Reklama

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

2015-02-24 12:46


Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 17

Ks. Sławomir Marek

W tym roku po raz 5. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, o których pamięć miała zaginąć, organizowane są już od 19 lutego – w tym dniu w budynku sejmu odbyła się konferencja pt. „Żołnierze wyklęci. Podziemna Armia powraca”.

Sobota 28 lutego to dzień, w którym upamiętniane będą miejsca kaźni i potajemnych pochówków. M.in. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w kwaterze „Ł” zostanie wkopanych 36 brzozowych krzyży, a na Cmentarzu Bródnowskim w kwaterze 45 „N” pod pomnikiem więźniów politycznych straconych w latach 1944-56 odbędzie się Apel Poległych.

Reklama

Centralne uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 16.30 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. Po Apelu Poległych i złożeniu kwiatów nastąpi przemarsz do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. W wielu miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie i Londynie, odbywać się będą obchody lokalne: apele poległych, konferencje, marsze pamięci, prelekcje oraz prezentacje książek i filmów. 1 marca o 12.30 w katedrze św. Michała i św. Floriana w Warszawie rozpocznie się Msza św. z udziałem abp. Henryka Hosera, po niej – Apel Poległych przy Dębie Katyńskim. O godz. 9.00 w parku Skaryszewskim wystartuje bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. O godz. 18.00 w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników rozpocznie się Msza św., a następnie zostaną złożone kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Danutę Siedzikównę „Inkę” i inne ofiary władzy komunistycznej. W Izbie Pamięci płk. Kuklińskiego (Warszawa, ul. Kanonia 20/22) o godz. 16.00 rozpocznie się multimedialna prezentacja dokumentów sądowych, m.in. protokołów wykonania kary śmierci na gen. Auguście Fieldorfie „Nilu” oraz rtm. Witoldzie Pileckim.

Uroczystości odbędą się również w Gdańsku, gdzie 1 marca o godz. 11.00 w kościele św. Brygidy zostanie odprawiona Msza św., a po jej zakończeniu odbędzie się Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W Poznaniu 1 marca w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela o godz. 11.30 rozpocznie się Msza św., dzień wcześniej w pałacu Działyńskich o godz. 18.00 odbędzie się koncert „Żołnierze Niezłomni. Podziemna Armia powraca”. We Wrocławiu oficjalne uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 10.30 na Cmentarzu Osobowickim przy kwaterach Żołnierzy Wyklętych, o godz. 16.30 zostanie odprawiona Msza św. w bazylice św. Elżbiety, natomiast o 17.45 rozpocznie się Marsz Pamięci. Pełny program społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z kilkudziesięciu miast znajdziemy w Internecie: ndzw.pl oraz www.niedziela.pl.

Nicole Kidman: katolicyzm mnie prowadzi

2019-04-25 13:06

tom (KAI) / Hollywood

„Katolicyzm mnie prowadzi" - wyznała słynna amerykańska aktorka Nicole Kidman w rozmowie z amerykańskim czasopismem „Vanity Fair”. Wielu jej przyjaciół często wyśmiewa się z niej ze względu na jej chrześcijańską wiarę, gdyż jest praktykująca i chodzi do kościoła z rodziną.

pl.wikipedia.org

Kidman powróciła do wiary katolickiej w 2006 r. Obecnie mieszka w Nashville w stanie Tennessee. Uczestnictwo w Mszy św. jest dla niej ważną częścią życia rodzinnego. "Tak samo wychowujemy nasze dzieci. Chociaż mój mąż Keith ma własną wiarę to chodzi razem z nami. Miałem bardzo katolicką babcię i wychowałam się na modlitwach, które miały na mnie wielki wpływ" - powiedziała aktorka.

Przed ślubem z muzykiem country Keithem Urbanem studiowała teologię w Kalifornii, aby lepiej zrozumieć swoje katolickie korzenie. "Katolicyzm mnie prowadzi. Naprawdę mam silną wiarę, staram się regularnie chodzić do kościoła, a także do spowiedzi. W tym sensie jestem uduchowiona, że absolutnie wierzę w Boga. Zawsze podobał mi się pomysł zostania zakonnicą. Jak widać, nie wybrałem tej drogi" - wyznała Kidman, która przez długi czas należała do sekty scjentologów i wcześniej była żoną Toma Cruisa.

Również dzięki pomocy ks. Paula Colemana, australijskiego kapłana i przyjaciela rodziny Kidmanów opuściła sektę. Jej małżeństwo z Cruisem zostało unieważnione. Z Keithem Urbanem ma dwójkę dzieci: Sunday Rose i Faith Margaret.

51-letnia Nicole Kidman wystąpiła w kilkudziesięciu filmach. W 2002 r. zdobyła Oscara za występ w filmie o Virginii Woolf pt "Godziny".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem