Reklama

Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

2015-03-26 11:43

Ks. Tomasz Zmarzły
Edycja sosnowiecka 13/2015, str. 8

Archiwum Zgromadzenia

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Zofii z Maciejowskich Czeskiej i Małgorzaty Łucji Szewczyk, kard. Angelo Amato mówił: „Święci czynią bardzo wiele dobra nie tylko w Kościele, lecz również w społeczeństwie. Oto dziedzictwo, które zostawiają nam obydwie Błogosławione: czynić dobro i czynić je dobrze”.

Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, powszechnie zwane Prezentkami, stara się doskonale realizować to zadanie swojej założycielki. To właśnie bł. Zofia z Maciejowskich Czeska, w celu kształcenia i wychowywania dziewcząt, zwłaszcza sierot i ubogich, powołała do życia wspólnotę osób, która miała się tymi osobami zajmować i zorganizowała ją na wzór życia zakonnego. Jak czytamy w historii zgromadzenia, wspólnota ta nie była zakonem w ścisłym znaczeniu, a jedynie zgromadzeniem religijnym, bowiem w tym czasie nie mogły istnieć wspólnoty zakonne bez ścisłej klauzury. Ścisła klauzura z kolei uniemożliwiała prowadzenie szkoły. W XVII wieku Stolica Apostolska wydała pozwolenie na składanie przez jego członkinie ślubów publicznych i na przyjmowanie do nowicjatu. Konstytucje Zgromadzenia zostały zatwierdzone 10 lat po śmierci Założycielki, w 1660 r. Od początku Siostry Prezentki związane są z Krakowem, gdzie znajduje się dom macierzysty przy ul. Szpitalnej 18 oraz dom generalny przy ul. św. Jana 7.

Charyzmat zgromadzenia chyba najlepiej oddają słowa kard. Karola Wojtyły wyrażone w liście na jubileusz 350-lecia pracy wychowawczej, w 1977 r.: „Pomóc każdej duszy stanąć wobec Boga Żywego, który jest Miłością i ukształtować z tej świadomości życie, jako odpowiedź na tę Miłość – to powołanie, któremu warto poświęcić siebie i wszystkie siły umysłu, woli i serca, ducha i ciała, poświęcić siebie całą. Właśnie tak widzę powołanie Sióstr Prezentek, wszystkich i każdej”.

Reklama

Od 380 lat Prezentki kontynuują dzieło wychowania i nauczania dzieci i młodzieży, otaczając swą troską przedszkolaki w Bukownie, Świdnicy i Warszawie, młodzież gimnazjalną i licealną w szkołach i internatach w Rzeszowie i Krakowie, mieszkanki Domu Dziecka w Łukowicy, dziewczęta niepełnosprawne umysłowo w Jordanowie, dzieci i młodzież katechizowaną oraz w grupy parafialne i osoby potrzebujące pomocy. Pracują nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie oraz we Włoszech. Od 1726 r. siostry szerzą kult Matki Bożej od Wykupu Niewolników, czczonej także pod wezwaniem Matki Bożej Świętojańskiej lub Matki Wolności, której łaskami słynący obraz znajduje się w krakowskim kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Koronacji tego wizerunku dokonał 9 maja 1965 r. metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. W ramach przygotowania do jubileuszu 50. rocznicy koronacji w wielu wspólnotach parafialnych trwa peregrynacja kopii wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem. W diecezji sosnowieckiej odbyła się ona w Bukownie, Dąbrowie Górniczej-Gołonogu i Borze Biskupim.

W Bukownie znajduje się dom zgromadzenia, gdzie z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Bolesława Zelka, siostry objęły swą troską dzieci i młodzież. Początkowo zamieszkiwały przy plebanii, a następnie wybudowały swój dom, przy którym zaczęły organizować przedszkole. Otwarto je w 1980 r. Dwa lata później przeniesiono je do oddzielnego budynku. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku dobudowano kolejną część budynku. W 1992 r. przedszkole zostało włączone w rejestr placówek publicznych. – Nasza placówka pełni funkcję wspierającą rodzinę w wychowaniu dzieci. Podstawę działania stanowi system wartości chrześcijańskich głoszonych przez Kościół. Misja przedszkola oparta jest na przesłaniu bł. Zofii Czeskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek: z troską i starannością wychowawczą zaszczepić w dzieciach dobro i ochraniać je przed złem, ucząc jednocześnie rozeznania dobra i zła oraz wybierania dobra – stwierdza s. Margarita, dyrektor przedszkola. W posłudze dzieciom i młodzieży oraz w pracach parafialnych pomagają siostry: s. Angela – przełożona wspólnoty, s. Irena, s. Ewelina, s. Joanna, s. Janina – zakrystianka, s. Gabriela oraz s. Margarita – dyrektor przedszkola.

Jak nauczał św. Jan Paweł II: „W wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, ażeby nie tylko więcej miał, ażeby poprzez wszystko to co ma, również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale także i dla drugich”. Siostry Prezentki pięknie to realizują. A wszystko to Bogu i Matce Jego na chwałę.

Tagi:
zgromadzenie

Reklama

Złowione przez Boga

2019-05-11 18:47

Niedziela TV

O rozeznawaniu i realizowaniu powołania z okazji Światowego Dnia Modlitw o Powołania opowiadają siostry józefitki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem