Reklama

Niedziela Przemyska

Płoną odwagą czynienia dobra

Każdego dnia strażacy doświadczają wielu sytuacji, które uświadamiają, że człowiek może zakończyć niespodziewanie życie lub zostać ranny. W takiej sytuacji lekiem ratującym jego życie lub zdrowie będzie krew, oddana wcześniej honorowo przez dawcę – powiedział m.in. bryg. Artur Domagalski, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu, wiceprezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” podczas podsumowania działalności tego klubu, który 10 marca obchodzić będzie 28. rocznicę powstania

Niedziela przemyska 9/2015, str. 5

[ TEMATY ]

pomoc

krwiodawstwo

Zdzisław Wójcik

Michał Szydłowski podczas Akcji Służb Mundurowych

Michał Szydłowski podczas Akcji Służb Mundurowych

W 2014 r. członkowie klubu wygłosili 25 pogadanek na temat bezpieczeństwa pożarowego, dawstwa krwi, szpiku i organów oraz zaprezentowali sprzęt, którym posługują się strażacy, uczniom, studentom, a także nauczycielom i pracownikom.

Z okazji Światowego Dnia Chorego, Dnia Dziecka i św. Mikołaja prezes „Płomyka” wraz z członkiniami Grupy Ratownictwa PCK „Przemyśl” odwiedzili dzieci przebywające na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu, gdzie wygłosili pogadanki i przekazali drobne upominki.

Prezes odwiedził z pogadanką także m.in. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 – obie placówki w Przemyślu.

W I kwartale 2014 r. „płomykowcy” oddawali cząstkę siebie podczas XIV akcji „Krew-Czekolada”. W kwietniu odwiedzili Dom dla Dzieci „Małgosia” oraz placówkę „Nasza Chata”, Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Przemyślu, wygłaszając pogadanki oraz przekazując podopiecznym łącznie 200 czekolad, otrzymanych po oddaniu przez nich krwi.

W maju prezes „Płomyka” wraz z paniami z PCK – Krystyną Lachowicz z Przemyśla i Ewą Załęską z Jarosławia zakończyli trwającą 12 lat akcję zakładania klubów. W latach 2002-14 powstało 100 klubów Honorowych Dawców Krwi PCK. Należy do nich 2558 osób, które oddały około 13 tys. litrów krwi. 85 klubów powstało dla uczczenia pięknego życia św. Jana Pawła II.

W tym samym miesiącu „płomykowcy” m.in. uczestniczyli we Mszy św. w intencji przemyskich strażaków, odprawionej w archikatedrze pod przewodnictwem ks. prał. Mieczysława Rusina kapelana strażaków archidiecezji przemyskiej, oraz w IV Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego. 31 maja prezes „Płomyka” reprezentował klub podczas XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki HDK na Jasną Górę.

7 czerwca w Parku Lubomirskich przy PWSW w Przemyślu odbyła się I edycja KrwioBiegu.

Reklama

8 lipca prezes spotkał się z dziećmi i młodzieżą z półkolonii prowadzonej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju i Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Przemyślu.

W lipcu i sierpniu, w związku ze zwiększonym zwykle w tym okresie zapotrzebowaniem na krew, „płomykowcy” systematycznie oddawali ją dla potrzebujących.

We wrześniu przedstawiciele klubu przeżywali XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej. Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal z Przemyśla. Był z nami także kapelan PCK rejonu Przemyśl ks. dr Witold Burda.

W listopadowej akcji, dla uczczenia Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK, uczestniczyło kilkunastu „płomykowców”.

Kilku kolejnych klubowiczów zostało potencjalnymi dawcami szpiku kostnego oraz podpisało i nosi przy sobie „Oświadczenie woli”. Prezes klubu, w okresie ostatnich 11 lat, przy okazji obsługi akcji krwiodawstwa, pogadanek z młodzieżą i dorosłymi wręczył ponad 4 tys. druków takich oświadczeń.

19 listopada prezes klubu z przedstawicielami delegacji Zarządu Głównego PCK z Lubelskiego i Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK uczestniczył w złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy na grobie księcia Pawła Jana Sapiehy, pierwszego prezesa tego Stowarzyszenia, znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Siedliskach w gminie Lubycza Królewska, woj. lubelskie.

21 grudnia poczet „Płomyka” oraz prezes uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu, podczas której modlitwą objęci zostali także członkowie PCK. Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal, który został odznaczony Odznaką Honorową PCK II stopnia.

W 2014 r. prezes „Płomyka” współpracując z kierownikami Biur Oddziałów Rejonowych PCK i ludźmi dobrej woli, założył kluby HDK PCK przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Fredropolu, Komendzie Powiatowej Policji w Lesku i PWSZ w Sanoku.

Reklama

Od kilku lat w dwóch miejscach w Komendzie wystawione są pudełka, do których strażacy wrzucają plastikowe nakrętki od butelek. W 2014 r. „płomykowy” zebrali i przekazali koordynatorowi akcji kilkaset kilogramów nakrętek.

Klub skupia około 90% załogi. Łącznie 89 osób. Co czwarty strażak jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co trzeci posiada przy sobie „Oświadczenie woli”. W opisywanym okresie klubowicze oddali, także podczas akcji „Na ratunek”, 27 litrów krwi.

Z okazji zbliżającej się 28. rocznicy powstania klubu HDK PCK „Płomyk” życzę Czytelnikom i „płomykowcom”, abyśmy nie dali się złapać w sidła niemocy i bezsensu. Każdy z nas wezwany jest do tego, aby poświęcać drugiemu człowiekowi swoje życie. Życzę również, abyśmy swoją służbą przynosili radość przede wszystkiemu bliźniemu.

2015-02-26 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krwiodawcy na posterunku

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2021, str. II

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Joanna Ferens

W akcję oddawania krwi włączyły się również kobiety

W akcję oddawania krwi włączyły się również kobiety

Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim kolejne zbiórki krwi w powiecie biłgorajskim. W styczniu odbyły się 3 akcje poboru, a honorowi krwiodawcy wciąż są gotowi do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Pierwsza terenowa akcja poboru krwi odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy. Ilona Portka, organizatorka akcji wyjaśniała, dlaczego warto oddawać krew. – Jestem zdrową osobą, pomaganie innym, w tym dzielenie się krwią, jako najcenniejszym lekiem, uważam za swój obowiązek. Jestem przekonana, że podobnie myślą i działają mieszkańcy gminy Biszcza i miejscowości okolicznych. Stąd organizujemy terenowe akcje poboru krwi i podejmujemy działania, by honorowe krwiodawstwo promować – wyjaśniła.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Nowy ukraiński biskup: Bóg jest z nami, nie ma rzeczy niemożliwych

2022-09-25 12:01

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Ukraińcy bardzo dziś potrzebują posługi duchowej. Dla wielu wojna jest czasem powrotu do wiary, oczekują pomocy na miarę tej trudnej sytuacji, a mogą ją znaleźć tylko w Bogu - podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Maksym Ryabukha, nowo mianowany biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego, obejmującego tereny, gdzie trwają zacięte walki.

Biskup nominat mówi, że Ukraińcy szukają dziś Boga na różne sposoby. Niektórzy robią to całkiem otwarcie, inni chcą porozmawiać, chcą zmienić swoje życie. A Kościół, jak zawsze w takich sytuacjach, stara się być blisko ludzi, poprzez obecność, modlitwę, dobre słowo, ale też czynem, przez akty miłosierdzia, towarzyszenie rannym czy rodzinom, które musiały opuścić swój dom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję