Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Credo w ujęciu artystycznym

2015-02-24 12:46

Joanna Szczerbińska
Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 30

Credo, czyli Wyznanie wiary, odmawiamy przynajmniej raz w tygodniu podczas niedzielnej Eucharystii, od niego też zaczynamy każdą modlitwę różańcową. Niejednokrotnie jednak słowa w nim zawarte wypowiadamy niejako bezwiednie, nie zastanawiając się nad ich znaczeniem, nad ukrytymi w nich Bożymi prawdami i tajemnicami. Z kolei przyglądając się w kościołach licznym dziełom sztuki, często nie potrafimy odczytać zawartych w nich znaczeń i symboli. Niektóre wydają nam się wprost dziwaczne, bo co to jest np. „Tłocznia mistyczna”?

Znajomość prawd wiary, podobnie jak znajomość chrześcijańskiej ikonografii, staje się – niestety – we współczesnych społeczeństwach coraz słabsza, także dlatego, że drastycznie spada poziom wiedzy religijnej, a kultura masowa bombarduje nas codziennie treściami zgoła odmiennymi, zasypuje wprost przeróżnymi głupawymi, a także wulgarnymi i obscenicznymi obrazkami, tępiącymi naszą wrażliwość na sprawy wyższe, subtelne, duchowe. Toteż z ducha nowej ewangelizacji – bo jakże by inaczej – zrodził się w Białym Kruku pomysł wydania albumu „Credo. Podstawowe prawdy wiary”, ze zdjęciami mistrza Adama Bujaka.

W książce tej wspaniale i mądrze pomaga w zrozumieniu fundamentalnych zasad wiary ks. prof. Waldemar Chrostowski – czyni to piórem znakomitego biblisty i pisarza. W swym tekście zwraca on również uwagę na znaczenia ukryte w języku, którym posługuje się od wieków sztuka sakralna, np. w scenie Ukrzyżowania. Autor objaśnia też liczną i teologicznie rozbudowaną symbolikę krzyża. Wiele dzieł sztuki sakralnej nawiązuje do Starego Testamentu, łącząc drzewo krzyża, na którym zawisł Jezus Chrystus, z rajskim drzewem życia, drewnem arki Noego, przynoszącej ocalenie sprawiedliwym, i drabiną Jakubową, prowadzącą do nieba. W innym miejscu autor wyjaśnia symbolikę figury Pana Jezusa, która króluje w naszych świątyniach w okresie wielkanocnym: „Zmartwychwstały Pan wychodzi z grobu, trzymając w ręku krzyż, na którym nie ma Jego postaci, ponieważ została zastąpiona przez chorągiew jako znak zwycięstwa i triumfu nad śmiercią. Jego obecność staje się widoczna w Eucharystii, która ostatecznie usunęła przekleństwo krzyża, a czyniąc je błogosławieństwem, buduje Kościół”.

Reklama

Książka Białego Kruka „Credo” jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Artyzm ten widoczny jest na kilku poziomach. Wspomniałam już o dwóch – fotografiach Adama Bujaka i tekście ks. prof. Chrostowskiego. Teraz należy zwrócić uwagę na wspaniałe, wprawiające w zachwyt, ale i zadumę dzieła sztuki prezentowane w tym albumie, pochodzące w znakomitej większości z polskich kościołów, wyobrażające m.in. Trójcę Świętą, Baranka, Tajemnicę Cierpienia Jezusa, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, Zwycięstwo Chrystusa, Chwałę i Uwielbienie. Artyści od wieków, inspirując się Pismem Świętym i wykazując wielką kreatywność w tworzeniu pędzlem i dłutem, próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice. Fotografując ich dzieła, czyli malując je światłem, Adam Bujak wydobył z setek tych zachwycających dzieł sztuki wiele niezauważalnych dla niewprawnego oka walorów i niuansów.

Przewodnikiem po sakralnych dziełach rzeźby i malarstwa jest w albumie ceniony bernardyński historyk sztuki – o. dr Cyprian Moryc, którego komentarze do poszczególnych zdjęć to swoiste majstersztyki pomagające w zrozumieniu zamysłu twórców – użytych symboli, kolorów, ornamentyki czy kompozycji.

Na koniec warto zwrócić uwagę również na piękną grafikę i kompozycję samego albumu, ułożonego od „Wierzę w jednego Boga...” do „...wspólnie odbierze uwielbienie i chwałę”.

Album Białego Kruka, przedstawiający i przypominający podstawowe prawdy naszej wiary, fascynuje – jak przystało na to wydawnictwo – nie tylko urodą obrazu, ale i głębią słowa. Biały Kruk sprawił nam piękny prezent na nadchodzące Święta Wielkanocne.

„Credo. Podstawowe prawdy wiary”, album z fotografiami Adama Bujaka i wstępem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego; koncepcja wydawnicza, redakcja i grafika – Leszek Sosnowski, 216 str., 24 x 32 cm, papier kredowy błyszczący 170 g, twarda oprawa, obwoluta.

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to opłaca Ci się zamówić piękny i obszerny album „Credo. Podstawowe prawdy wiary” z dużą zniżką bezpośrednio w Białym Kruku – za 79 zł zamiast 99 zł (20 zł taniej na egzemplarzu). Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić album pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl.
Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty przesyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

Reklama

Koronka za Polskę i Europę 25 maja

2019-05-15 15:36

rm / Radom (KAI)

Do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia za Polskę i Europę 25 maja zachęca Fundacja Płomień Eucharystyczny. Inicjatorzy podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Modlitwa będzie miała również charakter przebłagalny za znieważanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Koronka do Miłosierdzia Bożego zostanie odmówiona w trzech intencjach: za wszystkie narody Europy w przededniu elekcji do Parlamentu Europejskiego - o dokonanie dobrych wyborów, o powrót mieszkańców kontynentu do chrześcijańskich korzeni; za Polskę i Polaków, aby stanowili jedność i żyli Ewangelią każdego dnia, nie wyrzekając się Krzyża i wiary w Boga, ale też miłując nieprzyjaciół i wynagradzająco - przebłagalnej za znieważanie Matki Bożej i Pana Jezusa oraz za tych, którzy się tego dopuszczają z prośbą o Boże Miłosierdzie dla nich.

Fundacja zachęca, by koronką pomodlić się w godzinie Miłosierdzia Bożego. - Można to zrobić indywidualnie, ale zachęcamy do publicznej modlitwy w różnych miejscach, np. placach, przy kościołach, w parkach, przy kapliczkach itp. My zamierzamy pomodlić się przy budowanej właśnie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii koło Radomia - mówił ks. prezes Fundacji ks. Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Osoby duchowne też mogą włączyć się do akcji modlitewnej, odmawiając Koronkę wraz z wiernymi np. po sobotniej, wieczornej Mszy świętej.

Fundacja informuje, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Prosi też, aby podczas publicznej modlitwy nie eksponować żadnych symboli czy logotypów (w dniu akcji będzie obowiązywała cisza wyborcza w związku z wyborami do Europarlamentu w niedzielę, 26 maja, a za jej złamanie, np. eksponowanie plakatów wyborczych grożą surowe kary dla osoby agitującej).

Fundacja została powołana pod koniec 2015 roku w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce Kaplicy – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II na terenie parafii Jedlnia koło Radomia. Dzieło to uzyskało akceptację biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem Fundacji jest ks. dr Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Duchowym dyrektorem Fundacji oraz orędownikiem budowy Centrum jest zaś o. Joseph Vadakkel, misjonarz z chrześcijańskiego stanu Kerala w Indiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Spotkanie formacyjne przewodników grup Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej

2019-05-21 20:38

mir / Jasna Góra (KAI)

Z udziałem przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp. Krzysztofa Zadarki na Jasnej Górze odbyło się spotkanie formacyjne przewodników świeckich i duchownych grup promienistej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej.

Aleksandra Banach

- Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa to wielkie duszpasterskie osiągnięcie trzeba więc dokładać wszelkich starań, by takie przejazdy miały mocny duchowy, modlitewny charakter– wskazuje ks. Jerzy Grochowski z diecezji siedleckiej, który był inicjatorem tej pielgrzymki, dziś jest jej głównym koordynatorem. Jak podkreśla zrodziła się ona z potrzeby „ubogacenia” duchowego cyklistów, którzy brali udział w różnych wyprawach organizowanych np. przez PTTK. Ks. Grochowski rowerem do miejsc świętych pielgrzymuje od 23 lat. Koordynator zwraca uwagę, że pielgrzymki rowerowe mają tez wielkie znaczenie edukacyjne i wychowawcze, pozwalają na poznawanie miejsc związanych z wiara i historią, uczą miłości do Boga – Stwórcy piękna świata.

W ubiegłym roku w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę dotarło ok. 1200 osób. Program dla wszystkich nawiązywał do hasła roku liturgicznego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. W związku z tym „pielgrzymi na dwóch kółkach” odkrywali Osobę i dary Ducha Świętego, będą poznawali i uczyli się rozumieć skutki bierzmowania oraz zastanawiali się nad sposobami ich zastosowania w dochodzeniu do dojrzałości chrześcijańskiej. Na trasie rowerowej codziennie poznawali kolejno dary Ducha Św. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości modlili się także za ojczyznę przy pomnikach na trasie oraz organizowali wieczornice z piosenkami patriotycznymi i modlitwą. Rowerzyści odwiedzali też miejsca związane ze św. Stanisławem Kostką w roku mu poświęconym z racji 450. rocznicy śmierci patrona młodzieży.

Jasnogórskie spotkanie formacyjne przewodników grup Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej służyło także wymianie doświadczeń. Bp Zadarko zwrócił uwagę, aby organizowane przejazdy na Jasną Górę miały ścisły pielgrzymkowy charakter, nie były „rajdem rowerowym”, m.in. grupy mają się wyróżniać znakami pielgrzymkowymi. Świeccy przewodnicy z kolei podkreślili potrzebę obecności kapłana w grupach i uczestnictwo w codziennej Eucharystii, a z powodu braku księdza korzystanie z posługi prezbiterów w kościołach na trasie przejazdu.

Promienista Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa w tym roku dotrze po raz 14. W tym roku udział w pielgrzymce rowerowej z grupą z Cyprzanowa planuje bp Rudolf Pierskała z diecezji opolskiej, który ma przewodniczyć Mszy św. na zakończenie pielgrzymki na Jasnej Górze 13 lipca.

Podczas spotkania rozmawiano także o formach duchowego przygotowania wiernych do pielgrzymki na terenie parafii, skąd będą oni wyjeżdżać.

Pielgrzymki rowerowe na Jasną Górę w ostatnim czasie są coraz popularniejsze. Jeszcze 10 lat temu takich grup było zaledwie 41, a w roku ubiegłym, 2018r., już 133. Wzrasta także liczba uczestników. W 2008 r. było to ok. 2,5 tys. rowerzystów, a przed rokiem 8 tys. 835.

Wiele grup nie rejestruje jednak w kancelarii kustosza swojego przyjazdu na Jasną Górę. Zdarzają się pielgrzymki z małych klubów sportowych lub rodzinne.

Są i takie jak …Kulejące Anioły. To grupa rowerzystów reprezentująca Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Pszczynie która przyjechała w ubiegłym roku. Byli to opiekunowie i podopieczni Stowarzyszenia nazywani Kulejącymi Aniołami. Jedna z osób poruszająca się na wózku inwalidzkim uczestniczyła w pielgrzymce jadąc w busie, który całą drogę towarzyszył rowerzystom. Główną intencją pielgrzymki było dziękczynienie za to, że w Piasku k. Pszczyny udało się zbudować Dom Kulejących Aniołów dla osób niepełnosprawnych. Opiekunem duchowym placówki jest ks. Grzegorz Stephan, który również uczestniczył w pielgrzymce rowerowej. Trud pielgrzymowania był też ofiarowany w intencji wszystkich darczyńców i dobroczyńców placówki.

Aż 900 km „wykręcą” najbardziej wytrwali ze Świnoujścia, którzy wchodzą w skład Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Poprzednie edycje pokazały, że wśród uczestników tej pielgrzymki są nie tylko osoby z regionu, ale też także rowerzyści z Warszawy, Śląska, czy nawet z Częstochowy.

Jedną z najstarszych pielgrzymek rowerowych na Jasną Górę jest ta organizowana przez rzeszowską „Solidarność”.

Początki pielgrzymki związane były z wyborem na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły, a po śmierci papieża główną jej intencją były prośby o beatyfikację Jana Pawła II a potem jego kanonizację.

Po raz pierwszy w 1979 r. przyjechał samotnie na Jasną Górę Marian Celek, pracownik WSK Rzeszów i działacz „Solidarności”, dziękując za Papieża z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem