: prasa nazywa przywódców Ukrainy sekciarzami

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Marc Veraart / Foter.com / CC BY-ND

W ramach „wojny ideologicznej” z Ukrainą rosyjskie środki przekazu lansują obecnie temat „sekciarskiego” kierownictwa tego kraju, które zastąpiło jakoby „prawosławną” ekipę Wiktora Janukowycza. Chodzi głównie o spikera (przewodniczącego) Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandra Turczynowa, który jest baptystą i o tymczasowego premiera Arsenija Jaceniuka, uważanego przez Moskwę za scjentologa.

Według ukraińskiej agencji religijnej RISU, źródłem wiadomości w tych sprawach są dla mediów rosyjskich przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM).
Federalna „Rossijskaja gazieta” napisała, że poprosiła duchownych ukraińskich o komentarz w sprawie niecodziennej „specjalizacji religijnej” obu czołowych polityków tego kraju. Powołując się szefa służby prasowej UKP PM Wasilija Anisimowa, dziennik stwierdził, że Turczynow jest czynnym pastorem baptystycznym i głosi kazania. „Okazuje się, że kaznodzieja początkowo stał na czele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, później był pierwszym zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Przyznacie, że jest to dziwne połączenie” – ironizuje gazeta.
Jej zdaniem również Jaceniuk jest „niezwykłą osobistością” w tej dziedzinie, jest bowiem scjentologiem, ożenionym z grekokatoliczką [„uniatką” – pisze dziennik], a jego siostra, według mediów ukraińskich, ma kierować największą organizacją scjentologiczną w Stanach Zjednoczonych.
Tymczasem sam Jaceniuk uważa siebie za grekokatolika i np. w styczniu 2014, nie będąc jeszcze premierem, domagał się „jako obywatel, polityk i wierny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego [UKGK]” ustąpienia pierwszego wiceministra kultury za jego pogróżki pod adresem tego Kościoła. Niedawno zaś obecny szef rządu wraz z żoną Terezą, dwiema córkami i swoją matką wzięli udział w liturgii wielkanocnej w jednej ze świątyń UKGK.
W marcu br. Urząd ds. Działalności i Rozpowszechniania Dianetyki i Scjentologii w odpowiedzi na publikacje rosyjskich środków przekazu wydał oświadczenie, stwierdzające, iż również rodzice A. Jaceniuka nie są członkami Kościoła Scjentologicznego.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 24-30.

Czwartek, 9 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję