Reklama

Polska

Łagiewniki: IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia

„Choć kameralny, to radosny i bogaty w łaski” – tak s. Elżbieta Siepak ZMBM podsumowała IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia, który zakończył się w niedzielę w krakowskich Łagiewnikach.

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Łagiewniki

kongres

Małgorzata Cichoń

Kongres zakończył się uroczystym rozesłaniem apostołów Bożego miłosierdzia pochodzących z pięciu kontynentów. Obecni w łagiewnickiej Bazylice w Godzinie Miłosierdzia odmówili Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu a potem kard. Stanisław Dziwisz wręczył przedstawicielom ogień miłosierdzia oraz „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny. Metropolita krakowski zaznaczył, że uczestnicy Kongresu są przedłużeniem apostolatu św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. „Jezus to przewidział” – mówił kard. Dziwisz przypominając słowa z „Dzienniczka”, że to stąd wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Jezusa.

W Kongresie wzięło udział ponad dwieście osób z szesnastu krajów świata. Na program Kongresu złożyły się wykłady, świadectwa i modlitwa. „Wykłady były poświęcone Janowi Pawłowi II, jako apostołowi Bożego miłosierdzia. A dzięki świadectwom mogliśmy się dowiedzieć, jak to orędzie, które wyszło z Krakowa, jest realizowane na całym świecie. Osoby z wszystkich kontynentów przedstawiły różne formy kultu Bożego miłosierdzia z elementami charakterystycznymi dla ich kultur. Ze wszystkich świadectw wynikało, że miłosierdzie jest źródłem nadziei” – podsumowywał w rozmowie z KAI ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, która razem z łagiewnickim Sanktuarium i Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zorganizowała Kongres.

W obradach codziennie uczestniczyło kilku biskupów oraz wielu kapłanów. Abp Stanisław Nowak postulował, aby jednym z owoców Kongresu była inicjatywa ogólnopolskiej wielkiej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Reklama

Z kolei o. Tadeusz Rydzyk CSsR zaproponował, żeby wezwać wszystkich ludzi starszych i chorych, dzieci, rodziców i dziadków do modlitwy o wielkie łaski i Boże miłosierdzie dla młodzieży w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie w 2016 r.

Każdego dnia apostołowie Bożego miłosierdzia uczestniczyli we Mszy św. oraz modlili się w Godzinie Miłosierdzia. „Właściwie każde spotkanie apostołów Bożego miłosierdzia jest radosnym świętem. Nieraz widzimy się po raz pierwszy, ale czujemy, jakbyśmy się znali od lat. Czujemy się bardzo sobie bliscy – niesiemy ten sam dar współczesnemu światu – dar orędzia o Bożym miłosierdziu” – podsumowała w rozmowie z KAI s. Elżbieta Siepak ZMBM, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

W czasie Kongresu już po raz drugi z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wyszła inicjatywa, by św. Siostrę Faustynę ogłosić doktorem Kościoła. Przez trzy dni na specjalnych listach, które zostaną przekazane papieżowi Franciszkowi, zbierane były podpisy pod tą inicjatywą. Swój podpis złożyło około 2,5 tys. osób.

Reklama

Jak mówi rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, tytuł doktora Kościoła to jest uznanie dla doktryny, którą dana osoba głosi. „Siostra Faustyna przypomniała tylko prawdę o Bożym miłosierdziu, ale potwierdziła ją bardzo bogatym życiem mistycznym. Chcielibyśmy, aby św. Siostra Faustyna stanęła obok innych kobiet – doktorów Kościoła jako wzór i przykład dla nas wszystkich, że każdy człowiek może otworzyć się na Boga i mieć bardzo głębokie przeżycia mistyczne, może rozmawiać z Chrystusem, może przyjąć orędzie miłosierdzia i przekazać je światu” – przekonywał ks. prof. Machniak.

Z kolei redaktor Ewa Czaczkowska, biografka św. Siostry Faustyny, która promowała w niedzielę w Łagiewnikach książkę „Cuda świętej Faustyny”, zaznaczyła w rozmowie z KAI, że przyznanie św. Siostrze Faustynie tego tytułu jeszcze mocniej podkreśli wagę przesłania o Bożym miłosierdziu w nauczaniu Kościoła dzisiaj. „Myślę, że prędzej czy później to nastąpi. Nikt, kto zna orędzie o Bożym miłosierdziu, to w jaki sposób zostało objawione przez Jezusa Siostrze Faustynie i wie, że to orędzie jest teraz ważną częścią nauczania Kościoła, nie będzie miał wątpliwości, że ten tytuł odda to, co się należy Siostrze Faustynie” – mówiła Czaczkowska zaznaczając, że będzie to także podkreślenie wagi objawień mistyków w Kościele, bo przecież Siostra Faustyna nie jest autorką żadnego traktatu teologicznego.

Ks. prof. Machniak zaznacza, że starania o tytuł doktora Kościoła dla św. Siostry Faustyny to inicjatywa oddolna. Głos ludu muszą potwierdzić też konferencje episkopatów. Wśród polskich biskupów podjęto już pewne starania.

IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia pod hasłem „Św. Jan Paweł II – apostoł Bożego Miłosierdzia” odbywał się w Krakowie-Łagiewnikach w dniach 3-5 października. Było to swoiste triduum przygotowujące uczestników do świętowania liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny przypadającego w niedzielę.

2014-10-05 20:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: na całym świecie będzie obchodzone wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Faustyna

św. Faustyna

s. Faustyna

youtube.com/faustyna

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

W dokumencie przypomniano drogę życiową św. Faustyny, kanonizowanej w Rzymie w roku 2000 przez św. Jana Pawła II. Podkreślono, że głoszone przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia szybko rozpowszechniło się na całym świecie. „ Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów” – czytamy w dekrecie noszącym datę 18 maja 2020 roku – setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dokument podpisali prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

Teksty te są już zatwierdzone i od kilku lat obowiązują w Kościele w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: kolejny pielgrzymkowy dzień – dotarła m.in. kompania krakowska

2020-08-11 18:34

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziś kolejny pielgrzymkowy dzień na Jasnej Górze. Przybywają przedstawiciele dużych kompani diecezjalnych, do których dołączają ci, którzy duchowo przemierzali szlaki. Towarzyszy im uwielbienie Jezusa eucharystycznego, dziękczynienie za kapłanów, wdzięczność za św. Jana Pawła II i determinacja, by piesze pielgrzymowanie nawet z najodleglejszych zakątków kraju podtrzymywać.

Aż 17 dni, tylko duchowo, musieli pielgrzymować wierni z diecezji ełckiej.

Dla s. Iwony była to nawet trudniejsza forma. - Pielgrzymowałam pieszo 21. razy i przyjęcie tego, że nie mogę w tym roku pójść bardzo bolało, jednak przez to duchowe pielgrzymowanie odkryłam, że nie tylko wysiłek fizyczny jest tak cenny i ważny, ale duchowe zaangażowanie wymaga też wielkiego poświęcenia - powiedziała pallotynka. Grupy diecezji ełckiej reprezentowało w drodze tylko 15 kapłanów.

Pielgrzymka krakowska, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, ponad tysięcznej rzeszy, ale szła w tradycyjnej formie. Jak podkreśla jej koordynator ks. Jan Przybocki, wszystko odbyło się w myśl zasady: módl się jakby wszystko zależało od Boga, ale pracuj tak jakby wszystko zależało od ciebie.

- Ze względu na bezpieczeństwo 90 procent pielgrzymów spało w namiotach, zachowywaliśmy odstęp społeczny, mieliśmy do dyspozycji duże ilości płynu dezynfekującego, maseczek, wszystko po to byśmy mogli dojść do Częstochowy w rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II podziękować za jego nauczanie, życie - powiedział kapłan.

To 40. jubileuszowa krakowska pielgrzymka. Według szacunków, w ciągu tych lat przyszło w niej na Jasną Górę ok. 400 tys. osób Wyruszyła po zamachu na życie Jana Pawła II.

W tym roku z wawelskiego wzgórza, na 6-dniowy pielgrzymi szlak liczący około 150 km wyruszyło 1,2 tys. pątników. Pielgrzymi z okolic Suchej Beskidzkiej i Bochni pokonali w ciągu 8 dni około 220 km. W pielgrzymce opiekę duchową sprawowało 27 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

O zdrowie pielgrzymów troszczyli się członkowie stowarzyszenia Malta - Służba Medyczna, stowarzyszenia im. św. Łazarza - Lazarus oraz Maltańska Służba Medyczna.

Koordynator pielgrzymki podkreślił wielką pracę, w przygotowaniu i prowadzeniu kompani, świeckich. Dziękował też władzom państwowym i samorządowym, parafiom i jednostkom państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Uczestniczyli w akcjach charytatywnych, wędrowali z różańcem w ręku do przydrożnych kapliczek, a konferencji słuchali poprzez media społecznościowe. Tak, w tym roku wyglądało pielgrzymowanie diecezji bielsko-żywieckiej na Jasną Górę.

Dziś, w dniu w którym tradycyjnie do Sanktuarium wchodziła piesza kompania, duchowi pielgrzymi przyjechali, by wspólnie uczestniczyć w drodze krzyżowej i Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

Na trasę, czyli w pieszą wędrówkę na Jasną Górę zdecydowało się w tym roku wyruszyć około 40 osób.

Na Jasną Górę dotrze dziś jeszcze także reprezentacja odległej, bo pielgrzymki elbląskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bejrut: pielęgniarka uratowała w chwili wybuchu troje wcześniaków

2020-08-12 10:25

[ TEMATY ]

pomoc

Twitter

Zdjęcie nieznanej pielęgniarki z uniwersyteckiego Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, która uratowała troje wcześniaków z neonatologicznego oddziału intensywnej terapii, obiegło cały świat, stając się ilustracją bohaterskiego czynu w obliczu niespotykanej tragedii. Eksplozja w stolicy Libanu, do której doszło 4 sierpnia, zamieniała miasto w ruinę. W wyniku wybuchu ginęło co najmniej 220 osób, 7 tys. mieszkańców zostało rannych i około 300 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Zdjęcie niezidentyfikowanej pielęgniarki trzymającej na rękach troje wcześniaków, rozmawiającej przez telefon, zrobił fotograf Bilal Jawich. W rozmowie z CNN Arabic przyznał, że był „zdumiony, gdy zobaczył pielęgniarkę trzymającą trzy noworodki. „Dostrzegłem spokój pielęgniarki, który kontrastował z otaczającą zaledwie metr dalej atmosferą” – zrelacjonował. „Wyglądała jakby posiadła ukrytą moc, która dała jej samokontrolę i zdolność, by uratować te dzieci” – dodał dziennikarz, który później rozmawiał z uwiecznioną na zdjęciu bohaterką. Okazało się, że w chwili wybuchu była na oddziale położniczym. Straciła przytomność. Gdy się ocknęła, zdała sobie sprawę, że niesie ze sobą trójkę przedwcześnie urodzonych dzieci. Noworodki trafiły potem do innego szpitala.

W wyniku eksplozji zginęło cztery pielęgniarki i co najmniej 13 pacjentów Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, z kolei w Hopital des Soeurs du Rosaire jedna pielęgniarka zginęła, a druga ma połamane nogi.

„Wszystkie windy są zepsute. Respiratory, monitory, drzwi - wszystko jest zniszczone” – powiedział dr Joseph Elias, szef działu kardiologii w Hopital des Soeurs du Rosaire, tłumacząc dziennikarzom, jak pacjenci musieli zostać przeniesieni do innych nieuszkodzonych szpitali, a ciężko ranni byli leczeni na korytarzach i parkingach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję