Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szlak Misji Fatimskiej rozpoczęty!

Od kilku miesięcy dość wnikliwie podejmujemy na naszych łamach problematykę dotyczącą godnego uczczenia w naszej archidiecezji jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

misje

Jadwiga Koperska

Msza św. w sanktuarium fatimskim na os. Słonecznym w Szczecinie

Msza św. w sanktuarium fatimskim na os. Słonecznym w Szczecinie

Trwa już przecież od 7 lat ogólnoświatowa Nowenna Fatimska, która przygotowuje cały Kościół powszechny do celebracji tego ważnego wydarzenia, ale także do modlitewnego i duchowego uświadomienia sobie treści fatimskiego orędzia i – co najważniejsze – do wcielenia go w rytm życia każdego człowieka wierzącego. Tym celom poświęcona będzie Misja Fatimska, która już podczas tegorocznego Wielkiego Postu w niektórych parafiach zostanie przeprowadzona. Wszystkie ważne kwestie dotyczące błogosławionego przeżycia i przyniesienia duchowych owoców misji stanowiły podstawę spotkania Grupy Misyjnej kapłanów, którzy posługiwać będą w naszej archidiecezji. Spotkanie to po raz kolejny odbyło się u stóp Pani Fatimskiej w Jej sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie.

Reklama

Czas Misji Fatimskiej przewidziany jest na ostatni okres poprzedzający stulecie objawień i trwać będzie od tegorocznego Wielkiego Postu aż do ukoronowania Wielkiej Nowenny Fatimskiej w 2017 r. Obejmie swym zasięgiem wszystkie 272 parafie funkcjonujące na terenie naszej archidiecezji, a ich ramowy zarys przewiduje misyjną posługę we wspólnotach parafialnych od soboty do soboty, by w ten sposób uwrażliwić wszystkich na znaczenie orędzia przekazanego dzieciom fatimskim podczas wszystkich objawień, a szczególnie na wartość modlitwy różańcowej, głębokiego i dojrzałego przeżywania Nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca jako czasu wynagradzania za pięć różnych zniewag i bluźnierstw raniących Niepokalane Serce Maryi oraz na sens pokuty, nawrócenia, a w tym znaczeniu na wskazanie, jakie zostawiła Maryja łączące się z prośbą o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.

Robocze spotkanie misjonarzy, których jest w sumie 75, poświęcone było ustaleniu szczegółów misji, ich programu modlitewnego w postaci chociażby wcześniej odbywanej nowenny w parafiach, przebiegu samych misji, nabożeństw i obrzędów, które będą im towarzyszyły, a nade wszystko tematyce nauk wygłaszanych podczas nauk misyjnych. Warto może w tym kontekście, przygotowując naszych wiernych do zaangażowania się w misje, krótko zaznajomić z tematyką nauk, które będą głoszone we wszystkich parafiach tak, abyśmy mogli sami najpierw przemodlić całą sferę trwania tych ważnych dni w naszych wspólnotach, ale także by umożliwić być może wcześniejsze zapoznanie się z poruszanymi tematami. W największym więc skrócie w czasie misji pochylimy się m.in. nad takimi tematami, jak: odpowiedź na pytanie, dlaczego tak ważne są objawienia fatimskie dla całego świata, następnie przybliżymy sobie treść poszczególnych objawień z lat 1917, 1925 oraz 1929, później przyjrzymy się takim aspektom objawień, jak całościowy wymiar życia rodzin, świadomości istnienia nieba i piekła, znaczenia modlitwy różańcowej, wartości cierpienia jako zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu NMP, by na koniec zrozumieć, jak istotne jest zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu NMP i wreszcie w ostatnim dniu uświadomimy sobie fundamentalne znaczenie Nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Duchowym wymiarem spotkania misjonarzy fatimskich, które przypadło 14 lutego, w liturgiczne wspomnienie Apostołów Słowian, św. Cyryla i Metodego, była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi oraz bp. prof. Henryka Wejmana, sprawowana w sanktuarium z udziałem wielu pielgrzymów. Istotnym elementem liturgii tuż po słowie Bożym wygłoszonym przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego, traktującym o istocie nieustannej ewangelizacji, było wręczenie kolejnej grupie kapłanów misjonarzy krzyży misyjnych. Misje Fatimskie rozpoczęły się więc już w naszej archidiecezji, dlatego otoczmy całe to dzieło oraz prowadzących je kapłanów naszą pokorną modlitwą.

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom – komunikat bp. Jerzego Mazura

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Karol Porwich /Niedziela

Dzięki Waszej ofiarności utworzyliśmy Fundusz pomocy dla poszkodowanych w dobie koronawirusa. Misjonarzom i misjonarkom trwającym na placówkach misyjnych przekazaliśmy ponad 2,6 mln złotych - podkreśla bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji prosząc o dalsze wsparcie.

Przypadająca 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego jest w Polsce obchodzona także jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W nawiązaniu do trzyletniego programu duszpasterskiego, obchodzimy ten dzień pod hasłem: „Eucharystia objawieniem miłości”. W tym dniu zbierane są ofiary przeznaczone na Fundusz misyjny, z którego wspierani są misjonarze z Polski. Obecnie 1883 polskich misjonarzy i misjonarek posługuje w 99 krajach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Polskie wydanie szwajcarskiego podręcznika do starej ministrantury

2021-09-22 09:44

[ TEMATY ]

podręcznik

liturgia trydencka

ministrantura

tłumaczenie

Dawid Makowski

Ostatnimi czasy na łamach polskiego rynku wydawniczego ukazało się polskie tłumaczenie podręcznika do ministrantury, autorstwa ks. Martina Ramma FSSP, które zawiera wskazania i ogólne zasady funkcji ministranckich w starym obrządku rzymskim, zwanym umownie ,,liturgią trydencką”.

Tłumaczenia dzieła dokonał Dawid Makowski, ministrant z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który od ponad roku prowadzi ogólnopolski projekt o tematyce liturgicznej ,,Z pasji do liturgii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję