Reklama

Prezydent RP dał zielone światło niebezpiecznej konwencji

2015-03-17 13:41

Wojciech Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 12/2015, str. 7

www.prezydent.pl

Podpisanie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oznacza, że Polska jest o krok od przyjęcia tej niebezpiecznej regulacji

Prezydent RP, podpisując ustawę w sprawie tzw. konwencji antyprzemocowej, przyjętą przez parlament, wyraźnie opowiedział się za ideologią gender, promowaniem homoseksualizmu i obarczaniem rodziny odpowiedzialnością za patologię. Jak ostrzegają m.in. organizacje prorodzinne, tytuł konwencji jest mylący: nie chodzi o przemoc, lecz o wprowadzenie ideologii gender, zmianę definicji płci, potępienie rodziny, przymus wprowadzenia ustawy o związkach jednopłciowych i otwarcie furtki dla akceptacji dewiacji.

Sam Bronisław Komorowski zastrzegł się, że trwa analiza dokumentu pod kątem jego konstytucyjności, ale ujawnił też swój ciepły stosunek do niego. – Nie dostrzegłem zagrożeń negatywnymi skutkami dla polskiego systemu prawnego konwencji – powiedział. – Dostrzegam jej pozytywny wpływ na polskie prawo poprzez wprowadzenie zasady ścigania gwałtu z urzędu, a nie tylko na wniosek poszkodowanej.

Ostre stanowisko wobec planów ratyfikacji konwencji polscy biskupi wyrazili już kilka lat temu. Jak podkreślili, dokument ten – choć poświęcony problemowi przemocy wobec kobiet – zbudowany jest na fałszywych założeniach, m.in. że źródłem tej przemocy są religia, tradycja i kultura.

Reklama

Zdaniem biskupów, konwencja wprowadza definicję płci jako „społecznie skonstruowane role, zachowania i cechy, które społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn”, pomijając naturalne, biologiczne różnice między kobietą i mężczyzną, i zakłada, że płeć można dowolnie wybierać. Niepokój wzbudza też nałożenie obowiązku promowania m.in. „niestereotypowych ról płci”, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu.

– Dokument nie mówi nic na temat konkretnych przyczyn przemocy, takich jak brak pracy i różne emocjonalne powikłania, alkoholizm, rozpad rodziny, propagowanie przemocy w świecie wirtualnym itp. – mówił niedawno abp Wojciech Polak, prymas Polski. – Wszystko to rodzi obawę, że wprowadzanie dokumentu o tak silnym umocowaniu prawnym jak konwencja wymierzone będzie raczej w tzw. tradycyjne modele małżeństwa i rodziny, uznawane a priori za źródła przemocy.

Bp Libera spędzi pół roku u kamedułów

2019-05-18 13:56

lk / Płock (KAI)

Biskup płocki Piotr Libera od 1 lipca spędzi pół roku na modlitwie w klasztorze kamedulskim - poinformował na Twitterze biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Informując o swojej decyzji, ordynariusz płocki zasugerował, że traktuje ją w kontekście pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce.

Maciek 86/wikipedia.pl
Bp Piotr Libera

"Mój biskup Piotr Libera idzie na pół roku, od 1 VII, do kamedułów. Spełnia się jego wielkie życiowe pragnienie" - napisał bp Milewski.

Zacytował też słowa samego bp. Libery, w których wyjaśnia on swoją decyzję: „Czynię to w pełnej wolności. Będę modlił się za Kościół w Polsce, za moją diecezję. W kontekście tego, co się dzieje, siłą rzeczy, mój pobyt nabiera wymiaru pokutnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Noc węgierska w muzeum

2019-05-20 23:50

Krystyna Dolczewska

Gdzie mogliście się Państwo dowiedzieć, jak brzmi po węgiersku znane powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki… ? Gdzie zjeść smaczną potrawę z papryką z kociołka i poznać kuchnię węgierską ? Gdzie zobaczyć przepiękne hafty ludu Matyó ? Na wszystkie „Gdzie ?” jest jedna odpowiedź: Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Lubuskiej, która odbyła się 18 maja w Zielonej Górze.

Krystyna Dolczewska
stroje ludu Matyó
Zobacz zdjęcia: Węgierska noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

W czasie nocy można było poznać węgierską muzykę ludową (Kapela Szabolcsa Szilágyiego) i rockową, węgierską sztukę ludową-wystawę i warsztaty, fotografie i filmy krótkometrażowe twórców węgierskich, a także wziąć udział w konkursie wiedzy o Węgrzech i poznać historię tego kraju.

W jakich sprawach i w którym wieku nasze drogi w historii połączyły się ? O tym opowiedzieli nam Ákos Engelmayer–historyk, w latach 1990–1995 ambasador w Polsce i János Tischler–historyk.

Filmy od 21.00 do 24.00 to ostatni punkt programu tej pięknej nocy z naszymi przyjaciółmi Węgrami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem