Reklama

Ochotnicze wojsko na papierze

2015-03-10 12:38

Wojciech Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 11/2015, str. 7

Marcin Żegliński

Zapowiedziane z wielką pompą przez resort obrony narodowej szkolenia wojskowe dla ochotników to najpewniej zupełna fikcja

Zapowiedź wicepremiera i szefa MON Tomasza Siemoniaka, że od początku marca wszyscy mężczyźni, którzy podlegają obowiązkowi służby wojskowej, mogą zgłaszać się do swojej macierzystej WKU, by złożyć akces do odbycia szkolenia wojskowego, odbiła się głośnym echem. Wojna na Ukrainie, możliwość rosyjskiej agresji na państwa bałtyckie – wszystko to powoduje, że szkolenia ochotników wydają się potrzebą chwili. Tym bardziej, że minister zapowiadał, iż będą one zupełnie dobrowolne. – Zasada jest ochotnicza, więc nikt nikogo nie będzie więził. To musi być przydatne i atrakcyjne dla zainteresowanego, bo inaczej tylko zrazimy ludzi do wojska – mówił. Reakcja na słowa ministra była do przewidzenia: telefony w wojskowych komendach uzupełnień zaczęły się urywać. Tyle że potencjalni ochotnicy odprawieni byli z kwitkiem.

Zapowiadanych szkoleń dla ochotników nie ma i najpewniej nie będzie. Ani weekendowych, ani tygodniowych, ani wakacyjnych – o których pisano w prasie. A dowiedział się o tym reporter „Naszego Dziennika”, który próbował się zapisać na takie szkolenie. Po wielu perypetiach udało się dowiedzieć, że w WKU w Warszawie mogą mu zaproponować służbę przygotowawczą, zależną od wykształcenia, m.in. półroczną w korpusie oficerów, a w Ciechanowie i Kłodzku – wpisanie się do bazy chętnych do przeszkolenia.

Reklama

Jakie mogłoby być to przeszkolenie – i kiedy miałoby się odbyć – nie wiadomo. Wygląda na to, że informacja o ofercie wojska dla nieprzeszkolonych ochotników ma charakter sondażu, ilu może być chętnych na nie. Jak usłyszał wspomniany reporter, na przeszkolenie poza przygotowawczą służbą wojskową lub szkoleniem rezerwistów mógłby liczyć tylko w przypadku, gdyby dysponował unikatowymi umiejętnościami – np. znał język perski albo był operatorem dronów.

Zdaniem gen. Romana Polki, eksperta w dziedzinie obronności, zapowiedzi szkoleń miały najpewniej wymiar tylko propagandowy: skoro społeczeństwo oczekuje, żeby rządzący robili coś w sprawie bezpieczeństwa i obronności, to... robią. A raczej stwarzają wrażenie, że robią, i tym samym wprowadzają w błąd swoich, a nie wrogów.

Reklama

Rocznica śmierci św. Edyty Stein - pomódl się w Auschwitz

2019-07-21 17:32

Agnieszka Bugała

Arch. Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu

9 sierpnia, w dniu gdy s. Teresa Benedykta od Krzyża została zamordowana przez Niemców w komorze gazowej, będziemy obchodzić kolejne wspomnienie liturgiczne Świętej. Z tej okazji wrocławskie Towarzystwo im. Edyty Stein zaprasza na wspólny, całodniowy wyjazd autokarem do Auschwitz.

Przedstawiamy plan wyjazdu, koszty i informacje do kontaktu z Organizatorem.

9 sierpnia 2019 r.

Z WROCŁAWIA do AUSCHWITZ – BIRKENAU

(wyjazd autokarowy)

Na uroczystości ku czci Patronki Europy zaprasza bp Roman Pindel, Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej

we współpracy z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

Opieka duchowa: ks. Jerzy Witek – prezes Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu

Program:

6:00 Wyjazd

10:00 Droga Modlitewna wzdłuż Rampy, w byłym obozie Auschwitz-Birkenau aż do pomnika między ruinami komór gazowych i krematoriów -  to symbolicznie towarzyszenie Edycie Stein w jej ostatniej drodze razem z żydowskim narodem. Modlitwa za wszystkie ofiary oraz o pokój na świecie.

14:00 Otwarcie wystawy o Edycie Stein w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

14:30 Rozmowy w małych grupach z pomocą wybranych tekstów Edyty Stein.

17.00 Uroczysta Msza Święta w klasztorze Sióstr Karmelitanek

Przewodniczy: Bp Clemens Pickel, Saratow, Rosja

Kazanie: Abp Grzegorz Ryś, Łódź

W tym dniu obecni będą pielgrzymi (ok. 100 młodych osób) z wszystkich czterech diecezji Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Rosji.

Powrót ok. 23.00

KOSZT: 60 zł

(posiłki oraz ubezpieczenie we własnym zakresie)

ZAPISY: Aneta Sasin-Świerkowska (wiceprezes TES)

mail: aneta.sasin@gmail.com

tel: 669 806 660

Zapisy do 31 lipca 2019 r.

Potwierdzeniem udziału w wyjeździe jest uiszczenie opłaty do 31 lipca 2019 r.

Rezygnacja z wyjazdu oraz zwrot opłaty do 5 sierpnia 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież planuje kongres na temat zrównoważonego rozwoju

2019-07-22 13:23

ts (KAI) / Asyż

Z inicjatywy papieża Franciszka młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą dyskutować wiosną przyszłego roku w Asyżu na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie ok. 500 młodych poniżej 35. roku życia w dniach 24 i 25 marca będzie wstępem do trzydniowego kongresu z udziałem światowej sławy ekonomistów i działaczy społecznych.

Grzegorz Gałązka

Swój udział w kongresie w Asyżu zapowiedzieli m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Amartya Sen, szef amerykańskiej sieci zrównoważonego rozwoju Jeffrey Sachs i krytykująca globalizację Vandana Shiva. Potwierdzona też została obecność w tym czasie w Asyżu papieża Franciszka, powiedział rzecznik organizatorów pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Według wstępnego programu wśród referentów i dyskutantów będą też laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów, szwajcarski ekonomista Bruno S. Frey, twórca „Slow-Foodów” Carlo Petrini, Tony Meloto z Filipin, inicjator programu walki z ubóstwem w jego kraju oraz Kate Raworth, zajmująca się badaniami nad zrównoważonym rozwojem.

Organizatorem konferencji jest zakon franciszkanów w Asyżu. W odróżnieniu od tradycyjnych kongresów, ten w mieście św. Franciszka będzie też zawierał takie elementy, jak refleksja i cisza, sztuka i duchowość, zapowiadają franciszkanie.

O swojej inicjatywie poinformował papież Franciszek już w maju w specjalnym przesłaniu. Podkreślił wówczas, że los naszej planety zależy od nowej gospodarki. W konferencji będą uczestniczyć ludzie, którzy w swoich badaniach naukowych oraz w praktyce zajmują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w gospodarce, „takiej, która nie zabija, a pozwala żyć, która włącza, a nie wyklucza”, zapowiedział papież i podkreślił, że potrzebny jest model gospodarczy oparty na zasadzie solidarności i równości.

Hasło kongresu „The Economy of Francesco” nawiązuje do założyciela wspólnoty franciszkańskiej, św. Franciszka z Asyżu (1181/82-1226), którego wielkimi cechami było ubóstwo i wielbienie dzieła stworzenia. Papież Franciszek nazwał go „wzorem do naśladowania w dziedzinie troski o słabszych oraz o całą ekologię”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem