Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Poznają dokumenty papieży

„Tak wielu o mnie zapomniało. Przynajmniej Ty mnie kochaj” – powiedział Jezus do św. Małgorzaty Marii Alacoque – apostołki kultu i nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa

Niedziela szczecińsko-kamieńska 13/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

papież

konkurs

Barbara Korycka

Uczestnicy Konkursu Papieskiego

Uczestnicy Konkursu Papieskiego

W bieżącym roku przypada 250. rocznica wprowadzenia nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w diecezjach Królestwa Polskiego. Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, aby rozbudzić w sercach ludzkich wzajemną miłość ku Bogu, od 27 czerwca 2014 r. ustanowił w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie Rok Serca Jezusowego, trwający do tegorocznej uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, tj. do 12 czerwca 2015 r.

To doniosłe wydarzenie w archidiecezji było powodem podjęcia decyzji przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Szczecinie, aby organizując kolejną edycję Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego „Poznajemy dokumenty Papieży”, organizować ją razem z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, a zakresem tematycznym były encykliki o Kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa: Piusa XII – „Haurietis Aquas”, Piusa XI – „Miserentissimus Redemptor”, Piusa XI – „Caritate Christi Compulsi”, Leona XIII – „Annum Sacrum”.

Reklama

Głównym celem poznawania papieskich encyklik było poznanie największych czcicieli Serca Jezusowego, wyjaśnienie natury, skutków i znaczenia aktu poświęcenia całej rodziny ludzkiej Bożemu Sercu, w dokumentach Papieże wskazywali na istotny element tego kultu Bożego Serca, czyli na wynagrodzenie, przypominali również główne praktyki tego kultu, w sposób bardzo jasny przedłożyli teologiczne zasady, na których opiera się to nabożeństwo, oraz wskazywali, co jest przyczyną zła w świecie i ukazywali drogę do pokoju.

Papieże w ciągu wieków uczyli, że kult Serca Pana Jezusa nie jest tylko jednym z wielu istniejących w Kościele nabożeństw, ale jest on szczytową formą pobożności i duchowości chrześcijańskiej, bo jej przedmiotem jest miłość Boga.

W piątek 13 marca 2015 r. liczna grupa młodzieży z 20 szkół ponadgimnazjalnych z terenu archidiecezji, wyłoniona po etapie szkolnym, zgromadziła się w gościnnych murach Auli Wydziału Teologicznego w Szczecinie, aby wziąć udział w zmaganiach finałowych VII Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego.

Reklama

W powszechnym rozumieniu „konkurs” to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy.

Po części pisemnej, do której zasiadło 50 uczniów, Komisja Konkursowa pod przewodnictwem ks. dr. Arkadiusza Wieczorka we współpracy z kustoszem Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie ks. dr. Jarosławem Staszewskim TChr wyłoniła siedmiu najlepszych do debaty ustnej.

Odpowiadając na szereg pytań o różnym stopniu trudności, po zaciętej rywalizacji nagroda główna konkursu – pielgrzymka do Rzymu – trafiła w ręce Justyny Stryczek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie. Pani Justynie w drodze do Rzymu towarzystwa dotrzyma Aleksandra Smeilis i Krzysztof Palczewski – oboje z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, gdyż fundator nagrody – Ksiądz Arcybiskup – ufundował 100% jednego wyjazdu oraz w częściach 60% i 40% kosztów wyjazdu dla zdobywcy drugiej i trzeciej lokaty.

Wszystkim uczestnikom tego konkursu życzę, aby treści zawarte w dokumentach o kulcie Bożego Serca zapadły im głęboko w sercu.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zofia Kossak komiksowo

[ TEMATY ]

spotkanie

konkurs

Zofia Kossak

Grzegorz Gadacz/Niedziela

Zofia Kossak zmarła przed 51 laty. Dla współczesnych dzieci jest to czas tak samo odległy, jak czasy napoleońskie. To jednak nie przeszkadza im, by odkrywać twórczość tej wybitnej autorki. Inspiruje ona także do przekładania na współczesne formy dotarcia do czytelnika coraz młodsze pokolenia. W czwartek 16 maja w budynku Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie zorganizowano spotkanie z twórczością Zofii Kossak. W programie znalazło się m.in. rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego „Zofia Kossak na nowo – komiksowo” oraz spektakl teatralny na podstawie baśni Zofii Kossak w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic pt. „Kłopoty Kacperka Góreckiego Skrzata”. Spotkaniu towarzyszyła także wystawa prac laureatów konkursu.

Z inicjatywą zapoznania najmłodszych z twórczością pisarki związanej z Częstochową wyszedł senator, Artur Warzocha. „Jest potrzeba, żeby zachęcić dzieci do czytania tej literatury, ponieważ jest pewna wyrwa pokoleniowa, jeżeli chodzi o jej znajomość. Przez pewien czas jej dzieła znajdowały się w spisie lektur, ale później z nich zrezygnowano” – tłumaczy senator, który był także pomysłodawcą zeszłorocznej konferencji poświęconej życiu i twórczości Zofii Kossak zorganizowanej w Senacie RP i na częstochowskiej uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję