Reklama

Przyjedziemy do Krakowa na ŚDM

2015-03-24 11:34


Niedziela Ogólnopolska 13/2015, str. 38

ARTUR STELMASIAK: – Jak się Ksiądz Kardynał czuje z doktoratem honoris causa PWTW?

KARD. DOMINIK DUKA OP: – To nie jest uhonorowanie moich osobistych zasług, ale raczej wyraz wielkiej pomocy i życzliwości ze strony Kościoła w Polsce dla Kościoła w Czechach. Z tą uczelnią łączy mnie jeszcze jedno ważne wydarzenie. To właśnie na niej przed ponad 35 laty uzyskałem stopień naukowy pozwalający wykładać na uczelniach kościelnych. Działo się to w czasie, gdy nasze kraje znalazły się w bloku imperium sowieckiego, a władze komunistyczne nie pozwalały mi pracować duszpastersko, nie mówiąc już o możliwości rozwoju naukowego. To właśnie w Polsce Kościół czeski znalazł bardzo duże wsparcie.

– A teraz co Kościół polski może zrobić dla swoich południowych sąsiadów?

– Ta pomoc jest bardzo realna i cały czas ją odczuwamy. Wystarczy wspomnieć, że pracuje u nas wiele sióstr zakonnych z waszego kraju i ok. 200 polskich księży. Trudno wyobrazić sobie pracę duszpasterską w Czechach bez tej pomocy.

– Zdaniem Księdza Kardynała, Czesi nie są tak bardzo ateistycznym narodem, jak to się często powtarza w utartych schematach. Jak jest naprawdę?

– Ateizm jest wśród Czechów obecny, ale nie jest tak dominujący, jak się powszechnie myśli. Jest bardzo dużo osób, które są obojętne religijnie albo agnostyczne. Jednak większość narodu wyczuwa religijność i wartości, które mają swoje korzenie w europejskim chrześcijaństwie.

– Czy wobec tego Kościół czeski wprowadza jakieś formy nowej ewangelizacji?

– Bardzo duże nadzieje pojawiały się podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które kilka miesięcy temu odbyło się w Pradze. Latem ma ruszyć program nowej ewangelizacji w stolicy Czech. Zaangażowane są w to przedsięwzięcie oprócz Kościoła katolickiego także inne Kościoły oraz ludzie kultury i nauki.

– Kolejna szansa rozbudzenia wiary i nadziei będzie w przyszłym roku. Czy młodzi Czesi wybierają się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

– Oczywiście, że tak. Już teraz w każdej diecezji działa specjalne centrum duszpasterskie, które przygotowuje młodzież do spotkania z Ojcem Świętym. Każda młoda osoba, która będzie brała udział w ŚDM, dostanie kieszonkowe wydanie Biblii.

Film "Tajemnica Ojca Pio" wchodzi do kin

2019-08-12 10:39

O św. Ojcu Pio wiele już napisano i powiedziano. Czy są jeszcze fakty, które powinny ujrzeć światło dzienne?

Materiały prasowe

Tajemnica Ojca Pio to udana próba ukazania prawdziwego oblicza Stygmatyka. Pokazuje również trudną drogę jaką przeszedł, by na jej końcu stać się jednym z największych świętych Kościoła. Twórcy zadbali o niepublikowane dotąd materiały. W filmie ukazane zostały zeznania świadków życia świętego, jego duchowych dzieci, osób, które doświadczyły nawrócenia i uzdrowienia.

Pokazano również zdjęcia, nagrania i wypowiedzi współbraci z San Giovanni Rotondo. Film bez ogródek ujawnia, jak niewyobrażalnemu ogromowi prób został poddany skromny zakonnik z Pietrelciny. Należą do nich m.in: oszczerstwa i poddawanie w wątpliwość stygmatów, podsłuchy zakładane nawet w konfesjonale, posądzanie o intymne kontakty z kobietami, kary i prześladowania także ze strony osób związanych z Kościołem. Niezwykłe emocje towarzyszą widzowi, gdy śledzi on autentyczne nagrania Ojca Pio i słyszy jego charakterystyczny, jakby niepasujący do wizerunku głos. Całości dopełnia sprawiający ogromne wrażenie ekskluzywny materiał dokumentujący niedawną ekshumację ciała św. Ojca Pio.

Stygmatyk z Pietrelciny to nie tylko surowy zakonnik. Film odkrywa go dla wiernych jako osobę pełną radości, poczucia humoru, a nade wszystko wypełnioną miłością do Boga i ludzi. Tajemnica Ojca Pio pozwala widzowi autentycznie „dotknąć” świętości, co stanowi ogromny atut filmu.

TAJEMNICA OJCA PIO (El Misterio del Padre Pio)

GATUNEK: dokument

CZAS TRWANIA: 80 min

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: José Maria Zavala

MUZYKA: Javier de la Cruz

ZDJĘCIA: Pablo Burmann

PRODUCENT: Juanlo Prada Garruro

PRODUCENT WYKONAWCZY: Paloma Fernandez-Gasset

Patronat nad filmem objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!

2019-08-19 07:23

Apel Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski do rodziców i prawnych opiekunów:

BP KEP
Bp Marek Mendyk

Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!

Rodzicielska kontrola nad zajęciami dodatkowymi w szkołach

Wobec planowanego finansowania przez niektóre samorządy (organy prowadzące szkoły) zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych apelujemy do rodziców o czujność i roztropność. Warto zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje.

Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie (finansowanie) edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów.

W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie.

Wzór takiego oświadczenia jest do pobrania poniżej oraz na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP: www.katecheza.episkopat.pl

bp Marek Mendyk

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego

Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem