Reklama

Niedziela Częstochowska

Myszków-Mrzygłód: odbyła się pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej

[ TEMATY ]

misje

kongres

Ks. Mariusz Frukacz

„Żywy Różaniec dziękuje za kanonizację Jana Pawła II”- pod takim hasłem do Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w sobotę 4 października pielgrzymowali czciciele Różańca Świętego z archidiecezji częstochowskiej.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się czuwaniem modlitewnym, które wraz z modlitwą różańcową poprowadzili ojcowie i bracia paulini z Leśniowa.

Następnie konferencję nt. „Różaniec w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II” wygłosił ks. prał. dr Teofil Siudy, mariolog i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Prelegent nawiązał do myśli św. Jana Pawła II, że „różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. - Różaniec to modlitwa maryjna o sercu chrystologicznym, czyli taka modlitwa, w której centrum jest Chrystus- przypomniał ks. Siudy.

Przybliżając główne myśli św. Jana Pawła II zawarte w jego liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” (Różaniec Dziewicy Maryi) ks. Teofil Siudy podkreślił, że różaniec to modlitwa, w której „kontemplujemy Chrystusa z Maryją”. - Z Maryją naśladujemy Chrystusa. Z Maryją w różańcu mamy kontemplować Oblicze Jej Syna - podkreślił ks. Siudy i dodał, że „w różańcu uczymy się ścisłej więzi z Maryją”.

„Różaniec to szkoła zawierzenia Maryi” - kontynuował ks. Siudy.

Następnie o Mszy św. w intencji Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej przewodniczył o. Samuel Karwacki - magister nowicjatu ojców paulinów w Leśniowie. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze Kół Żywego Różańca, na czele ks. Jackiem Gancarkiem dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji częstochowskiej, moderatorem Żywego Różańca w archidiecezji częstochowskiej i kustoszem sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie.

„Dziękujemy Maryi za Jana Pawła II, za jego życie i świętość”. - mówił na początku Mszy św. ks. Gancarek i dodał, że „jedną z dróg do świętości jest różaniec”.

Reklama

Następnie w homilii o. Samuel Karwacki OSPPE wskazał na św. Jana Pawła II jako na „apostoła różańca świętego”. - To św. Jan Paweł II pokazał, że modlitwa różańcowa jest najkrótszą drogą do świętości - mówił o. Karwacki.

Kaznodzieja podkreślił, że modlitwa różańcowa „ma swoją prostotę i głębię”. - To pokorna modlitwa, która uczy nas, że trzymając różaniec równocześnie trzymamy się ręki Maryi - mówił kaznodzieja.

„W różańcu rozważamy wraz z Maryją tajemnice Jezusa Chrystusa włączając tajemnice naszego życia”. - kontynuował o. Samuel i dodał, że „każdy paciorek różańca to szczebel do nieba”.

O. Karwacki przypomniał, że różaniec jest „skuteczną bronią wobec zła i szatana” i za św. Maksymilianem Marią Kolbe podkreślił, że „każdy paciorek jest jak pocisk, którym strzelamy w głowę szatana”.

„Różaniec to modlitwa, która ma wypływać z życia i prowadzić do Boga. Ta modlitwa ma być nierozerwalnie związana z naszym życiem”. - kontynuował o. Samuel i przestrzegał przed zniechęceniem, które jest „przeszkodą w naszej modlitwie”.

Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na kalwarii przy sanktuarium, którą poprowadził ks. Jacek Gancarek. W rozważaniach kustosz sanktuarium nawiązał m. in. do osobistych notatek św. Jana Pawła II.

2014-10-04 18:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bo trzeba się sobie przypatrzeć

Niedziela legnicka 27/2019, str. V

[ TEMATY ]

misje

Artur D. Grabowski

Podczas misji parafialnych małżonkowie mieli okazję odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie

Podczas misji parafialnych małżonkowie mieli okazję odnowić
swoje przyrzeczenia małżeńskie

Szczególny czas misji świętych przeżywała wspólnota parafii św. Antoniego Padewskiego w Biedrzychowicach. Misje trwały od 9 do 16 czerwca br., a poprowadził je, na zaproszenie ks. prob. Jana Nowaka, misjonarz oblat – o. Joachim Kusz OMI

Ostatnie misje święte odbywały się w biedrzychowickiej wspólnocie parafialnej dziesięć lat temu. Po dekadzie przyszedł czas, aby znów zatrzymać się i w trakcie intensywnych ćwiczeń duchowych spojrzeć na swoje życie wiary z innej perspektywy. Hasłem misji były słowa: „Bo trzeba się sobie przypatrzeć”. W programie były modlitewne spotkania we wsiach należących do parafii i misyjne Apele Jasnogórskie. Nie zabrakło także adoracji Najświętszego Sakramentu, Koronki do Bożego Miłosierdzia czy innych form pobożności, do czego zachęcani byli miejscowi parafianie. Oczywiście centralnym wydarzeniem każdego dnia była Eucharystia z nauką misyjną, podczas której ojciec misjonarz zwracał uwagę na fundamenty chrześcijańskiej wiary i pobożności. Ważnym punktem w misyjnym „rozkładzie jazdy” były nauki dla dzieci i młodzieży. Misjonarz odwiedził także chorych, przewodniczył modlitwie za zmarłych na miejscowym cmentarzu, a także modlitwie różańcowej. Misjom towarzyszyły relikwie bł. Karoliny Kózkówny oraz modlitwa o czystość i odnowę serc.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję