Reklama

Niedziela Częstochowska

Aorta w krwiobiegu intelektualnego rozwoju

Tak w rozmowie z „Niedzielą” określa bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41 ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk, dyrektor placówki. Obecnie księgozbiór liczy prawie 112 tys. woluminów

Niedziela częstochowska 8/2015, str. 5

[ TEMATY ]

seminarium

biblioteka

Bożena Sztajner

Ks. Arkadiusz Olczyk z Katarzyną Fijałkowską i Anną Lelonek-Gnieździłow

Ks. Arkadiusz Olczyk z Katarzyną Fijałkowską i Anną Lelonek-Gnieździłow

Biblioteka jest powszechnie dostępna dla księży, sióstr zakonnych, kleryków oraz studentów WIT. – Mogą z niej również korzystać studenci z innych uczelni, również i tych świeckich – opowiada ks. Olczyk. – Od 1 października 2013 r. nasza biblioteka służy także alumnom Sosnowieckiego Seminarium Duchownego – zaznacza. Biblioteka oraz lektorium (z 32 miejscami przy stolikach czytelniczych) są czynne od poniedziałku do soboty, w godzinach od 9 do 16.45 (oprócz czwartku i świąt kościelnych).

Obecnie w bibliotece pieczę nad woluminami sprawują: Katarzyna Fijałkowska i Anna Lelonek-Gnieździłow. Aktualny stan księgozbioru bibliotecznego zaś to dokładnie: 111 468 książek (z czego 64 233 zostało skatalogowanych komputerowo), 532 tytuły czasopism (w tym 106 obcojęzycznych), a także 2 824 prace magisterskie, doktorskie i habilitacyjne.

Biblioteczne skarby

Biblioteka obejmuje księgozbiór, który przede wszystkim dotyczy tematyki teologicznej, filozoficznej, psychologicznej i historyczno-społecznej. Czytelnik znajdzie w niej więc pozycje z zakresu prawa, zwłaszcza kanonicznego, biblistyki, apologetyki, religioznawstwa, duchowości chrześcijańskiej, nauk humanistycznych oraz beletrystyki. – Na stanie biblioteki są też cenne zbiory klasyków myśli chrześcijańskiej, liczne publikacje związane z Częstochową i regionem, wiele najnowszych opracowań Instytutu Pamięci Narodowej itd. – podkreśla Ksiądz Dyrektor. – Mamy m.in. bogate zbiory bibliografii, dokumenty Soboru Watykańskiego II sygnowane podpisem bp. Stefana Bareły, dokumentacje dotyczące poszczególnych papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II, wiele fachowych i specjalistycznych słowników, encyklopedii oraz katalogi rękopisów różnych bibliotek – precyzuje nasz rozmówca. – Biblioteka może poszczycić się własnością m.in. „Patrologiae cursus completus” autorstwa Jacquesa Paula Migne’a oraz ok. 40 starodruków – dopowiada.

Podstawową formą gromadzenia zbiorów książkowych jest zakup, darowizna oraz prenumerata, jeśli chodzi o czasopisma. – Zdecydowana większość woluminów pochodzi z donacji wielu darczyńców (głównie księży biskupów i profesorów) oraz z zapisów testamentalnych zmarłych kapłanów częstochowskich – mówi ks. Olczyk. Obok zapisów testamentowych księgozbiór biblioteczny ubogacany jest ciągle przez donacje prywatnych ofiarodawców. – Co roku przekazują część swoich zbiorów książkowych dla biblioteki, są wśród nich m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy, bp Jan Wątroba (od 2013 r. ordynariusz rzeszowski) oraz liczni kapłani, zwłaszcza księża profesorowie – wymienia głównych ofiarodawców. Nazwiska ofiarodawców i dobrodziejów biblioteki oraz dokładna liczba przekazywanych przez nich woluminów wpisywane są na bieżąco do utworzonej w 2007 r. „Księgi Mecenatu Biblioteki WSD w Częstochowie”.

Reklama

Wczoraj i dziś

Historia biblioteki ma już 85 lat. Jej początki sięgają roku 1930, gdy seminarium częstochowskie było w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3. Okres II wojny światowej sprawił, że seminarium musiało się wielokrotnie przeprowadzać i trzeba było też przenosić księgozbiór. Niestety, wiele cennych książek wtedy bezpowrotnie zaginęło.

Po wojnie księgozbiór liczył ok. 3 500 książek. Po przeniesieniu w 1991 r. seminarium do Częstochowy przetransportowano także zbiory biblioteczne.

Cały czas trwa modernizacja biblioteki. W 2009 r. zakupione zostały nowe, profesjonalne regały do wygospodarowanego i zaadaptowanego magazynu książkowego, które mieszczą ok. 30 tys. tomów. Odświeżono i pomalowano pomieszczenia biblioteczne oraz wymieniono okna. Zakupiono 3 nowe komputery oraz 7 monitorów panoramicznych. Trwają prace nad uaktualnianiem stanu zbiorów bibliotecznych dostępnych przez Internet – zainstalowana została i funkcjonuje komputerowa wypożyczalnia z bazami danych czytelników. Na bieżąco zakupywane są nowe pozycje książkowe, czasopisma itd.

Zbiory biblioteczne są zabezpieczane i archiwizowane na nośnikach CD. Biblioteka w dalszym ciągu prowadzi aktywną współpracę z Federacją Bibliotek Kościelnych FIDES. Internetowa baza katalogowa biblioteki WSD i WIT funkcjonuje pod adresem: www.fides.org.pl/biblioteki/czestochowa-awsd/.

2015-02-19 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włoskie seminaria: 30 procent kleryków mniej w trakcie ostatniego dziesięciolecia

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

Włochy

Archiwum WSD w Rzeszowie

Krajowe Biuro Duszpasterstwa Powołaniowego we Włoszech opublikowało dane dotyczące liczby seminarzystów w seminariach diecezjalnych. W ciągu ostatnich 50 lat, liczba nowych powołań w Kościele zmniejszyła się o ponad 60 procent, z 6337 w 1970 roku do 2103 w 2019 roku.

Między 2009 r. od 2019 r. spadek liczby seminarzystów diecezjalnych we Włoszech wyniósł blisko 30 procent. „To także efekt braku dobrego horyzontu spojrzenia na życie młodych ludzi” – uważa ks. Michele Giabola, dyrektor Biura.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2022-09-25 07:01

[ TEMATY ]

uchodźcy

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Troska o uchodźców ma teologiczne uzasadnienie. To Pan Jezus powiedział: "byłem przybyszem a przyjęliście mnie" - powiedział PAP konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, werbista o. Jacek Gniadek.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję