Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy rok akademicki w Seminarium rozpoczęty

[ TEMATY ]

seminarium

inauguracja

Ks. Waldemar Wesołowski

„Dobrze jest, kiedy razem łączymy się w tym, co jest istotne, aby służyć człowiekowi, według tej mądrości, jaka została nam nakreślona w Ewangelii” - powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji legnickiej, która odbyła się 6 października br.

Inaugurację rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Kiernikowski. We Mszy św. uczestniczyli także przybyli goście, wśród nich m.in. rodzice kleryków I roku, przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni, stowarzyszeń, organizacji społecznych, duchowieństwa i sióstr zakonnych.

W wygłoszonej homilii Biskup legnicki przypomniał o odpowiedzialności za powołania, jaka spoczywa na duchowieństwie i rodzinach powołanych. - „Miejcie świadomość, wszyscy duszpasterze, jak wielka jest odpowiedzialność za wszystko, co robicie w waszych parafiach, szczególnie w tym, co dotyczy kształtowania ducha alumnów. I wy rodzice, krewni, przyjaciele, proszę, wy też musicie w tym pomóc” - mówił Pasterz Kościoła legnickiego.

Reklama

Zwracając się do nowo przyjętych, jak również pozostałych kleryków powiedział: - „Wszyscy się o to módlcie. Uwierzcie, że jest sens oddawać swoje życie, dla tej jedynej Prawdy. Pozwólcie się formować, przyciągać do Ewangelii, a nie zostaniecie oszukani. Wasze życie wypełni się”.

Druga część uroczystości odbyła się w auli seminaryjnej, gdzie po powitaniu przez rektora ks. dra Piotra Kota, przedstawiono sprawozdanie z działalności Seminarium za ubiegły rok akademicki, zaprzysiężono 6 nowych kleryków a także wręczono nagrody dla najlepszych studentów.

Z gościnnym wykładem inauguracyjnym pt. „Czy wszystko w Piśmie świętym jest natchnione? Wokół współczesnych badań Papieskiej Komisji Biblijnej” wystąpił ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik, biblista z Wrocławia.

Spotkanie zakończyło błogosławieństwo obecnych biskupów, wśród których, obok Biskupa legnickiego, znaleźli się: arcybiskup senior Marian Gołębiewski z Wrocławia i legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, oraz odśpiewanie „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu chóru seminaryjnego.

Legnickie Wyższe Seminarium Duchowne zostało powołane do życia przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 25 marca 1993, w rok po ustanowieniu diecezji legnickiej. W obecnym roku akademickim kształcić się w nim będzie 37 kleryków.

2014-10-07 07:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja w Jeleniej Górze

Niedziela legnicka 39/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

inauguracja

Ks. Waldemar Wesołowski

Goście i społeczność szkolna, której patronuje św. Pankracy

Goście i społeczność szkolna, której patronuje św. Pankracy

Siódmy już Tydzień Wychowania rozpoczął się 10 września. To szczególny czas zwracania uwagi na konieczność integralnego wychowania młodego człowieka. Chodzi nie tylko o wiedzę, ale i wartości. Tym razem Tygodniowi patronowała Maryja, jako wychowawczyni pokoleń. W takim duchu edukację prowadzą dwie nowe szkoły katolickie w Jeleniej Górze, którym patronuje św. Pankracy. To szkoła podstawowa i liceum.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję