Reklama

Polska

Bp Jezierski o roli opiekuna i wychowawcy

- Św. Józef, uważany przez wielu współczesnych mu za ojca Jezusa, dobrze wypełnił wobec Niego obowiązki opiekuna i wychowawcy – mówił bp Jacek Jezierski, który 2 października przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

[ TEMATY ]

św. Józef

Andrzej Grabowski /commons.wikimedia.org/wiki

Temat październikowego spotkania brzmiał: „Człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę – o pierwszorzędnej odpowiedzialności rodziców za religijne wychowanie dzieci, o potrzebnej czujności i aktywnym zaangażowaniu rodziców w domu, szkole i Kościele”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak wraz z rodziną z kaliskiego sanktuarium.

Konferencję nt. odpowiedzialnego wychowania młodego człowieka do życia z wiary wygłosił ks. kan. dr Marek Studenski, kapłan diecezji bielsko-żywickiej, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej, wykładowca pedagogiki oraz diecezjalny wizytator katechizacji. Prelegent podkreślał, że bardzo ważną rolę w życiu dziecka odgrywa wspólna modlitwa i sięganie po Pismo Święte. Wskazał, że wpływ na wychowanie dziecka mają: rodzina, szkoła i Kościół. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej, w ramach Konferencji Episkopatu Polski: delegat ds. Ekumenicznej Inicjatywy „Theobalt”, członek Rady ds. Ekumenizmu, członek Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kępińskiego, krotoszyńskiego, lututowskiego i pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans wskazywał na rolę św. Józefa, jaką odegrał w dziejach zbawienia. - Pan Bóg wybrał tego spokojnego mężczyznę, męża sprawiedliwego do wypełnienia odpowiedzialnej misji, tak więc zwykły, zwyczajny człowiek stanął przed wielkim zadaniem. Józef został mężem Maryi, nie był jednak ojcem Jezusa. Syn Boży stał się człowiekiem w sposób nietypowy i wyjątkowy. Jedynie Bóg jest Ojcem Jezusa. Dla św. Józefa była to wielka tajemnica misterium jak i dla nas – mówił bp Jezierski.

Reklama

Zaznaczył, że św. Józef stał świadkiem tajemnicy macierzyństwa Maryi. - Każdy chrześcijanin ma mniejsze lub większe problemy ze swoją wiarą. Św. Józef miał też pewne wątpliwości i rozterki. Był zaskoczony macierzyństwem Maryi, tym wszystkim, co się w związku z tym wydarzyło, sytuacją, w której się znalazł. Wiara w Boga i miłość do Maryi pomogły mu nie odrzucić Jej, zaakceptować Jezusa i po ojcowsku opiekować się nim – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że św. Józef dobrze wypełnił wobec Jezusa obowiązki opiekuna i wychowawcy. – Św. Józef był na co dzień z dzieckiem, młodzieńcem, młodym mężczyzną, towarzyszył Mu. U boku św. Józefa Jezus wzrastał w mądrości, latach i łasce u Boga i ludzi – powiedział ordynariusz diecezji elbląskiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Odmówiona została także modlitwa w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak ubolewał, że najczęściej podłożem decyzji kobiety do dokonania aborcji jest środowisko, czyli ojciec dziecka, rodzice, lekarze i najbliższe otoczenie. – Niech ręka Boska broni, żeby ktokolwiek z nas przyczynił się do tego, żeby życie ludzkie nie przyszło na świat. To jest współudział w grzechu. Jeżeli taką osobę spotkamy na naszej drodze życia, to dobre słowo, przyjaźń, konkretna pomoc bardzo często zmienia decyzję tej kobiety – mówił biskup kaliski. Zachęcał rodziców, aby małe dzieci uczyli modlitwy „Aniele Boże, stróżu mój”. Dodał, że dzieci zawsze biorą wzór z rodziców i nikt nie może zastąpić ich w wychowaniu swoich dzieci. Prosił o modlitwę w intencji chorych na nowotwory. – Zaczerpnijmy sił od św. Józefa, abyśmy wytrzymali w dźwiganiu krzyża codziennego – powiedział bp Janiak.

Reklama

Mszę św. uświetniły: Chór „Jutrzenka” z Kępna pod dyrekcją Cecylii Płazy i Chór Męski „Cantamus” pod kierunkiem Antoniego Janaszewskiego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

2014-10-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od spraw beznadziejnych

Niedziela toruńska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Archiwum rodziny Kowalskich

Dorota i Marcin dzięki wstawiennictwu św. Józefa są szczęśliwym małżeństwem

Dorota i Marcin dzięki wstawiennictwu św. Józefa są szczęśliwym małżeństwem

Święty Józef ma takie względy u Boga, że w niebie raczej rozkazuje, aniżeli prosi – pisała św. Teresa z Avila.

W Roku św. Józefa z pewnością usłyszymy o tym, jaki był św. Józef wobec Świętej Rodziny. A jaki jest wobec współczesnych rodzin i tych, którzy chcieliby je założyć?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: Zbadanie przypadków wykorzystywania małoletnich przez duchownych to szansa na odzyskanie wiarygodności

2023-06-07 07:10

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Badając przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, nie obalimy żadnego pomnika. Kościół na tym nie przegra, ale wygra – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

"Teraz mamy szansę, by w końcu to bez obaw zrobić. Po prostu musimy opisać te dramatyczne historie, bo tam będzie wszystko. Będzie to na pewno opis rozmiaru ludzkich dramatów, potem – daj Boże – identyfikacja osób poszkodowanych i pomoc im w tym zakresie, w jakim jest to jeszcze dziś możliwe. Jest możliwość opisania tego, jak Kościół reagował, gdzie to zrobił, a gdzie nie i dlaczego" - mówi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś cytowany w środowym wydaniu "Rz".

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież udał się na operację

2023-06-07 10:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brusznej i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - poinformował rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Wyjaśnił, że operacja jest konieczna z powodu przepukliny, dającej objawy bólowe.

Hospitalizacja pooperacyjna papieża potrwa kilka dni- ogłosił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję