Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowe oblicze i wyzwania

Rok 2014 był bardzo udany dla parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jasienicy. Parafia otrzymała na własność ruiny klasztoru poaugustiańskiego oraz dokonała gruntownej odnowy prezbiterium parafialnego kościoła

W ramach renowacji świątyni wymieniono posadzkę prezbiterium oraz zamontowano nowe tabernakulum z ofiar parafian, a przede wszystkim ołtarz, dwie ambonki i sześć lichtarzy na ołtarz fundacji Zakładu Kamieniarskiego Lastrico Jana Ziętka jako wotum wdzięczności Panu Bogu; wszystko zostało wykonane z granitu włoskiego breccia sarda. Również zamontowano nowe oświetlenie halogenowe wykonane przez firmę Mardel.

W najbliższym czasie nastąpi wymiana posadzki na całym kościele oraz jego malowanie. Wielkim marzeniem ks. prob. kan. Waldemara Szczurowskiego jest również przywrócenie wieży dawnego historycznego wyglądu. Stąd też z jego strony płynie gorąca prośba o wsparcie finansowe; konto parafialne na stronie internetowej parafii.

Z kart historii

Reklama

Kościół parafialny położony jest w pięknej przestrzeni zieleni, a przede wszystkim ruin klasztoru poaugustiańskiego. Zakonników sprowadził tutaj w 1331 r. książę pomorski Barnim III z rodu Gryfitów. Trudniący się uprawą roli mnisi zmeliorowali podmokłe tereny, zagospodarowali je i przystąpili do budowy swojej siedziby. Przystosowali do swoich potrzeb zbudowany już w 1299 r. drewniany kościół pw. Świętego Krzyża. Tamten jednak nie zachował się do dziś. Nie zachowała się też zbudowana przez zakonników murowana świątynia. Współczesna budowla, choć gotycka, pochodzi z 1725 r. Z poprzedniego kościoła zachowała się tylko kaplica.

Po kasacie Zakonu Augustianów, w wyniku przyjęcia w 1534 r. przez Księstwo Pomorskie protestantyzmu, XIV-wieczny budynek klasztorny włączono do dóbr książęcych, potem przebudowano na zamek myśliwski. Pod koniec XVII wieku zabudowania popadły w ruinę. I w takim stanie pozostają do dziś.

Dzisiaj ruiny te są już własnością parafii i wpisane do księgi wieczystej. Są też rożne pomysły na ich zagospodarowania, jednakże na razie w fazie projektu.

Misterium Męki Pańskiej

Reklama

Niemniej ks. prob. kan. W. Szczurowski, pragnąc nadać im „ducha”, organizuje w nich Misteria Męki Pańskiej. W tym roku będzie to już trzecie misterium i odbędzie się 28 marca (sobota) o godz. 19.30. Aktorami będą mieszkańcy Jasienicy, Polic, Nowego Warpna i Szczecina, w sumie ok. 200.

Pasja, czyli inscenizacja ukazująca ostatnie chwile życia Chrystusa, to wydarzenie jedyne w dziejach ludzkości. Chrystus przez krzyż odkupił człowieka. A Jego Droga Krzyżowa to morze wielkiej ludzkiej nienawiści i zemsty, chociaż, od czasu do czasu, rozjaśniona blaskiem obecności na niej dobrych ludzi. To ludzie prawdy i miłującego serca. Rzecz ciekawa, że najodważniejszymi okazały się niewiasty. One trwały przy Jezusie do końca. Przede wszystkim Maryja, Matka Jezusa, która z bólem serca szła Drogą Krzyżową swojego Syna aż pod krzyż. Ci jednak, którzy zostali pod krzyżem Chrystusa, to ludzie pełni wdzięczni za dar Bożego odkupienia. Oni wiedzieli, „że ból tworzy człowieka”. Droga do chwały, do zmartwychwstania, do wiecznej radości i wiecznego życia, czyli raju, prowadzi przez Kalwarię; najpierw krzyż, potem chwała. Taka jest życiowa droga chrześcijanina.

Swoje tradycyjne Misteria Męki Pańskiej mają już w Polsce m.in. Kalwaria Zebrzydowska w Małopolsce czy Górka Klasztorna w województwie wielkopolskim. Oby i Jasienica na Pomorzu Zachodnim była kojarzona z Misterium Męki Pańskiej i tak rozpoznawana.

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus zbawia przez Kościół i w Kościele

[ TEMATY ]

parafia

ks. Grzegorz Słodkowski

Wspólnota parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Andrzejowie uczestniczyła 27 października br. w wyjątkowym wydarzeniu, poświęcenia świątyni. W 1980 r. wysiłkiem i ofiarnością wielu parafian rozpoczęto budowę kościoła, miejsca szczególnej obecności Boga, pośród wiernych. 20 lat temu powstał samodzielny wikariat, przemianowany w styczniu 2002 r. na parafię.

Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza była podziękowaniem dla dobrodziejów i budowniczych kościoła, a dla zmarłych prośbą o nagrodę życia w niebiańskiej świątyni, wspólnie ze świętymi i błogosławionymi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję