Reklama

Rozpraszają mgłę niepamięci

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej 27 marca br. gościło finalistów wojewódzkiego konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Szóstka z nich w nagrodę za swoje prace otrzymała zaproszenie na kilkudniową wycieczkę do Brukseli

Nieprzypadkowo jesteśmy dziś w Bielsku-Białej. W historii naszego konkursu to ta ziemia zaznaczyła się w sposób szczególny, mając co roku wyjątkowych laureatów. Prace zgłaszane właśnie tutaj, na Podbeskidziu, wyróżniają się wielkimi walorami nie tylko literackimi, ale i historycznymi – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska, pomysłodawczyni konkursu. Słów parlamentarzystki wysłuchało kilkudziesięciu młodych ludzi z niemal całego województwa śląskiego wraz ze swymi nauczycielami. Na sali była młodzież m.in. z Chorzowa, Myszkowa, Gliwic i Częstochowy.

– „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro: Ojczyznę” – cytowała słowa Jana Pawła II przedstawicielka Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” Zofia Lamers, której ojciec, por. Ignacy Dec, zginął w Katyniu. – Najstraszniejsze było to, że po 1945 r. nie mogłam głośno mówić o śmierci taty. Ta kurtyna milczenia zapadła na niemal 50 powojennych lat. Mimo to jestem dumna z tego, że dzięki tacie i innym oficerom, którzy tam zginęli, mogę spokojnie patrzeć w lustro. Oni uratowali nam wiarę w honor, poświęcenie i wierność – tłumaczyła nestorka bielskiej „Rodziny Katyńskiej”.

– Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat prowadzi program Notacje, w którym zbieramy relacje filmowe świadków historii. Dla nas tymi świadkami są dzieci i wnuki ofiar zbrodni katyńskiej, które nagrywamy. Ich świadectwa, niestety, są bardzo podobne: „Byłem małym dzieckiem, tata poszedł na wojnę, zostaliśmy sami, była bieda, ale i nadzieja, że ojciec zapuka do drzwi. A potem, gdy podorastaliśmy, okazało się, że nie wolno nam powiedzieć, co się z tatą stało” – wyjaśniała Ewelina Małachowska z IPN.

Po przemówieniach i części artystycznej, którą przygotowała młodzież z Czechowic-Dziedzic, europoseł Jadwiga Wiśniewska uhonorowała autorów najlepszych prac. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsza nagroda trafiła do rąk Joanny Górnej, uczennicy Gimnazjum im. Świętej Królowej Jadwigi w Gilowicach, a w kategorii ponadgimnazjalnej zwyciężył Wojciech Wydmański z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu. Oboje, wraz ze zdobywczyniami II i III miejsca w obu kategoriach, zostali zaproszeni przez Jadwigę Wiśniewską na wycieczkę do Brukseli.

Reklama

– Władysław Sebyła to człowiek, którego chciałam upamiętnić, startując w tym konkursie. Urodził się on w Kłobucku, w sąsiedniej miejscowości. Był wszechstronnie wykształcony, grał na skrzypcach, malował, pisał wiersze. Zginął bardzo młodo. Jego talent nie zdążył się do końca rozwinąć, a był bardzo dobrze zapowiadającym się poetą – zaznacza Monika Kuźnik z Łobodna, zdobywczyni III miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych.

Pierwsza edycja konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” odbyła się w 2010 r. Od tego czasu do konkursowej weryfikacji zgłoszono aż 1571 prac. Najlepsze z nich są udostępnione na stronie internetowej europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję