Reklama

Niedziela Lubelska

Święty Jan Paweł II inspiruje młodzież

Mają po kilkanaście lat, a słowa św. Jana Pawła II są dla nich życiowym drogowskazem. Przesłanie wielkiego Polaka i świętego chcą przekazać innym za pomocą sceny i dramatu

Niedziela lubelska 14/2015, str. 2

[ TEMATY ]

teatr

Kamila Wrzesińska

Kilka teatrów młodzieżowych wzięło udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „Złota Maska”. Przegląd odbył się 20 marca w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. Młodym artystom jako motto przyświecały słowa św. Jana Pawła II: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”.

Reklama

Do konkursu zgłosiły się: Teatr Kropka – Po Prostu z IX LO im. M. Kopernika w Lublinie, Teatr System, „Vox Cordis” z Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie, „Totalny chaos” z Zespołu Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym, zespół z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie i „Kołek w płocie” z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Milanowie. Gospodarzy reprezentowała grupa „Pierwsze kroki”. Był też monodram w wykonaniu Pauliny Szponar z Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie. Młodych artystów oceniało jury w składzie: Anna Podstawka – adiunkt w katedrze Dramatu i Teatru KUL, Jolanta Tomasiewicz – dyrektor i instruktor MDK w Lubartowie, Jacek Brzeziński – aktor Teatru „Provisorium”, ks. Mariusz Lach – dyrektor Teatru ITP oraz wykładowca KUL i Robert Grudzień – muzyk, kompozytor i solista Filharmonii Lubelskiej. Jurorzy mieli trudny wybór, gdyż wszystkie zespoły były doskonale przygotowane. – Ogromną wartość ma autentyczność tych młodych ludzi. Oni nie udają. To, co przekazują poprzez sztukę, to ich własny, poważnie traktowany głos w sprawach i pytaniach, jakie stawia przed nimi życie. Organizuję wiele festiwali, koncertów i imprez w całym kraju. Wiem, że komercja jest ogromną pokusą dla młodych wykonawców, tu jednak trzeba mieć respekt dla uczniów, którzy autentycznie przeżywają wartości przekazane przez św. Jana Pawła II – przyznał Robert Grudzień.

Pierwsze nagrody otrzymali: Teatr Kropka – Po Prostu za spektakl „Pożegnanie z Mikołajem” i „Vox Cordis” za „Dramę o świetności”. Młodszy zespół („Vox Cordis”) jurorzy nagrodzili za poetycki przekaz sceniczny uniwersalnych treści kulturowych. Wyróżnienie za ciekawy głos pokoleniowy przyznano dla Teatru „Kołek w płocie”, który przedstawił spektakl „Jaki będę”. Za najlepszą reżyserię wyróżniono Mateusza Piłata; uczeń przygotował spektakl „Królewna Ścieżka” Teatru System. Wyróżnienia otrzymały także Monika Adamczyk z Teatru Kropka – Po Prostu i Natalia Ambroziak z grupy teatralnej z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie. Ogólnopolski Przegląd Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II od wielu lat organizuje Zespół Szkół nr 5 w Lublinie im. Jana Pawła II. Celem konkursu jest nie tylko przybliżenie młodzieży postaci patrona szkoły i festiwalu, ale także kształtowanie jej postaw etycznych i estetycznych.

2015-03-31 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgubiono krzyż

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2016, str. 1

[ TEMATY ]

teatr

spektakl

Piotr Jaskólski

Ks. Jerzy Hajduga CRL na chwilę przed premierą

Ks. Jerzy Hajduga CRL na chwilę przed premierą

Teatr Kotłownia mieszczący się w podziemiach kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku wystawił 10 kwietnia dramat poetycki „Ten pusty krzyż” ks. Jerzego Hajdugi CRL. Sztuka w zmienionej formie powróciła po 25 latach

Swoją prapremierę „Ten pusty krzyż” miał w 1991 r. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Sam tekst powstał z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. – „Ten pusty krzyż” pisałem, opierając się na pomyśle innej pisującej osoby duchownej – o. Ramona Cue Romano. Oto ksiądz kupuje w sklepie u antykwariusza zabytkową rzeźbę Chrystusa, ale bez krzyża. Postanawia ten krzyż odnaleźć – opowiada ks. Hajduga.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję