Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy rok akademicki w Seminarium rozpoczęty

[ TEMATY ]

seminarium

inauguracja

Ks. Waldemar Wesołowski

„Dobrze jest, kiedy razem łączymy się w tym, co jest istotne, aby służyć człowiekowi, według tej mądrości, jaka została nam nakreślona w Ewangelii” - powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji legnickiej, która odbyła się 6 października br.

Inaugurację rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Kiernikowski. We Mszy św. uczestniczyli także przybyli goście, wśród nich m.in. rodzice kleryków I roku, przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni, stowarzyszeń, organizacji społecznych, duchowieństwa i sióstr zakonnych.

Reklama

W wygłoszonej homilii Biskup legnicki przypomniał o odpowiedzialności za powołania, jaka spoczywa na duchowieństwie i rodzinach powołanych. - „Miejcie świadomość, wszyscy duszpasterze, jak wielka jest odpowiedzialność za wszystko, co robicie w waszych parafiach, szczególnie w tym, co dotyczy kształtowania ducha alumnów. I wy rodzice, krewni, przyjaciele, proszę, wy też musicie w tym pomóc” - mówił Pasterz Kościoła legnickiego.

Zwracając się do nowo przyjętych, jak również pozostałych kleryków powiedział: - „Wszyscy się o to módlcie. Uwierzcie, że jest sens oddawać swoje życie, dla tej jedynej Prawdy. Pozwólcie się formować, przyciągać do Ewangelii, a nie zostaniecie oszukani. Wasze życie wypełni się”.

Druga część uroczystości odbyła się w auli seminaryjnej, gdzie po powitaniu przez rektora ks. dra Piotra Kota, przedstawiono sprawozdanie z działalności Seminarium za ubiegły rok akademicki, zaprzysiężono 6 nowych kleryków a także wręczono nagrody dla najlepszych studentów.

Reklama

Z gościnnym wykładem inauguracyjnym pt. „Czy wszystko w Piśmie świętym jest natchnione? Wokół współczesnych badań Papieskiej Komisji Biblijnej” wystąpił ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik, biblista z Wrocławia.

Spotkanie zakończyło błogosławieństwo obecnych biskupów, wśród których, obok Biskupa legnickiego, znaleźli się: arcybiskup senior Marian Gołębiewski z Wrocławia i legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, oraz odśpiewanie „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu chóru seminaryjnego.

Legnickie Wyższe Seminarium Duchowne zostało powołane do życia przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 25 marca 1993, w rok po ustanowieniu diecezji legnickiej. W obecnym roku akademickim kształcić się w nim będzie 37 kleryków.

2014-10-07 07:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja roku akademickiego w legnickim Seminarium

[ TEMATY ]

seminarium

inauguracja

rok akademicki

Ks. Waldemar Wesołowski

„Uczcie się patrzeć na świat oczami Kościoła” – powiedział do kleryków, przełożonych i zaproszonych gości ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas Mszy św. rozpoczynającej uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Birmańska junta wojskowa zamordowała pastora

2021-09-23 18:19

[ TEMATY ]

pastor

Birma

zamordowany

Vatican News

W całej Birmie nasila się przemoc wojskowej junty wobec cywilów. Jak donosi Agencja Fides 18 września armia, która w lutym przejęła władzę w wyniku zamachu stanu, podpaliła miasto Thang Tlang na zachodzie kraju. Większości mieszkańców udało się schronić w okolicznych lasach. Pastor ze zboru baptystów, który próbował gasić płomienie, został przez żołnierzy zastrzelony z zimną krwią.

Cung Biah Huma zamordowano, gdy głośno modlił się, aby Bóg zesłał deszcz, który ugasi pożar. Jak podaje Agencja Fides żołnierze po zabiciu duchownego odcięli mu palec, aby zabrać złotą obrączkę. Ukradli także jego telefon komórkowy i zegarek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję