Reklama

Edytorial

Zrzucamy maski, otwieramy serca

2015-03-23 19:24

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”
Niedziela Ogólnopolska 13/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Mija dziesiąta rocznica narodzin dla nieba Jana Pawła II. W dniach jego odchodzenia centralnym punktem świata stało się okno na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Świat wtedy jakby się zatrzymał. Ludzie, coraz szczelniej wypełniający watykański Plac św. Piotra, w skupieniu oczekiwali na spotkanie nieba z ziemią, które nastąpiło 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Do umierającego Papieża Polaka docierał z zewnątrz modlitewny śpiew. Ojciec i przyjaciel młodych ludzi powiedział na łożu śmierci: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie... I za to wam dziękuję”. Na kartce zdążył napisać: „Jestem radosny, wy także bądźcie. Módlmy się razem z radością. Wszystko powierzam Pannie Maryi”. Na koniec wyszeptał jeszcze: „Pozwólcie mi odejść do Pana”. Przechodził do drugiego życia na oczach świata. To były rekolekcje w wymiarze całego globu. A potem odbył się największy w dziejach pogrzeb, z okrzykami: „Santo subito!” – Święty natychmiast!

Posłuchaj: Edytorial 13/2015

W najnowszej „Niedzieli” przypominamy, że to Jan Paweł II ustanowił w Kościele 30 lat temu Światowe Dni Młodzieży, które w Niedzielę Palmową 29 marca 2015 r. są obchodzone w diecezjach i prowadzą ku ostatniemu etapowi drogi przygotowań do najbliższego wielkiego światowego spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem – w Krakowie w 2016 r. „Ta pielgrzymka młodzieży poprzez kontynenty pod przewodnictwem Następcy św. Piotra była inicjatywą naprawdę opatrznościową i proroczą. (...) Niech święty Papież, patron Światowych Dni Młodzieży, wstawia się za naszym pielgrzymowaniem do jego Krakowa” – czytamy w orędziu papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży, zatytułowanym: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8).

Reklama

Ewangeliczne błogosławieństwa z Kazania na Górze są przewodnikiem na kolejnych etapach pielgrzymowania do Krakowa z krzyżem ŚDM, który został posłany przez Jana Pawła II do młodzieży całego świata, a teraz właśnie wraz z ikoną Matki Bożej wędruje po Polsce. „Wspólnie odkryliśmy rewolucyjne znaczenie błogosławieństw oraz stanowcze wezwanie Jezusa, abyśmy odważnie zaangażowali się w przygodę poszukiwania szczęścia” – pisze papież Franciszek w orędziu do młodych i uświadamia im, że w Chrystusie znajduje się całkowite spełnienie marzeń o dobru i szczęściu, tak często rujnowanych przez fałszywe obietnice świata. Wzywa za Janem Pawłem II, aby zrzucać maski, które zakłamują życie. „Okres młodości jest czasem, kiedy rozwija się wielkie bogactwo uczuciowe obecne w waszych sercach, głębokie pragnienie prawdziwej miłości, pięknej i wspaniałej” – czytamy w orędziu. „Czy nie czujecie, że wasze serca są niespokojne i zawsze szukają dobra, które mogłoby zaspokoić pragnienie nieskończoności?” – pyta papież Franciszek i wskazuje, że najcenniejszym dobrem, jakie możemy mieć w życiu, jest nasza relacja z Bogiem. A wspomniana w papieskim orędziu św. Teresa z Ávila, której 500. rocznicę urodzin właśnie obchodzimy, podpowiada nam: „Trzeba umieć chwytać Pana Boga za serce. To jest Jego słaba strona”. Wszyscy – nie tylko młodzi – odważmy się być szczęśliwi, żyjąc ze świadomością, że „chrześcijaństwo to nie seria zakazów, tłumiących nasze pragnienia szczęścia, ale plan życia, który może zafascynować nasze serca!”. Bóg sam wystarczy do pełni szczęścia – „Solos Dios basta”. Chwytajmy więc Boga za serce...

Reklama

Rzym: pierwszy kościół otwarty całą dobę

2019-12-09 20:30

pb (KAI/religiondigital.org) / Rzym

Po raz pierwszy Rzym ma światynię otwartą całą dobę. Od 9 grudnia o 19.00 kościół Stygmatów św. Franciszka jest czynny non stop. Znajduje się on w centrum Wiecznego Miasta - pomiędzy Panteonem i jezuickim kościołem Il Gesù.

Adrian Ziątek

Inicjatorem przedsięwzięcia jest ks. Ángel García Rodríguez, wspierany przez papieża Franciszka. Świątynią opiekować się będą wolontariusze Fundacji Mensajeros de la Paz (Zwiastuni Pokoju), która na co dzień prowadzi domy dla opuszczonych dzieci, pozbawionych rodzinnego ciepła. Założył ją w 1962 r. właśnie ks. García.

W wysłanym 8 grudnia liście do ks. Garcíi papież wyraził pragnienie, by domy Boże miały zawsze otwarte drzwi. Gdy zaś są one zamknięte, takie kościoły „powinny być nazywane muzeami”. Franciszek podkreślił, że wspólnota kościelna, zgodnie z Ewangelią, ma być namiotem, zdolnym do powiększania swej przestrzeni, aby wszyscy mogli wejść, „oazą pokoju i miłości Boga, miejscem przyjęcia, pojednania i przebaczenia”.

Inicjatywę otwarcia świątyni przez 24 godziny na dobę, co od lat było marzeniem ks. Garcíi, wsparło również dwóch kardynałów: Angelo de Donatis - papieski wikariusz diecezji rzymskiej oraz Aquilino Bocos Merino, były przełożony generalny Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na wystawie „100 żłóbków”

2019-12-09 21:45

pb / Rzym (KAI)

Papież Franciszek obejrzał dziś po południu wystawę „100 żłóbków”, otwartą 8 grudnia w Sali Piusa X w pobliżu Watykanu. Po podpisaniu 1 grudnia w Greccio listu apostolskiego „Admirabile signum” dał w ten sposób kolejny znak swej dbałości o tę tradycję wiary.

BOŻENA SZTAJNER

Papieżowi towarzyszył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, który przedstawiał Ojcu Świętemu kolejne dzieła. Franciszek indywidualnie witał się z twórcami żłóbków, towarzyszącymi im artystami i ich rodzinami. Na koniec wspólnie z nimi odmówił modlitwę i udzielił im błogosławieństwa.

W czasie trwającej 45 minut papieskiej wizyty chór kameralny Kodály z Budapesztu śpiewał pieśni bożonarodzeniowe.

Wystawa powstała z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest na niej ponad 130 szopek z 30 krajów. Współorganizatorem ekspozycji, którą można zwiedzać za darmo do 12 stycznia, jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem