Reklama

Wiadomości

Karta, która ratuje życie

W świątecznym numerze „Niedzieli” (nr 14/2015 r.) nasi Czytelnicy znajdą specjalną Kartę Życia. To wspólna inicjatywa „Niedzieli” i SKOK ubezpieczenia.

Dlaczego Karta Życia? Skąd wziął się taki pomysł? W Liście do ludzi w podeszłym wieku jest fragment adresowany do osób młodszych. Jan Paweł II pisze: „Mówiąc o ludziach starych, muszę zwrócić się także do młodych z zachętą, aby towarzyszyli im swoją obecnością. Wzywam was, młodzi przyjaciele, byście traktowali ich wielkodusznie i z miłością. Starsi potrafią dać wam znacznie więcej, niż możecie sobie wyobrazić” (n. 12).

Reklama

Dziś coraz więcej ludzi z różnych powodów mieszka samotnie, a wśród nich coraz większą liczbę stanowią osoby starsze, schorowane, nieporadne. To nie są ludzie porzuceni przez najbliższych czy zaniedbywani – wręcz przeciwnie. Takie jednak mamy czasy, że młode i starsze pokolenie mieszka oddzielnie, że młodsi są zaganiani, zapracowani i zmęczeni. Zresztą nawet w domach, gdzie mieszkają rodziny wielopokoleniowe, młodzi ludzie wychodzą rano do pracy i do szkoły, a wracają pod wieczór. Senior więc wiele godzin spędza sam. I czasem przychodzi do głowy myśl: Co się stanie, jeśli zasłabnę i akurat nikogo bliskiego przy mnie nie będzie, a pogotowie ratunkowe wezwie sąsiad lub znajomy – ktoś, kto nie wie, na co choruję, co mnie uczula, jakie leki zażywam? A wiadomo, że w sytuacji zagrożenia życia każda chwila jest bezcenna. Zanim w domu pojawi się ktoś z rodziny upłyną cenne minuty, czasem decydujące o życiu lub śmierci. Dobrze więc mieć w domu, w widocznym miejscu, Kartę Życia.

Co zawiera Karta? Podstawowe dane dotyczące stanu naszego zdrowia: informacje nt. chorób, przyjmowanych leków i ich dawek, a także numery telefonów ludzi, do których trzeba w takiej sytuacji zadzwonić – w tym także do kapłana. Trzeba być przecież przygotowanym na rozmaite sytuacje.

Zachęcamy – nie tylko Czytelników w podeszłym wieku – do zainteresowania się naszą inicjatywą. Apelujemy, by dzieci, wnuki i krewni zadbali o bezpieczeństwo swoich rodziców, dziadków oraz sędziwych samotnych wujków i ciotek.

Reklama

Do wypełnienia Karty Życia namawiają także lekarze. Wielu mówiło nam o tym, że Karta już nieraz ułatwiła im skuteczne niesienie pomocy.

Wraz ze świątecznym numerem „Niedzieli” otrzymają Państwo bezpłatną Kartę Życia z instrukcją, jak ją wypełnić i gdzie umieścić, aby w sytuacji zagrożenia pomogła ratować życie.

2015-03-23 19:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odłączeni

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

życie

Adam Szewczyk

Rodzina Ewy i Marcina Szlendaków

Rodzina Ewy i Marcina Szlendaków

O życiu bez telewizora z Ewą i Marcinem Szlendakami rozmawia Adam Szewczyk.

Adam Szewczyk: Co spowodowało, że pozbyliście się telewizora ze swego domu?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję