Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolontariat we współczesnym świecie

W piątek 13 lutego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu odbyło się sympozjum na temat wolontariatu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2015, str. 2

[ TEMATY ]

wolontariat

sympozjum

Ks. Robert Gołebiowski

Prelegenci seminarium o wolontariacie. Od lewej: ks. kan. Maciej Szmuc, ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, s. dr Dominika Steć ZSJM i ks. kan. Janusz Zachęcki

Prelegenci seminarium o wolontariacie. Od lewej: ks. kan. Maciej
Szmuc, ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, s. dr Dominika Steć ZSJM
i ks. kan. Janusz Zachęcki

Idea spotkań rozsławiających Miłosierdzie Boże ma swoje korzenie w całokształcie 20-letniego funkcjonowania sanktuarium. Dwa lata temu w październiku 2013 r. odbył się tutaj również Kongres Miłosierdzia Bożego, który przyniósł bogatą refleksję nad różnymi aspektami dzieła krzewienia miłości wobec każdego człowieka.

– Kongresy – mówi kustosz sanktuarium ks. kan. Janusz Zachęcki – odbywać się będą w cyklu 5-letnim, natomiast co roku będą miały miejsce seminaria na temat dzieła ogłoszonego światu przez św. s. Faustynę. Tegoroczne spotkanie w Myśliborzu zajęło się problematyką wolontariatu. Wybraliśmy jako hasło sentencję: „Tyle masz – ile dasz, wolontariat we współczesnym świecie”. Wpisuje się ten temat także w tegoroczne obchody 25-lecia istnienia dzieła Caritas Polska, w tym naszego diecezjalnego, gdzie posługa wolontariatu pełniona jest w bardzo szczególny sposób – podkreśla ks. kan. Janusz Zachęcki.

Myśliborskie seminarium, które odbyło się w gościnnych pomieszczeniach przebudowanego i dostosowanego do spotkań wspólnotowych domu parafialnego, podzielone było na dwa panele dyskusyjne i zgromadziło grono osób, które zaangażowane są w różnorodne formy realizacji wolontariatu. Istotnym aspektem spotkania była obecność młodzieży z myśliborskiego liceum, która pełni dzieło wolontariatu. Przedstawione referaty nacechowane były ukazaniem nurtu bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi oraz wskazaniem nowych dróg udoskonalenia tej postawy. Moderatorem spotkania był ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, który wprowadzał zebranych w dwa podtematy: „Miłosierdzie Boże w społecznym działaniu – drogi wolontariatu oraz „Działalność duszpasterska i społeczna bł. ks. M. Sopoćki – wzór do działania na dziś”. Nad dziełem życia bł. ks. M. Sopoćki pochyliła się najpierw s. dr Dominika Steć ZSJM, która akcentując determinację jego kapłańskiej posługi, przedstawiła niektóre fakty z życia błogosławionego ukazujące jego roztropność profetycznego myślenia, co do rozkrzewiania miłosierdzia, a także ukazała konkretne wymiary rozumienia wolontariatu oraz jego praktycznego realizowania w codziennej posłudze duszpasterskiej, która ma się stać wzorcem dla współczesnej wizji pomocy bliźnim. Dyrektor Caritas ks. kan. Maciej Szmuc, szeroko naświetlając wielowątkową pracę wolontariuszy w parafialnych zespołach, przedstawił ciekawą charakterystykę ich postaw, wymieniając pięć grup: od akcji, do towarzystwa, od biedy, na co dzień, profesjonaliści. Natomiast dziekan Wydziału Humanistycznego US prof. Barbara Kromolicka, oceniając pracę wielu wolontariuszy, przyznała, że jednak jest to mały procent tych, którzy mogliby naprawdę wykorzystać swój potencjał talentów mogących służyć dobru ogólnemu. Kolejnym mówcą był prof. Alberto Lozano Platonoff z Uniwersytetu Szczecińskiego, który podkreślił i ukazał nowe drogi, jakie otwierają się przed rozumieniem wolontariatu, wskazując przy tym na ważność permanentnej formacji przyszłych wolontariuszy począwszy od dziecka, poprzez szkołę aż do ukształtowania we współpracy z rodzicami trwałych postaw wolontariackich wśród szczególnie młodych ludzi. Podczas seminarium głos zabierali także samorządowcy: starosta powiatu myśliborskiego Arkadiusz Janowicz i burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski, którzy wskazywali na dobro niesione przez wszystkich wolontariuszy w wymiarze życia społecznego i dzieł realizowanych we współpracy z lokalnymi samorządami. Ukoronowaniem seminarium była Msza św. koncelebrowana przez bp. prof. Henryka Wejmana w kościele sanktuaryjnym. Dostojny Celebrans w wygłoszonym słowie Bożym przypomniał najważniejsze cechy miłosierdzia, podkreślając wagę tematyki seminarium, a więc rozumienia idei wolontariatu i wypełniania go w codziennej czasem heroicznej służbie wobec drugiego człowieka.

Słowa wielkiej wdzięczności należą się kustoszowi sanktuarium ks. kan. Januszowi Zachęckiemu, który z wielką pokorą realizuje na co dzień dzieło krzewienia orędzia Miłosierdzia Bożego. Myśliborskie sanktuarium staje się w ten sposób coraz bardziej ważnym miejscem w całokształcie głoszenia prawdy o „Bogu pełnym Miłosierdzia”.

2015-02-26 13:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozdano Skrzydła Anioła

Niedziela warszawska 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Caritas

wolontariat

salezjanie

Magdalena Gronek

Uroczystą gala odbyła się w Teatrze Oratorium prowadzonego przez Księży Salezjanów na Pradze

Uroczystą gala odbyła się w Teatrze Oratorium prowadzonego przez Księży Salezjanów na Pradze

W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej wręczyła statuetki „Skrzydła Anioła”

Nagrody przyznano w sześciu kategoriach. Trafiły one do tych, którzy na co dzień angażują się na rzecz ludzi potrzebujących w swoich środowiskach. – Świadectwo ich życia przywraca nam nadzieję i pokazuje, że miłość, braterstwo i wrażliwość są wciąż obecne w naszym społeczeństwie – powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Kamil Chojnacki.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję