Reklama

Niedziela Świdnicka

Kongres Małżeństw o miłości i pieniądzach

Kwestia rodzinnych finansów była tematem drugiego dnia 4. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy, który rozpoczął się 3 października.

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

Drugi dzień 4. Kongresu Małżeństw w Świdnicy rozpoczęła Msza św. i modlitwa jutrznią w kościele św. Józefa. – Pierwsze edycje kongresu nie miały tego punktu w programie – mówi Joanna Kaptur, prezes Fundacji "Małżeństwo Rodzina", organizatora kongresu. – Jednak po wielu sygnałach, że jest taka potrzeba, m.in. z powodu terminu kongresu: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca - dodaliśmy go – wyjaśnia.

Kongres jednak to przede wszystkim konferencje. Mieczysław Guzewicz przekonywał, że praca jest zadaniem dla człowieka i jednocześnie darem, który daje mu spełnienie. Elżbieta i Mirosław Wrotkowie mówili o wydawaniu pieniędzy po Bożemu i poszukiwaniu rady w tym względzie. Z kolei Wojciech Nowicki przestrzegał 170 par małżeńskich, uczestników kongresu, przed zaciąganiem długów, a Artur Kalicki objaśniał, jaki jest w świetle słowa Bożego sens oszczędzania i dawania. – Na co oszczędzać? – pytał. – Oszczędzaj na nieprzewidziane, pilne wydatki. Oszczędzaj na większe wydatki. Oszczędzaj na długoterminowe potrzeby – odpowiadał.

Po południu kongresowicze zwiedzali miasto oraz spotkali się ze świadkami wiary: s. Małgorzatą Chmielewską oraz Danielem i Katarzyną Domałami.

Reklama

Drugi dzień kongresu zakończył się w katedrze świdnickiej. – Wystąpił Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus" – mówi J. Kaptur. – A modlitwie na zakończenie pracowitego dnia i aktowi oddania się MB Świdnickiej przewodniczył bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Kongres rozpoczął się 3 października wręczeniem nagrody Amicus Matrimoniorum (Przyjaciel Małżeństw). Jej laureatami zostali: bp Stanisław Stefanek, Teresa Kramarek oraz Jadwiga i Jacek Pulikowscy. Kongres zakończy się 5 października Mszą św. w katedrze, podczas której małżonkowie odnowią swoje sakramentalne ślubowanie.

2014-10-04 22:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamiast kwiatów...

Niedziela wrocławska 32/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

małżeństwo

ślub

Archiwum prywatne Patrycji i Mateusza

Patrycja i Mateusz

Patrycja i Mateusz

...czyli o tym, jak zmaterializować weselną radość

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ślub to jeden z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych dni w życiu. Przygotowania trwają miesiącami, wszystko musi być starannie dobrane i dopracowane. Wszystko to po to, by kiedy nadejdzie już ten wyczekany dzień, nic nie zaburzyło szczęścia towarzyszącego młodej parze. A może by tak podzielić się radością z innymi?

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję