Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej – przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży

W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich diecezji drohiczyńskiej 14 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie miał miejsce Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej. W spotkaniu udział wzięli: biskup senior Antoni Dydycz, kapłani z diecezji, siostry zakonne, katecheci, katechetki, przedstawiciele rad parafialnych, kapłani studiujący oraz alumni WSD

Niedziela podlaska 9/2015, str. 5

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Ks. Artur Płachno

Od lewej: ks. Zbigniew Rostkowski, ks. Grzegorz Suchodolski, ks. Łukasz Suszko, bp Tadeusz Pikus, bp Antoni Dydycz, Jan Zalewski, Wojciech Borzym

Od lewej: ks. Zbigniew Rostkowski, ks. Grzegorz Suchodolski, ks. Łukasz Suszko, bp Tadeusz
Pikus, bp Antoni Dydycz, Jan Zalewski, Wojciech Borzym

Tematykę spotkania dotyczącą organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 przybliżył kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Zbigniew Rostkowski. Rozpoczynając, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus zachęcił do modlitwy Liturgii Godzin w intencjach aktualnych problemów społecznych, którą poprowadził rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski.

O Światowych Dniach Młodzieży i inicjatywach krajowych

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży ks. Grzegorz Suchodolski w swym wystąpieniu przypomniał genezę powstania Światowych Dni Młodzieży, których idea ma swój początek w spotkaniu młodzieży z całego świata, którą na Niedzielę Palmową w 1984 r., kończącą Rok Święty, zaprosił do Rzymu św. Jan Paweł II. Przypomniał także kolejne Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się na różnych kontynentach i w swych przesłaniach także dotykały aktualnych spraw społecznych i doktrynalnych. W większości z nich uczestniczył św. Jan Paweł II, zaś w ostatnich jego następcy – Benedykt XVI i Franciszek, którzy z wielkim zaangażowaniem przejęli tę inicjatywę.

Reklama

W ramach zadań w związku z Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie wskazał on na: przygotowanie duchowe, zogniskowane wokół trzyletniego programu, podczas którego kolejno rozważane będzie rozumienie słowa, sakramentów i Caritas, przygotowanie młodzieży w diecezjach – w diecezji drohiczyńskiej ogniskuje się ono wokół rozumienia Kalwarii, dobre przyjęcie znaków Światowych Dni Młodzieży – papieskiego krzyża i ikony Matki Bożej, godne przyjęcie młodzieży z innych krajów oraz umożliwienie im przejazdu do Krakowa. Nakreślił on także ramowy program spotkań w Krakowie, gdzie na Błoniach Krakowskich planowane są Msza św. otwarcia celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza, powitanie Ojca Świętego Franciszka i nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz czuwanie modlitewne i papieska Eucharystia na polach w okolicy miasta.

Oprócz tych spotkań w ok. 300 miejscach w 34 językach będą głoszone katechezy biskupów. Zostanie zorganizowana strefa pojednania, będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz zapoznania się z działalnością różnych form duszpasterskich i formacyjnych.

Wyjaśnił on również logo Światowych Dni Młodzieży, w którym znalazły się w barwach Krakowa: Polska i Kraków, Chrystus i młodzież oraz Iskra Miłosierdzia.

O działaniach w diecezji drohiczyńskiej

Reklama

Ks. Łukasz Suszko z powołanego przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa Komitetu Diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży ukazał obecne jego działania. Powiedział o mobilizacji w parafiach w ramach akcji, mającej na celu pomoc w przybyciu do Polski młodzieży zza wschodniej granicy, o programie przygotowania nawet 2000 miejsc w diecezji dla młodych ludzi, o wstępnych planach zaproszenia Włochów i Hiszpanów z diecezji, w których pracują kapłani drohiczyńscy, a także o działającej już w diecezji szkole wolontariuszy. Powiedział również, iż znaki Światowych Dni Młodzieży będą przebywać w diecezji drohiczyńskiej od 26 lipca do 8 sierpnia, a w związku z okresem wakacyjnym odwiedzą one ośrodki i wspólnoty, a także będą wraz z pielgrzymami Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

Głos zabrali także obecni na spotkaniu starosta siemiatycki Jan Zalewski oraz burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, którzy zapewnili o wsparciu ze strony samorządowców, podkreślając, że jest to wielka okazja do promocji i pokazania tego regionu Polski.

Do wystąpienia burmistrza, który powiedział, że przyjęcie zagranicznej młodzieży powinno dokonać się przede wszystkim w rodzinach, a nie w ośrodkach i internatach, odwołał się bp Pikus. Przypomniał on relacje młodych Rosjan, którzy w 1991 r. udali się często bez duchowego i mentalnego przygotowania na takie spotkanie do Częstochowy. Z pozytywnymi wspomnieniami oraz duchową odnową wrócili wówczas ci, którzy spotkali się z życzliwością konkretnych ludzi oraz świadectwem dobrych rodzin ich przyjmujących. Podkreślił również, że duszpasterstwo młodzieży powinno zaczynać się od duszpasterstwa rodzin.

Spotkanie zakończyło odmówieniem modlitwy Światowych Dni Młodzieży oraz poleceniem się wstawiennictwu ich patronów – św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

2015-02-25 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą organizować Światowy Dzień Młodzieży

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Semilla Luz / Foter / CC BY

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela zapowiedział, że poprosi papieża Franciszka, aby Panama była miejscem obchodów Światowego Dnia Młodzieży, gdy znów będą miały one się odbywać na kontynencie amerykańskim.

Szef państwa oświadczył także, iż zrobi wszystko, co możliwe, by wesprzeć wszystkie parafie w kraju, które postanowiły wysłać jak największą liczbę młodzieży na ŚDM do Krakowa w 2016 r.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję