Reklama

Niedziela Podlaska

O życiu w czystości w Węgrowskim Ośrodku Kultury

„Dam Ci wszystko to, co lubię, ale siebie dam po ślubie” – czyli o tym, jak żyć w czystości przed ślubem – to temat debaty, która odbyła się w Węgrowskim Ośrodku Kultury w przeddzień święta zakochanych

Niedziela podlaska 9/2015, str. 4

[ TEMATY ]

debata

Dorota Damętko

Debata w Węgrowie została zorganizowana po raz pierwszy i według przyświecających jej idei miała być odpowiedzią młodych ludzi na promowany we współczesnym świecie konsumpcyjny styl życia, często pozbawiony jakichkolwiek zasad i wartości. Spotkanie stało się również okazją do głębszej refleksji nad tematami dotyczącymi miłości, narzeczeństwa i małżeństwa, ale przede wszystkim tego, jak żyć w czystości i czerpać z tego korzyści.

Reklama

Inicjatorem pomysłu był ks. Piotr Karwowski, wikariusz parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, który choć w Węgrowie jest dopiero pół roku, mówi wprost: – W mieście brakowało tego typu spotkań. Debata miała pokazać młodzieży, czym jest miłość, a w zasadzie jak odróżnić ją od zauroczenia czy czystego pożądania – tłumaczy ks. Karwowski, dodając, że problem braku czystości w życiu coraz młodszych osób jest bardzo widoczny i niestety ciągle się pogłębia.

W przeddzień walentynek uczniowie węgrowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów promujących miłość w nachalnym – jak mówiono – i pozbawionym wartości świecie. – Zakochanie to ja, miłość to my. Musimy nauczyć się mówić do ludzi z miłością, widzieć w nich dobro. Nie możemy być egoistami i wykorzystywać drugiej osoby do swoich celów – mówiła Bożena Pustoła, doradca życia rodzinnego i mediator. – Trzeba rozmawiać z młodymi ludźmi, aby nie odbierali Pana Boga jako stwórcy, który zarzuca nas zakazami, bo jeśli Pan Bóg czegoś zabrania, to tylko i wyłącznie dla naszego dobra – dodawał diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Piotr Arbaszewski, zapewniając, że Bóg chce nas chronić od zranień, szczególnie w sferze tak bardzo delikatnej i wrażliwej, jaką jest miłość dwojga ludzi.

Debata miała pokazać, że życie w czystości nie jest wstydem i prowadzi do wierności w małżeństwie. Dwie pary Justyna i Karol oraz Kasia i Karol swoim świadectwem udowodniły, że brak przedmałżeńskiego seksu to świadomy wybór. Nie narzucany, a jedynie przyjęty, bo tak zostali wychowani i tak chcą iść przez życie. Co więcej – właśnie z takiego życia czerpią przyjemność, każdego dnia pogłębiając łączące ich uczucia. Cała czwórka, opowiadając historię swojej znajomości i narzeczeństwa, dała wyraz temu, jak wiele satysfakcji można czerpać z powolnego i cierpliwego odkrywania tajemnicy drugiego człowieka. Nie wydzierania jej siłą, ale zezwolenia na to, aby druga strona sama obdarowywała sobą, swoim wnętrzem, a potem także ciałem.

2015-02-25 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto kradnie i kogo okrada?

Własność intelektualna w przestrzeni publicznej” to temat dyskusji podjętej w ramach 18. debaty publicznej „Colloquia Torunensia”. Uczestnicy podjęli ważny problem kradzieży i ochrony własności intelektualnej. Toruńskie spotkanie odbyło się w dniach 16-17 listopada

Pierwszy dzień to zamknięte spotkanie robocze, które odbyło się w Centrum Dialogu Jana Pawła II. Zaproszeni goście podjęli próbę odpowiedzi na pytanie: „Kto kradnie i kogo okrada?”. Drugiego dnia debata z udziałem mieszkańców Torunia rozpoczęła się o godz. 10.30 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: prof. Andrzej Adamski - prawnik (UMK), Michał Komar - pisarz, publicysta (ZAiKS), Zbigniew Krzywański - artysta, muzyk (Republika), prof. Tomasz Szlendak - socjolog (UMK), ks. prof. Andrzej Szostek - etyk (KUL Jana Pawła II), Tadeusz Zwiefka - europoseł. Spotkanie poprowadził prof. Ryszard Wiśniewski.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Węgry pokazują, jak wyjść z demograficznej zimy

2021-09-23 17:44

[ TEMATY ]

demografia

Węgry

Vatican News

„Papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci i premiują to pragnienie, wiedząc, że demografia ma zasadnicze znaczenie dla kraju i jego przyszłości” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie.

Podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie ostatniej podróży apostolskiej Franciszek przypomniał o tragedii, jaką przeżywają takie kraje jak Włochy czy Hiszpania, które pogrążają się w kryzysie demograficznym. Zauważył jednak, że są też kraje takie jak Węgry czy Francja, które skutecznie walczą z tym problemem, pomagając młodym rodzinom, aby mogły mieć dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję