Reklama

Niedziela Kielecka

Wolontariat w służbie miłosierdzia

Wolontariat to żywy puls Caritas. Patronalne święto organizacji i jej wolontariuszy przypada w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Czy wielkie dzieło miłosierdzia, realizowane przede wszystkim przez Caritas Diecezji Kieleckiej mogłoby się tworzyć bez wolontariuszy? Być może tak, ale pozbawione byłoby rozmachu, kreatywności, żywotności. Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, bez wynagrodzenia i świadomie działa na rzecz osób niebędących jej bliskimi.

Ilu wolontariuszy Caritas kieleckiej mamy w diecezji? – Odpowiedź na to pytanie jest prawie niemożliwa, liczba jest płynna, wciąż co 2-3 tygodnie przeprowadzamy regularne szkolenia nowych wolontariuszy – mówi Damian Zegadło, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Wśród kilkutysięcznej grupy wolontariuszy są wierni tej idei na całe lata, o ile nie na zawsze, ale są też wolontariusze jednorazowi.

Podczas jakich akcji spotkamy najczęściej wolontariuszy z identyfikatorami Caritas? Wyliczmy: przedświąteczne zbiórki żywności (dwie Caritas i trzy Kieleckiego Banku Żywności); Pola Nadziei (promujące ideę hospicyjną, służące zbieraniu funduszy dla hospicjum); festyny (np. z okazji Dnia Dziecka); wakacyjna akcja Caritas; przygotowywanie wyprawek szkolnych; angażowanie się w zbiórki na cmentarzach, w akcje pomocy na rzecz Litwy, w przygotowanie Szlachetnej Paczki i paczek mikołajkowych i wiele innych. Obecnie wolontariusze są aktywni w kampaniach przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży i realizowanymi w związku z tym uczynkami miłosierdzia (np. 25 marca ruszyła kolejna pn. „Poczta dobra”).

Ponadto z pomocy wolontariuszy korzystają duże i w pewnym sensie samodzielne placówki Caritas (np. Dom dla Osób Niepełnosprawnych w Piekoszowie czy Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach), a także ośrodki MOPR. W tych dziełach realizuje się wolontariat akcyjny i wolontariat cykliczny, stały. Jest także piękny wolontariat w zaciszu parafii czy niewielkich placówek.

Reklama

Siłą wolontariatu są, będące w strukturze Caritas – Parafialne Zespoły Caritas (jest ich w diecezji zaledwie 30, na ponad 300 parafii) oraz Szkolne Szkoła Caritas (65). Wśród wolontariuszy przeważają uczniowie szkół średnich i studenci, są też osoby starsze. – Każdy jest mile widziany, bo różnego typu zadań jest naprawdę dużo. Choćby dzisiaj był u nas starszy pan z prośbą, aby ktoś pomógł w wychodzeniu na spacer – opowiada Damian Zegadło.

Dla wolontariuszy i dla wszystkich chętnych do działalności wolontaryjnej zostało powołane Diecezjalne Centrum Wolontariatu, czekające na osoby deklarujące gotowość niesienia pomocy bliźnim, związane z dziełami Kościoła kieleckiego i utożsamiające się z ideą wolontariatu chrześcijańskiego.

2015-04-08 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariat według zasady Newtona

Isaac Newton już w XVII wieku sformułował i opublikował trzy zasady dynamiki. Jedna z nich mówi o wzajemnym oddziaływaniu na siebie dwóch ciał. Słowa naukowca idealnie obrazują wolontariat. Zauważyli to wolontariusze z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i zamierzają wykorzystać dla propagowania idei działań wolontaryjnych.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję