Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Niedziela sosnowiecka 13/2015, str. 8

[ TEMATY ]

zgromadzenie

Archiwum Zgromadzenia

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Zofii z Maciejowskich Czeskiej i Małgorzaty Łucji Szewczyk, kard. Angelo Amato mówił: „Święci czynią bardzo wiele dobra nie tylko w Kościele, lecz również w społeczeństwie. Oto dziedzictwo, które zostawiają nam obydwie Błogosławione: czynić dobro i czynić je dobrze”.

Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, powszechnie zwane Prezentkami, stara się doskonale realizować to zadanie swojej założycielki. To właśnie bł. Zofia z Maciejowskich Czeska, w celu kształcenia i wychowywania dziewcząt, zwłaszcza sierot i ubogich, powołała do życia wspólnotę osób, która miała się tymi osobami zajmować i zorganizowała ją na wzór życia zakonnego. Jak czytamy w historii zgromadzenia, wspólnota ta nie była zakonem w ścisłym znaczeniu, a jedynie zgromadzeniem religijnym, bowiem w tym czasie nie mogły istnieć wspólnoty zakonne bez ścisłej klauzury. Ścisła klauzura z kolei uniemożliwiała prowadzenie szkoły. W XVII wieku Stolica Apostolska wydała pozwolenie na składanie przez jego członkinie ślubów publicznych i na przyjmowanie do nowicjatu. Konstytucje Zgromadzenia zostały zatwierdzone 10 lat po śmierci Założycielki, w 1660 r. Od początku Siostry Prezentki związane są z Krakowem, gdzie znajduje się dom macierzysty przy ul. Szpitalnej 18 oraz dom generalny przy ul. św. Jana 7.

Reklama

Charyzmat zgromadzenia chyba najlepiej oddają słowa kard. Karola Wojtyły wyrażone w liście na jubileusz 350-lecia pracy wychowawczej, w 1977 r.: „Pomóc każdej duszy stanąć wobec Boga Żywego, który jest Miłością i ukształtować z tej świadomości życie, jako odpowiedź na tę Miłość – to powołanie, któremu warto poświęcić siebie i wszystkie siły umysłu, woli i serca, ducha i ciała, poświęcić siebie całą. Właśnie tak widzę powołanie Sióstr Prezentek, wszystkich i każdej”.

Od 380 lat Prezentki kontynuują dzieło wychowania i nauczania dzieci i młodzieży, otaczając swą troską przedszkolaki w Bukownie, Świdnicy i Warszawie, młodzież gimnazjalną i licealną w szkołach i internatach w Rzeszowie i Krakowie, mieszkanki Domu Dziecka w Łukowicy, dziewczęta niepełnosprawne umysłowo w Jordanowie, dzieci i młodzież katechizowaną oraz w grupy parafialne i osoby potrzebujące pomocy. Pracują nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie oraz we Włoszech. Od 1726 r. siostry szerzą kult Matki Bożej od Wykupu Niewolników, czczonej także pod wezwaniem Matki Bożej Świętojańskiej lub Matki Wolności, której łaskami słynący obraz znajduje się w krakowskim kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Koronacji tego wizerunku dokonał 9 maja 1965 r. metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. W ramach przygotowania do jubileuszu 50. rocznicy koronacji w wielu wspólnotach parafialnych trwa peregrynacja kopii wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem. W diecezji sosnowieckiej odbyła się ona w Bukownie, Dąbrowie Górniczej-Gołonogu i Borze Biskupim.

W Bukownie znajduje się dom zgromadzenia, gdzie z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Bolesława Zelka, siostry objęły swą troską dzieci i młodzież. Początkowo zamieszkiwały przy plebanii, a następnie wybudowały swój dom, przy którym zaczęły organizować przedszkole. Otwarto je w 1980 r. Dwa lata później przeniesiono je do oddzielnego budynku. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku dobudowano kolejną część budynku. W 1992 r. przedszkole zostało włączone w rejestr placówek publicznych. – Nasza placówka pełni funkcję wspierającą rodzinę w wychowaniu dzieci. Podstawę działania stanowi system wartości chrześcijańskich głoszonych przez Kościół. Misja przedszkola oparta jest na przesłaniu bł. Zofii Czeskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek: z troską i starannością wychowawczą zaszczepić w dzieciach dobro i ochraniać je przed złem, ucząc jednocześnie rozeznania dobra i zła oraz wybierania dobra – stwierdza s. Margarita, dyrektor przedszkola. W posłudze dzieciom i młodzieży oraz w pracach parafialnych pomagają siostry: s. Angela – przełożona wspólnoty, s. Irena, s. Ewelina, s. Joanna, s. Janina – zakrystianka, s. Gabriela oraz s. Margarita – dyrektor przedszkola.

Jak nauczał św. Jan Paweł II: „W wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, ażeby nie tylko więcej miał, ażeby poprzez wszystko to co ma, również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale także i dla drugich”. Siostry Prezentki pięknie to realizują. A wszystko to Bogu i Matce Jego na chwałę.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostota i już

Niedziela kielecka 10/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

zgromadzenie

W. D.

Siostry służebiniczki z wychowankami ogniska

Siostry służebiniczki z wychowankami ogniska

Pamiętam jak tuż po ślubach przyjechałam do babci na wieś. Dziadek zwoził siano, wdrapałam się elegancko w habicie na wóz i wylądowałam szczęśliwa na miękkiej trawie. Moja mama załamała ręce. - Złaź szybko! Siostrze to nie wypada! - wołała do mnie. - Gdybym miała określić, co w charyzmacie Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego jest najważniejsze lub wyróżniające, to powiedziałabym: prostota, prostota i już - mówi służebniczka s. Helidonia Murzyn - przełożona. W Jędrzejowie Zgromadzenie posługuje od 1931 r.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję