Reklama

Polska

Łagiewniki: IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia

„Choć kameralny, to radosny i bogaty w łaski” – tak s. Elżbieta Siepak ZMBM podsumowała IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia, który zakończył się w niedzielę w krakowskich Łagiewnikach.

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Łagiewniki

kongres

Małgorzata Cichoń

Kongres zakończył się uroczystym rozesłaniem apostołów Bożego miłosierdzia pochodzących z pięciu kontynentów. Obecni w łagiewnickiej Bazylice w Godzinie Miłosierdzia odmówili Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu a potem kard. Stanisław Dziwisz wręczył przedstawicielom ogień miłosierdzia oraz „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny. Metropolita krakowski zaznaczył, że uczestnicy Kongresu są przedłużeniem apostolatu św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. „Jezus to przewidział” – mówił kard. Dziwisz przypominając słowa z „Dzienniczka”, że to stąd wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Jezusa.

W Kongresie wzięło udział ponad dwieście osób z szesnastu krajów świata. Na program Kongresu złożyły się wykłady, świadectwa i modlitwa. „Wykłady były poświęcone Janowi Pawłowi II, jako apostołowi Bożego miłosierdzia. A dzięki świadectwom mogliśmy się dowiedzieć, jak to orędzie, które wyszło z Krakowa, jest realizowane na całym świecie. Osoby z wszystkich kontynentów przedstawiły różne formy kultu Bożego miłosierdzia z elementami charakterystycznymi dla ich kultur. Ze wszystkich świadectw wynikało, że miłosierdzie jest źródłem nadziei” – podsumowywał w rozmowie z KAI ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, która razem z łagiewnickim Sanktuarium i Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zorganizowała Kongres.

W obradach codziennie uczestniczyło kilku biskupów oraz wielu kapłanów. Abp Stanisław Nowak postulował, aby jednym z owoców Kongresu była inicjatywa ogólnopolskiej wielkiej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Reklama

Z kolei o. Tadeusz Rydzyk CSsR zaproponował, żeby wezwać wszystkich ludzi starszych i chorych, dzieci, rodziców i dziadków do modlitwy o wielkie łaski i Boże miłosierdzie dla młodzieży w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie w 2016 r.

Każdego dnia apostołowie Bożego miłosierdzia uczestniczyli we Mszy św. oraz modlili się w Godzinie Miłosierdzia. „Właściwie każde spotkanie apostołów Bożego miłosierdzia jest radosnym świętem. Nieraz widzimy się po raz pierwszy, ale czujemy, jakbyśmy się znali od lat. Czujemy się bardzo sobie bliscy – niesiemy ten sam dar współczesnemu światu – dar orędzia o Bożym miłosierdziu” – podsumowała w rozmowie z KAI s. Elżbieta Siepak ZMBM, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

W czasie Kongresu już po raz drugi z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wyszła inicjatywa, by św. Siostrę Faustynę ogłosić doktorem Kościoła. Przez trzy dni na specjalnych listach, które zostaną przekazane papieżowi Franciszkowi, zbierane były podpisy pod tą inicjatywą. Swój podpis złożyło około 2,5 tys. osób.

Reklama

Jak mówi rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, tytuł doktora Kościoła to jest uznanie dla doktryny, którą dana osoba głosi. „Siostra Faustyna przypomniała tylko prawdę o Bożym miłosierdziu, ale potwierdziła ją bardzo bogatym życiem mistycznym. Chcielibyśmy, aby św. Siostra Faustyna stanęła obok innych kobiet – doktorów Kościoła jako wzór i przykład dla nas wszystkich, że każdy człowiek może otworzyć się na Boga i mieć bardzo głębokie przeżycia mistyczne, może rozmawiać z Chrystusem, może przyjąć orędzie miłosierdzia i przekazać je światu” – przekonywał ks. prof. Machniak.

Z kolei redaktor Ewa Czaczkowska, biografka św. Siostry Faustyny, która promowała w niedzielę w Łagiewnikach książkę „Cuda świętej Faustyny”, zaznaczyła w rozmowie z KAI, że przyznanie św. Siostrze Faustynie tego tytułu jeszcze mocniej podkreśli wagę przesłania o Bożym miłosierdziu w nauczaniu Kościoła dzisiaj. „Myślę, że prędzej czy później to nastąpi. Nikt, kto zna orędzie o Bożym miłosierdziu, to w jaki sposób zostało objawione przez Jezusa Siostrze Faustynie i wie, że to orędzie jest teraz ważną częścią nauczania Kościoła, nie będzie miał wątpliwości, że ten tytuł odda to, co się należy Siostrze Faustynie” – mówiła Czaczkowska zaznaczając, że będzie to także podkreślenie wagi objawień mistyków w Kościele, bo przecież Siostra Faustyna nie jest autorką żadnego traktatu teologicznego.

Ks. prof. Machniak zaznacza, że starania o tytuł doktora Kościoła dla św. Siostry Faustyny to inicjatywa oddolna. Głos ludu muszą potwierdzić też konferencje episkopatów. Wśród polskich biskupów podjęto już pewne starania.

IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia pod hasłem „Św. Jan Paweł II – apostoł Bożego Miłosierdzia” odbywał się w Krakowie-Łagiewnikach w dniach 3-5 października. Było to swoiste triduum przygotowujące uczestników do świętowania liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny przypadającego w niedzielę.

2014-10-05 20:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: na całym świecie będzie obchodzone wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

2020-05-18 12:44

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Faustyna

św. Faustyna

s. Faustyna

youtube.com/faustyna

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

W dokumencie przypomniano drogę życiową św. Faustyny, kanonizowanej w Rzymie w roku 2000 przez św. Jana Pawła II. Podkreślono, że głoszone przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia szybko rozpowszechniło się na całym świecie. „ Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów” – czytamy w dekrecie noszącym datę 18 maja 2020 roku – setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dokument podpisali prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

Teksty te są już zatwierdzone i od kilku lat obowiązują w Kościele w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

2020-05-23 18:19

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

Facebook.com

Jolanta Lange wcześnie nazywała się Jolanta Gontarczyk i jako tajny współpracownik komunistycznego wywiadu TW Panna inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. Jej fundacja nadal otrzymuje gigantyczne pieniądze z warszawskiego ratusza

W sierpniu 2019 roku odkryłem, że prezes jednej z warszawskich fundacji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum Jolanta Lange ma zmienione nazwisko. Do 2008 r. nazywała się Jolanta Gontarczyk TW Panna. Kobieta była jedną z ważniejszych agentek komunistycznej służby PRL, którą w latach 80-tych skierowano do inwigilacji twórcy Ruchu Światło Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Obecna prezes stowarzyszenia Pro Humanum była więc płatnym i bardzo niebezpiecznym współpracownikiem reżimu komunistycznego, którą w latach 80. ścigał nawet kontrwywiad RFN.

O sprawie zrobiło się bardzo głośno i na jej temat rozpisywały się gazety, a o jej przeszłości informowały media internetowe i największe telewizje. Wydawałoby się, że po tych informacjach kierowany przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego urząd będzie unikał dalszej współpracy z fundacją Pro Humanum, na której czele nadal stoi "prezeska" Jolanta Lange vel Gontarczyk.

Niestety nic takiego się nie stało, bo 12 grudnia 2019 r. według zarządzenia "NR 1843/2019 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY" została przyznana dotacja 1 850 000 złotych na Prowadzenie Centrum Wielokulturowego w Warszawie, którego głównym operatorem jest właśnie fundacja Jolanty Lange. Prawie dwa miliony złotych publicznych pieniędzy przeznaczone jest na "działalność na rzecz integracji cudzoziemców, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w latach 2019-2022". Tych pieniędzy może być znacznie więcej, bo przeglądając umowy między Pro Humanum, a warszawskim ratuszem z poprzednich lat oprócz głównej umowy na prowadzenie "Centrum" były także dotacje na mniejsze projekty.

Czy znając przeszłość agentki służb komunistycznych można wnioskować, że prezes Jolanta Lange ma doświadczenie i zasługi dla upowszechniania i ochrony wolności oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji? To retoryczne pytanie należy postawić kandydatowi na urząd prezydenta RP Rafałowi Trzaskowskiemu.

Sprawa może mieć ciąg dalszy. Jolanta Gontarczyk była bowiem jedną z ostatnich osób, która widziała ks. Franciszka Blachnickiego przed jego tajemniczą śmiercią. Na pewno będzie musiała znów zeznawać, bo 21 kwietnia 2020 r. "prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo, umorzone w dniu 6 lipca 2006 roku, śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu przez funkcjonariuszy publicznych, poprzez podanie substancji, która spowodowała jego nagłą śmierć, co stanowiło prześladowanie pokrzywdzonego z powodów politycznych i religijnych".

Analizując treści ze strony internetowej Pro Humanum oraz na Facebooku można odnieść wrażenie, że stowarzyszenie jest mocno zaangażowane politycznie i światopoglądowo. Zapraszają na parady LGBT. Na fanpage można było znaleźć także sprofanowany wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowym nimbem. Podczas uroczystości w Centrum Wielokulturowym zapraszany jest warszawski chór LGBT.

Więcej o współpracy Jolanty Lanego vel Gonatrczyk z warszawskim ratuszem oraz jej politycznej kariery w latach 90

CZYTAJ DALEJ

Mamy nowych kapłanów

2020-05-30 21:05

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że głoszenie Chrystusa było, jest i będzie pośród zmagań, przeciwności, a nawet prześladowań. A waszym podstawowym zadaniem jest, by słowo Boże nie uległo skrępowaniu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas święceń kapłańskich w katedrze na Wawelu w sobotę 30 maja.

I tłumaczył: - A nie ulegnie skrępowaniu, jeśli będziecie trwać przy Chrystusie mocą Ducha Świętego; jeżeli będziecie trwać przy Prawdzie; jeśli będziecie zanurzać się w pokoju, który przynosi światu zmartwychwstały Pan. Jeżeli to głoszenie będziecie poświadczać swoim życiem - życiem szczególnym, będącym znakiem sprzeciwu wobec świata. To życie w celibacie i w posłuszeństwie przełożonym.

Neoprezbiterzy

Święcenia prezbiteratu z rąk metropolity krakowskiego przyjęli następujący diakoni z archidiecezji krakowskiej:

- Dawid Hebda z parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach,

- Jan Jelonek z parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Nowym Prokocimiu,

- Szymon Kapłon z parafii św. Bartłomieja Ap. w Mogilanach,

- Łukasz Kopczyński z parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie,

- Bartłomiej Małek z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Igołomi,

- Krzysztof Mirek z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróży,

- Damian Przybytek z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koninie,

- Krzysztof Rozenek z parafii św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach,

- Michał Woźniak z parafii Świętych Jakuba Apostoła i Katarzyny Aleksandryjskiej w Raciechowicach.

W tym samym czasie w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej, święcenia prezbiteratu z rąk bp. Romana Pindla przyjęło dziesięciu diakonów pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej.

Patron i stuła

Diakoni, którzy dzisiaj przyjęli święcenia, wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2014 roku. Wówczas zostało przyjętych 36 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko–żywieckiej.

Patronem rocznika jest św. Zygmunt Gorazdowski, kapłan odznaczający się wielką troską o ubogich, chorych, potrzebujących, sługa miłosierdzia. Posługujący we Lwowie duszpasterz był znany z niesienia pomocy dla najbiedniejszych, dlatego nazywano go „księdzem dziadów”. Równocześnie przychodził z pomocą duchową - służąc potrzebującym w konfesjonale.

Do tradycji WSD w Krakowie należy indywidualne przygotowywanie stuła, która zawiera elementy charakterystyczne dla wspólnoty rocznikowej. Umieszczone na stule motywy: lilii, monogram Maryi i ośmioramienna gwiazda oraz kosz z chlebami i rybami nawiązują do patrona rocznika. Bowiem istotnym elementem duchowości św. Zygmunta Gorazdowskiego było nabożeństwo do św. Józefa, a prowadzonymi przez niego dziełami miłosierdzia opiekowała się Matka Boża Łaskawa – główna patronka archidiecezji lwowskiej.

Na stule umieszczono też słowa Chrystusa: „Ego sum vitis/vos palmites” („Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami”, J 15,5a), które widnieją na ścianie prezbiterium seminaryjnej kaplicy. Napis, razem z motywami winnej latorośli, to znak zjednoczenia z Najwyższym i Wiecznym Kapłanem. Umieszczony na piersi chrystogram (IHS) nasuwa skojarzenie z nakazem św. Piotra: „Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest” (1 P 3,15). Wieńczący stułę krzyż jerozolimski to wezwanie, aby czynić każde miejsce posługi Ziemią Świętą przez pokorne ukazywanie obecności Pana.

W uroczystościach uczestniczyło m.in. wielu kapłanów z archidiecezji krakowskiej, rodziny neoprezbiterów oraz ich krewni i przyjaciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję