Reklama

Ze świata

Wietnam

Władze chcą zburzyć katolickie kaplice

Władze dystryktu Đăk Tô w prowincji Kontum w Wietnamie grożą zburzeniem 22 katolickich kaplic, gdyż zostały one zbudowane i są użytkowane w celach religijnych bez ich pozwolenia. W okolicy tej brakuje kościołów i chcąc uczestniczyć we Mszy św., katolicy musieli przez 30 lat pokonywać nawet 100 km.

Wierni zwrócili się o pomoc do miejscowego biskupa, by powstrzymał wyburzanie. W odpowiedzi bp Michel Hoăng Đúc Oanh z Kontumu wysłał do nich list, w którym poprosił o podjęcie dialogu z lokalnymi władzami, z powołaniem się na zasadę wolności religijnej. Zapewnił też o swym wstawiennictwie u władz, by „mogły lepiej zrozumieć sytuację”.

Diecezja Kontum, położona na płaskowyżu o tej samej nazwie, liczy ok. 250 tys. katolików na 1,2 mln mieszkańców. Połowa z nich należy do mniejszości etnicznych. W trzech dystryktach: Đăk Tô, Tu Mo Rông i Đăk Glei, w których mieszka 51 tys. katolików (stanowią tam oni ponad 1/3 mieszkańców), władze zgodziły się na budowę jedynie 2 kościołów i odrzuciły prośby o możliwość korzystania z innych budynków w celach religijnych. Dlatego katolicy zaczęli tworzyć „podziemne” miejsca kultu, które władze chcą obecnie zburzyć.

(KAI)

Watykan – MKOL

Kontakty Stolicy Apostolskiej z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim

Istnieją plany, aby w niedalekiej przyszłości Stolica Apostolska stała się stałym obserwatorem przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl) z siedzibą w szwajcarskiej Lozannie – poinformował Mario Pescante, wiceprzewodniczący i ambasador tej organizacji przy ONZ w rozmowie z Radiem Watykańskim.

– Międzynarodowy Komitet Olimpijski powstał 1894 r. po to, by przywrócić antyczne dyscypliny sportowe Grecji oraz ożywić kierujące nimi wartości – przypomniał Pescante. Obecnie na czele tej pozarządowej organizacji, zrzeszającej 204 narodowych federacji, stoi Niemiec Thomas Bach. – Zawiązały się kontakty między Lozanną a Rzymem. To, aby Watykan w jakiś sposób wstąpił do organizacji, ma wielki sens. Obecnie jesteśmy świadkami intensywnych rozmów między MKOl-em a Stolicą Apostolską. Zawdzięczamy to zaangażowaniu Papieskiej Rady ds. Kultury, z którą np. pod koniec tego roku organizujemy konferencję w Lozannie pt. „wiara i sport” – powiedział wiceprzewodniczący MKOl-u.

Reklama

Pescante podkreślił, że MKOl dąży przede wszystkim do tego, aby przywrócić obowiązującą w czasach antycznych zasadę, że podczas igrzysk olimpijskich wygasają wszelkie konflikty i wojny.

(RV)

USA

Papież Franciszek na liście „Fortune”

Papież Franciszek znalazł się na czwartym miejscu dorocznej listy 50 najważniejszych przywódców świata, publikowanej przez amerykański magazyn biznesowy „Fortune”. Tworząc tę listę, prestiżowe czasopismo poszukuje „niezwykłego człowieka, który przekształca przedsiębiorczość, rządzenie, dobroczynność i wiele, wiele więcej”.

Na pierwszym miejscu znalazł się dyrektor generalny Apple’a Tim Cook, ze względu na swe mocne przywództwo po śmierci założyciela firmy Steve’a Jobsa. Drugie miejsce zajął prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, a trzecie – przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

W ubiegłym roku papież Franciszek był numerem 1 listy „Fortune”. – Jego wizja, hart ducha i zaangażowanie reformatorskie były tak niezwykłe w 2014 r., że uwzględniliśmy jego osobę także w tym roku – tłumaczą wydawcy pisma.

(KAI)

* * *

Świadomość, że Chrystus pozostaje pośród swego ludu, dodaje otuchy wierzącym i przynagla ich, aby stawali się głosicielami prawdziwej solidarności i czynnie dążyli do zbudowania „cywilizacji miłości”.

Jan Paweł II

Krótko

Ulicami Brukseli w VI Marszu dla Życia przeszło 29 marca br. 1200 osób, pomimo wyjątkowo trudnych warunków pogodowych. W tym roku Marsz zbiegł się w czasie z 25. rocznicą legalizacji przerywania ciąży w Belgii.

Premier Grecji, powiązany ze skrajną lewicą Aleksis Cipras, zapowiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS zacieśnienie współpracy z Rosją, a sankcje nałożone na nią przez Zachód w związku z agresją na Ukrainę nazwał „ślepą uliczką”.

Śledczy znaleźli na miejscu katastrofy airbusa Germanwings telefon komórkowy z nagraniem ostatnich chwil tragicznego lotu. W posiadanie nagrania weszły niektóre francuskie i niemieckie gazety.

Lufthansa, niemieckie linie lotnicze, poinformowała, że odwołuje planowane na 15 kwietnia br. obchody 60. rocznicy swego powstania. Jest to spowodowane szacunkiem dla ofiar niedawnej katastrofy samolotu jej filii Germanwings, w której zginęło 150 osób.

Rosjanie coraz lepiej oceniają sowieckiego krwawego dyktatora Józefa Stalina. Według ostatnich badań, pozytywnie postrzega go 39 proc. Rosjan.

Na Morzu Ochockim u wybrzeży Kamczatki, na wschodzie Rosji, co najmniej 54 osoby zginęły na skutek zatonięcia kutra rybackiego. Kilkanaście osób uznano za zaginione. Przyczyna wypadku na razie nie jest znana.

W Tajlandii junta rządząca poinformowała o zniesieniu stanu wojennego, który obowiązywał od maja ub.r. Armia jednak zachowuje praktycznie nieograniczoną władzę.

Na zachodzie Jemenu w ataku na zakład mleczarski w Al-Hudajdzie zginęło co najmniej 37 osób, a 80 zostało rannych. Niejasne są okoliczności ataku.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję