Reklama

Polska

Abp Hoser: aby rodzina przetrwała niezbędna jest dziś formacja ludzi dorosłych i małżeństw

Aby rodzina przetrwała niezbędna jest dziś formacja ludzi dorosłych i małżeństw - podkreślił abp Henryk Hoser w rozmowie z KAI. Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego w dobie przemian cywilizacyjnych nie wystarczą już dyskusje czy nawoływania. Kościół musi nie tylko przypomnieć ludziom prawdę o rodzinie ale także wyjść do nich z konkretną propozycją duszpasterską, stąd tak ważny jest rozpoczynający się dziś w Synod Biskupó nt. rodziny - zaznaczył abp Hoser.

[ TEMATY ]

wywiad

abp Henryk Hoser

Synod o rodzinie

Dominik Różański

- Kościół bez przerwy głosi, że rodzina jest pierwszą i jedyną instytucją która została powołana przez Boga, dlatego tak ważne jest ukazanie jej genezy, sensu i celów oraz jej sakramentalności. W końcu każdy w jakiejś rodzinie się urodził i w jakiejś powinien umrzeć - stwierdził biskup warszawsko-praski.

Zaznaczył, że rozpoczynający się dziś Synod jest więc odpowiedzią na obecną sytuację rodziny w świecie, a ta wynika między innymi z rewolucji obyczajowej, która uderza właśnie w rodzinę. "Obserwujemy dziś odejście od tradycji rodzinnej nie tylko poszczególnych narodów ale już całych obszarów cywilizacyjnych czy kultur, które od samego początku swojego istnienia były skoncentrowane wokół rodziny" - zauważył abp Hoser.

Reklama

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego przygotowania synodalne pokazały, iż najbardziej narusza jest dziś trwałość rodziny. Mamy dziś bowiem do czynienia z jej rozpadem czy sytuacjami, kiedy to dziecko jest wychowane tylko przez jednego z rodziców.

W opinii abp Hosera, dyskusje w czasie Synodu będą koncentrować się wokół rodzin bez jakichkolwiek zabezpieczeń instytucjonalnych czy sakramentalnych, które są bardzo mocno narażone na dekompozycję. Drugą poważną grupą wyzwań są rodziny niepełne czy dzieci pochodzące ze związków przypadkowych oraz, wreszcie, rodziny powstałe z rozpadu innych związków, które nie mogą liczyć na korzystanie w pełni z życia sakramentalnego - zauważył biskup warszawsko-praski. Pokreślił przy tym, że ludzie ci nie są z Kościoła wykluczeni.

Abp Hoser zwrócił uwagę, że w diecezji warszawsko-praskiej formą wsparcia małżeństw na drodze realizacji ich powołania są otwierane kolejno Parafialne Ośrodki Formacji Rodziny. Zaznaczył, że na co dzień formacja w parafiach ma charakter zbiorowy i odbywa się poprzez posługę Słowa, rekolekcje, czy misje. Natomiast poradnie pracują z poszczególnymi małżeństwami. "Pozwala to zająć się szczegółami ich życia, dzięki czemu ludzie ci są w stanie przejść różne kryzysy, które nie omijają przecież żadnej rodziny" - zaznaczył biskup warszawsko praski.

Reklama

Świadczona w Ośrodkach pomoc ma w dużej mierze charakter pedagogiczno-informacyjny powiedział KAI abp Hoser. Zdanie poradni jest zaś uczenie konkretnych par umiejętności przeżywania w dojrzały sposób różnych trudności małżeńskich. "Jest to o tyle istotne, że wiele młodych osób ma za sobą negatywne doświadczenia wyniesione z rodzinnego domu, bądź braki wychowawcze poprzez co trudno im budować zdrowe relacje" - zauważył biskup warszawsko-praski.

Podkreślił przy tym, że formacji potrzebują zarówno młodzi ludzie wchodzący w zawiązek małżeński jak i ci z dużym stażem ponieważ każdy etap życia niesie ze sobą nowe wyzwania. Jego zdaniem jednymi z najbardziej przełomowych są pojawienie się potomstwa oraz jego odejście z domu. "Wsparcie małżeństwa w tym właśnie czasie jest niesłychanie istotne" - zaznaczył abp Hoser.

Od 5 do 19 października br. odbędzie się w Watykanie III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Będzie ono służyć rozpoznaniu aktualnej sytuacji rodzin oraz analizie kryzysu społecznego i duchowego, wpływającego na ich życie, a także zebraniu świadectw i propozycji biskupów, jak głosić i wiarygodnie żyć „Ewangelią rodziny”.

Kontynuacją tegorocznych obrad będzie Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, przewidziane na rok 2015, które wytyczy kierunki duszpasterstwa rodzin.

2014-10-04 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser o rządowym projekcie ws. in vitro: to konsekwentna realizacja programu politycznego

[ TEMATY ]

in vitro

abp Henryk Hoser

razem.tv

To jest bardzo konsekwentna realizacja programu politycznego, która abstrahuje od bardzo poważnych problemów natury społecznej, etycznej, antropologicznej - powiedział KAI abp Henryk Hoser przed dzisiejszym zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych skomentował w ten sposób przyjęcie wczoraj przez rząd "Projektu ustawy o leczeniu niepłodności", który poświęcony jest głównie legalizacji procedury in vitro.

"To jest bardzo konsekwentna realizacja programu politycznego, która abstrahuje od bardzo poważnych problemów natury społecznej, etycznej, antropologicznej" - stwierdził abp Hoser. - Ten program polityczny jest czymś uwarunkowany i stawiam teraz zagadkę, czym? Jakie są głębokie motywacje, by upierać się przy tak niedobrym projekcie? - zastanawiał się hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się 21. Przystanek Jezus

2021-08-02 19:58

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus/Facebook

Zakończył się Przystanek Jezus. Jego 21. edycja trwała od poniedziałku 26 lipca do niedzieli 1 sierpnia w Płotach, gdzie odbywał się tegoroczny festiwal Pol’and’Rock.

W czasie przedpołudniowej Mszy św. 1 sierpnia „przystankowicze” dziękowali Bogu za mieszkańców Płotów, za ich otwarte serca i domy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję