Reklama

Niedziela Lubelska

Świadkowie Bożego Miłosierdzia

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku istnieje od 20 lat. Uroczystości jubileuszowe zostały włączone w wizytację kanoniczną, przeprowadzoną przez bp. Mieczysława Cisło

Niedziela lubelska 15/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Bp Mieczysław Cisło i proboszcz ks. Wiesław Szewczuk

Bp Mieczysław Cisło i proboszcz ks. Wiesław Szewczuk

W kościele przy ul. św. Siostry Faustyny w Kraśniku w niedzielę, 22 marca, przez cały dzień trwało wielkie święto. Od wczesnych godzin rannych aż do wieczora nie ustawała wspólna modlitwa duszpasterzy i wiernych świeckich z Księdzem Biskupem; odbyły się też liczne spotkania. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło przez proboszczów Kraśnika oraz kapłanów pracujących na przestrzeni dwóch dekad w kościele „na Piaskach”. Podczas dziękczynnej Liturgii została poświęcona boczna kaplica, wzniesiona ku czci Najświętszej Marii Panny. W ołtarzu umieszczony jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, poświęcony w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze oraz wizerunki św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz Biskup pobłogosławił również pomieszczenia znajdujące się w podpiwniczeniu kościoła, przystosowane na potrzeby duszpasterskie, a także – podczas Mszy św. dla dzieci, rodziców i nauczycieli – włączył do grona ministrantów kilkunastu chłopców.

Módl się z nami i za nami

Witając bp. Mieczysława Cisło, ks. Wiesław Szewczuk podkreślał, że wraz z całą parafią cieszy się ze spotkania, które ma na celu umocnienie w wierze. – Módl się z nami i za nami, abyśmy zawsze byli świadkami Bożego Miłosierdzia – prosił Ksiądz Proboszcz. – Umacniaj w nas wiarę, nadzieję i miłość; błogosław nam, abyśmy potrafili żyć prawdziwym Bożym życiem – wtórowali parafianie.

– Jako chrześcijanie nie błądzimy po manowcach. Naszymi drogowskazami w życiu są przykazania, nauka Chrystusa i Jego krzyż. Pionowa belka krzyża wskazuje nam drogę do nieba, a pozioma przypomina o każdym człowieku, któremu jesteśmy winni miłość. Tej miłości mamy się uczyć u stóp krzyża – mówił bp Cisło. Ksiądz Biskup dziękował parafianom za duchowe i materialne zaangażowanie w budowę kościoła i prawdziwej wspólnoty serc oraz zachęcał do jeszcze większej gorliwości i troski o sprawy Boże. – Zadaniem każdego chrześcijanina jest budowanie Królestwa Bożego na ziemi – podkreślał Pasterz. – Królestwo Chrystusa nie jest oparte o oręż, ale materiałem budowlanym są wartości duchowe: prawda, sprawiedliwość, pokój, miłość, radość, pokój, przebaczenie. Jeśli te wartości są w nas pielęgnowane, z pomocą łaski Bożej możemy wszystko – zapewniał.

Reklama

W parafialnej rodzinie

Parafia „na Piaskach” została erygowana w grudniu 1994 r. przez abp. Bolesława Pylaka. Przez kilkanaście lat życie wspólnoty koncentrowało się w tymczasowej kaplicy, aż do czasu podjęcia decyzji o budowie kościoła. Świątynia pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku została wybudowana w latach 2008-12. Wspaniała budowla, w której dobiegają końca prace wykończeniowe (konsekracja zaplanowana jest na przyszły rok), powstała dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Wiesława Szewczuka oraz parafian. Jak z dumą podkreśla Ksiądz Proboszcz, to jeden z niewielu kościołów, który został wybudowany w krótkim czasie bez zaciągania kredytów, a jedynie z ofiar indywidualnych i składanych na tacę. – Parafianie to ludzie oddani Bogu, przywiązani do Kościoła i życzliwi kapłanom. Chociaż wielu z nich przeżywa różne trudności, wyróżniają się głęboką wiarą, wielką hojnością, pracowitością i ofiarnością. Zawsze mogę liczyć na ich wsparcie – podkreślał z wdzięcznością ks. Szewczuk.

Duszpasterską opiekę nad ponad pięciotysięczną wspólnotą sprawuje – oprócz proboszcza – wikary ks. Zbigniew Cąkała. W pracy wspomagają ich też ks. Grzegorz z diecezji przemyskiej (student KUL) oraz senior ks. Zygmunt Dębiński. Na co dzień wierni korzystają z posługi organisty i kościelnego, a także trzech nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., których ofiarna praca doceniana jest szczególnie przez ludzi obłożnie chorych. Radością wspólnoty są powołania; z parafii pochodzą dwie siostry zakonne oraz jeden brat zakonny, a na II roku w lubelskim seminarium do kapłaństwa przygotowuje się jeden alumn. Dobre owoce przynosi współpraca duszpasterzy z władzami miejskimi, jak również ze szkołą, przedszkolem i szpitalem, znajdującym się w bliskim sąsiedztwie kościoła.

Podejmując trud budowy, wierni nie zaniedbują życia duchowego. Grupy parafialne, w tym koła Żywego Różańca, Legion Maryi, Faustinum, Wspólnota Krwi Chrystusa, Liturgiczna Służba Ołtarza, schole i chór są nieocenioną pomocą w szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego. Przed każdą Mszą św. odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, a w trzeci piątek miesiąca sprawowana jest Msza św. o Miłosierdziu Bożym oraz odbywa się adoracja eucharystyczna. Radością kapłanów jest wciąż powiększające się grono uczestników niedzielnych Liturgii, a także nabożeństw z racji pierwszego piątku i pierwszej soboty miesiąca. Coraz więcej osób angażuje się w obronę życia, podejmując duchową adopcję. Wierni troszczą się o siebie nawzajem, niosąc pomoc najuboższym w ramach parafialnej grupy Caritas.

2015-04-08 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce tętniące życiem

Niedziela warszawska 46/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Warszawa

parafia

jubileusz

Magdalena Wojtak

Ks. prał. Marcin Wójtowicz zaprasza na uroczystości odpustowe

Ks. prał. Marcin Wójtowicz zaprasza na uroczystości odpustowe

Parafia Chrystusa Króla od blisko 90 lat jest ważnym ośrodkiem duszpasterskim dla Targówka

W nowo powstałych osiedlach mieszkają tutaj liczne rodziny z dziećmi. – Jest kogo przygotowywać do sakramentów – mówi z uśmiechem proboszcz parafii Chrystusa Króla ks. prał. Marcin Wójtowicz. To miejsce tętni wspólnotowym życiem. Tutaj m.in. spotyka się Żywy Różaniec, grupa modlitewna Wieczernik, Rodzina Szkaplerzna, Trzeci Zakon św. Franciszka czy Zakon Rycerzy Jana Pawła II. Są też wspólnoty dziecięce i młodzieżowe.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję