Reklama

Niedziela Podlaska

Sokołowskie harcerstwo ma już 100 lat

W czwartek 26 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się najważniejsza uroczystość jubileuszowych obchodów sokołowskiego harcerstwa. Na spotkanie przybyli liczni goście na czele z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem

Niedziela podlaska 15/2015, str. 6

[ TEMATY ]

harcerze

Jadwiga Ostromecka

W krótkim wystąpieniu Ksiądz Biskup zaznaczył m.in., że harcerstwo służy budowaniu lepszego świata i lepszego życia. Powiedział również, że przez dwa lata był zuchem i w pamięci na zawsze pozostały mu przygody przeżyte w tym czasie. Podziękował też harcerzom za obecność na wszelkich spotkaniach i uroczystościach kościelnych.

Na jubileuszu byli obecni: ks. Tomasz Szmurło – sekretarz bp. Pikusa i kapelan Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka, ks. Piotr Pędzich – duszpasterz harcerek i harcerzy diecezji drohiczyńskiej i ks. Paweł Grzeszek – poprzedni wieloletni kapelan hufca, a obecnie duszpasterz diecezjalny. Na widowni zasiedli też m.in.: księża z sokołowskich parafii, zastępca Komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Płocku phm. Andrzej Rybus-Tołłoczko, przedstawiciele samorządu miejskiego z burmistrzem Bogusławem Karakulą i przewodniczącym Rady Miejskiem Waldemarem Hardejem, samorządu powiatowego z wicestarostą Martą Sosnowską, władze gminy Sterdyń i Kosowa Lackiego, dyrektorzy przedszkoli i placówek oświatowych z terenu miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, wielu instruktorów seniorów. Przybyły też zaprzyjaźniona drużyna starszoharcerska z Miedzny, reprezentacje szkół – młodzież i nauczyciele oraz zuchy, harcerze, ich rodzice i instruktorzy miejscowego hufca.

Główną częścią spotkania był prawie dwugodzinny pokaz audiowizualny „Przez stulecie w harcerskim mundurze”. Zrealizowana przez dh. Mieczysława Szymańskiego prezentacja przedstawiała dzieje sokołowskiego harcerstwa od lat najdawniejszych aż do współczesności. Materiały zawarte w prezentacji wzbogacone o dodatkowe informacje zostaną wydane w formie płyty i książki jako pamiątka jubileuszu.

W trakcie uroczystości zaproszeni goście kierowali na ręce komendantki hufca wyrazy uznania i podziękowania za harcerską służbę oraz życzenia. Listy gratulacyjne, dyplomy i okolicznościowe upominki były dowodem na to, że sokołowscy harcerze na przestrzeni wieku stanowili i nadal stanowią istotne oparcie dla samorządu, szkoły i rodziny, a organizacja pomaga w kształtowaniu osobowości, rozwijaniu talentów oraz spełnianiu marzeń.

Reklama

Tego dnia nie zabrakło części artystycznej. Swoje talenty zaprezentowała młodzież, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Zespół Zuchowy „Biedroneczki” z 40. Drużyny „Kamyk” im. Aleksandra Kamińskiego przy Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim wykonał dwie piosenki autorstwa swojej drużynowej dh Hanny Ratyńskiej. Zebrani oklaskiwali też występ Alicji Danielskiej, instruktora teatralnego z Sokołowskiego Ośrodka Kultury, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody” i „Znów wędrujemy” z repertuaru Grzegorza Turnaua.

Na zakończenie tego szczególnego spotkania komendantka Bożenna Hardej złożyła przybyłym serdeczne życzenia najlepszego zdrowia i nieustającej pogody ducha oraz zadedykowała wszystkim słowa twórcy skautingu Roberta Baden-Powella: „Cieszcie się tym, co jest wam dane, i uczyńcie z tego możliwie najlepszy użytek. Starajcie się widzieć dobrą stronę każdej rzeczy. Prawdziwe szczęście znajdziecie jednak w uszczęśliwianiu innych”.

Kolejne imprezy w ramach jubileuszowych obchodów to 7. Harcerska Pielgrzymka do Miedzny 24 kwietnia, w dzień św. Jerzego, patrona skautów, oraz Festiwal Kultury Harcerskiej „Z piosenką przez 100-lecie” 13 maja, również w sali widowiskowej SOK-u.

2015-04-08 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocławscy harcerze nie przespali poranka

[ TEMATY ]

harcerze

Trzebnica

Olaf Horbowy

Stałymi uczestnikami wrocławskiej pielgrzymki do Trzebnicy są harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, tworzący rozśpiewaną grupę dziewiętnastą. W tym roku było ich ponad 200.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

MŚ piłkarzy ręcznych: Dania pokonała w finale Francję

2023-01-30 08:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/Adam Warżawa

Obrońcy tytułu piłkarze ręczni Danii zdobyli złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji. W finale w Sztokholmie pokonali Francję 34:29 (16:15). Wcześniej w meczu o brąz Hiszpania wygrała ze Szwecją 39:36 (18:22).

Polacy, którzy odpadli w drugiej rundzie, zostali sklasyfikowani na 15. miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję