Reklama

Święty Jan Paweł II inspiruje młodzież

2015-03-31 15:10

Kamila Wrzesińska
Edycja lubelska 14/2015, str. 2

Kamila Wrzesińska

Mają po kilkanaście lat, a słowa św. Jana Pawła II są dla nich życiowym drogowskazem. Przesłanie wielkiego Polaka i świętego chcą przekazać innym za pomocą sceny i dramatu

Kilka teatrów młodzieżowych wzięło udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „Złota Maska”. Przegląd odbył się 20 marca w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. Młodym artystom jako motto przyświecały słowa św. Jana Pawła II: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”.

Do konkursu zgłosiły się: Teatr Kropka – Po Prostu z IX LO im. M. Kopernika w Lublinie, Teatr System, „Vox Cordis” z Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie, „Totalny chaos” z Zespołu Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym, zespół z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie i „Kołek w płocie” z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Milanowie. Gospodarzy reprezentowała grupa „Pierwsze kroki”. Był też monodram w wykonaniu Pauliny Szponar z Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie. Młodych artystów oceniało jury w składzie: Anna Podstawka – adiunkt w katedrze Dramatu i Teatru KUL, Jolanta Tomasiewicz – dyrektor i instruktor MDK w Lubartowie, Jacek Brzeziński – aktor Teatru „Provisorium”, ks. Mariusz Lach – dyrektor Teatru ITP oraz wykładowca KUL i Robert Grudzień – muzyk, kompozytor i solista Filharmonii Lubelskiej. Jurorzy mieli trudny wybór, gdyż wszystkie zespoły były doskonale przygotowane. – Ogromną wartość ma autentyczność tych młodych ludzi. Oni nie udają. To, co przekazują poprzez sztukę, to ich własny, poważnie traktowany głos w sprawach i pytaniach, jakie stawia przed nimi życie. Organizuję wiele festiwali, koncertów i imprez w całym kraju. Wiem, że komercja jest ogromną pokusą dla młodych wykonawców, tu jednak trzeba mieć respekt dla uczniów, którzy autentycznie przeżywają wartości przekazane przez św. Jana Pawła II – przyznał Robert Grudzień.

Reklama

Pierwsze nagrody otrzymali: Teatr Kropka – Po Prostu za spektakl „Pożegnanie z Mikołajem” i „Vox Cordis” za „Dramę o świetności”. Młodszy zespół („Vox Cordis”) jurorzy nagrodzili za poetycki przekaz sceniczny uniwersalnych treści kulturowych. Wyróżnienie za ciekawy głos pokoleniowy przyznano dla Teatru „Kołek w płocie”, który przedstawił spektakl „Jaki będę”. Za najlepszą reżyserię wyróżniono Mateusza Piłata; uczeń przygotował spektakl „Królewna Ścieżka” Teatru System. Wyróżnienia otrzymały także Monika Adamczyk z Teatru Kropka – Po Prostu i Natalia Ambroziak z grupy teatralnej z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie. Ogólnopolski Przegląd Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II od wielu lat organizuje Zespół Szkół nr 5 w Lublinie im. Jana Pawła II. Celem konkursu jest nie tylko przybliżenie młodzieży postaci patrona szkoły i festiwalu, ale także kształtowanie jej postaw etycznych i estetycznych.

Tagi:
teatr

Reklama

Teatralna rodzina

2019-04-24 09:01

Barbara Gajda-Kocjan
Edycja małopolska 17/2019, str. 6-7

Tworzy ją grupa aktorów amatorów w wieku od 5 do 70 lat. To głównie mieszkańcy gminy Stryszów, którzy swą pasją i zapałem do sztuki aktorskiej chcą dzielić się z innymi. W swoim dorobku mają już ponad 20 własnych spektakli (i 50 premier) – od tragedii przez moralitety po komedie

Dorota Płonka
Grupę tworzą aktorzy amatorzy w wieku do 5 do 70 lat. Tu w spektaklu pt. „Czy JĄ kochasz"

Mowa o Teatrze Młodych im. Rudolfa Warzechy. Zespół powstał w 2007 r. Nazwa wzięła się stąd, że początkowo aktorami byli głównie młodzi ludzie. – W tym okresie odbywały się pierwsze spotkania Grupy Apostolskiej, która powstawała przy parafii św. Jana Kantego w Stryszowie. Została ona wtedy podzielona na różne sekcje, a ja przejąłem obowiązki związane z teatrem. Jasełka przedstawiane w 2007 r. można uznać za pierwszy spektakl zrealizowany przez nas – mówi Mirosław Płonka, teatrolog i koordynator Teatru Młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św. Marek, Ewangelista

Ks. Łukasz Leśniak

Arkadiusz Bednarczyk
Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Dzieje Apostolskie wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”, był synem Marii, właścicielki jakiegoś jerozolimskiego domostwa, być może samego wieczernika i krewnym Barnaby (por. Kol 4, 10). Prawdopodobnie ochrzcił go sam św. Piotr Apostoł (por. l P 4,13). Wśród apostołów dojrzewał do pracy misyjnej. Widzimy go najpierw u boku Pawła w czasie jego pierwszej wyprawy misyjnej (Dz 13), a następnie u boku Piotra jako „ucznia i tłumacza”.

Męczennik

Tradycja podaje, że Piotr wysłał go do Egiptu jako biskupa Aleksandrii. Zakładał tam nowe gminy chrześcijańskie. Tam również miał ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Nerona. Inni przesuwają słusznie datę jego śmierci do czasów cesarza Trajana (98-117). W IX wieku Wenecjanie przewieźli jego relikwie do swojego miasta, gdzie zbudowali mu wspaniałą bazylikę patriarchalną.

Ewangelista

Dzień św. Marka zbiegł się przypadkowo z procesją błagalną, praktykowaną od starożytnych czasów dla uproszenia u Boga dobrych urodzajów. Tak św. Marek stał się orędownikiem u Boga o dobrą pogodę i obfite plony. Największą zasługą św. Marka jest to, że zostawił nam napisany zwięzły opis życia i nauki Pana Jezusa. Jego Ewangelia miała być wiernym echem katechezy św. Piotra. Chodziło mu o doprowadzenie czytelnika do wiary w Bóstwo Jezusa Chrystusa. Napisał ją przed rokiem 62. Święty Marek znał doskonale język aramejski i grecki. Ewangelię swoją pisał zapewne w Rzymie, gdyż przypomina znanych w Rzymie gminie chrześcijańskiej: Aleksandra i Rufusa (por. Mk 15, 21) jako świadków pośrednich męki Pańskiej. Przedstawia się go z księgą i w towarzystwie lwa. Jest patronem Wenecji, Bergamo, Egiptu, pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy (wyplatających kosze z wikliny), szklarzy, hodowców bydła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem