Reklama

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W tym roku po raz 5. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, o których pamięć miała zaginąć, organizowane są już od 19 lutego – w tym dniu w budynku sejmu odbyła się konferencja pt. „Żołnierze wyklęci. Podziemna Armia powraca”.

Reklama

Sobota 28 lutego to dzień, w którym upamiętniane będą miejsca kaźni i potajemnych pochówków. M.in. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w kwaterze „Ł” zostanie wkopanych 36 brzozowych krzyży, a na Cmentarzu Bródnowskim w kwaterze 45 „N” pod pomnikiem więźniów politycznych straconych w latach 1944-56 odbędzie się Apel Poległych.

Centralne uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 16.30 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. Po Apelu Poległych i złożeniu kwiatów nastąpi przemarsz do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. W wielu miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie i Londynie, odbywać się będą obchody lokalne: apele poległych, konferencje, marsze pamięci, prelekcje oraz prezentacje książek i filmów. 1 marca o 12.30 w katedrze św. Michała i św. Floriana w Warszawie rozpocznie się Msza św. z udziałem abp. Henryka Hosera, po niej – Apel Poległych przy Dębie Katyńskim. O godz. 9.00 w parku Skaryszewskim wystartuje bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. O godz. 18.00 w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników rozpocznie się Msza św., a następnie zostaną złożone kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Danutę Siedzikównę „Inkę” i inne ofiary władzy komunistycznej. W Izbie Pamięci płk. Kuklińskiego (Warszawa, ul. Kanonia 20/22) o godz. 16.00 rozpocznie się multimedialna prezentacja dokumentów sądowych, m.in. protokołów wykonania kary śmierci na gen. Auguście Fieldorfie „Nilu” oraz rtm. Witoldzie Pileckim.

Uroczystości odbędą się również w Gdańsku, gdzie 1 marca o godz. 11.00 w kościele św. Brygidy zostanie odprawiona Msza św., a po jej zakończeniu odbędzie się Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W Poznaniu 1 marca w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela o godz. 11.30 rozpocznie się Msza św., dzień wcześniej w pałacu Działyńskich o godz. 18.00 odbędzie się koncert „Żołnierze Niezłomni. Podziemna Armia powraca”. We Wrocławiu oficjalne uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 10.30 na Cmentarzu Osobowickim przy kwaterach Żołnierzy Wyklętych, o godz. 16.30 zostanie odprawiona Msza św. w bazylice św. Elżbiety, natomiast o 17.45 rozpocznie się Marsz Pamięci. Pełny program społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z kilkudziesięciu miast znajdziemy w Internecie: ndzw.pl oraz www.niedziela.pl.

2015-02-24 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

"Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ?" - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie.

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować, nie chcąc stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję