Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święto Miłosierdzia – Święto Caritas

Od 2000 r. Kościół na całym świecie w II Niedzielę Wielkanocną obchodzi Święto Bożego Miłosierdzia. Zostało ono ustanowione na prośbę Jezusa, który objawiając się św. s. Faustynie, powiedział: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”.

Niedziela rzeszowska 15/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Zbiórka żywności dla potrzebujących

Zbiórka żywności dla potrzebujących

W tym dniu wierni dziękują Panu Bogu za Jego nieskończone miłosierdzie, ale również motywują się do konkretnych dzieł miłosierdzia, do których także wzywał Chrystus, mówiąc, że oprócz liturgicznego świętowania – „musi być i czyn”. Z tego powodu Kościół, będący – według słów św. Jana Pawła II – „szczególnym świadkiem miłosierdzia”, stara się zarówno przypominać prawdę o miłosierdziu Bożym, ale też nieść miłosierdzie każdemu, kto tego potrzebuje. Czynnikiem skłaniającym nas do wzajemnego pomagania sobie oraz niesienia tej pomocy ubogim, chorym czy samotnym – są słowa Zbawiciela: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

Papież Franciszek wzywa Polaków do wrażliwości wobec wszystkich, którzy potrzebują wsparcia: „Zachęcam was do troski o ubogich. Także w Polsce, pomimo aktualnego rozwoju gospodarczego kraju, jest wielu potrzebujących, bezrobotnych, bezdomnych, chorych, opuszczonych, a także wiele rodzin – zwłaszcza wielodzietnych – bez wystarczających środków do życia i wychowywania dzieci. Bądźcie blisko nich!”.

Dzieło miłosierdzia jest realizowane w Kościele za pośrednictwem Caritas i innych organizacji charytatywnych, zaś Niedziela Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas. Jest to czas dziękczynienia za istniejące i powstające dzieła Caritas, za ofiarodawców oraz wszystkich ludzi dobrej woli, wspierających akcje charytatywne. To także dzień szczególnej modlitwy w intencji ubogich, chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, osieroconych, samotnych i starszych. Obecny rok ma dla Caritas w Polsce szczególne znaczenie: jest to bowiem jubileusz 25-lecia działalności Caritas – po jej reaktywacji w 1990 r.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej włącza się w obchody Święta Miłosierdzia, dziękując Bogu za 23 lata swojej działalności, a w szczególny sposób – za 20 lat istnienia Szkolnych Kół Caritas. Z uwagi na fakt, iż pierwsze w Polsce Szkolne Koło Caritas powstało w Rzeszowie (w 1995 r.) – w dniach 12 i 13 września br. Rzeszów będzie gościł delegacje młodzieży – wolontariuszy z całej Polski.

Reklama

Każdego dnia do rzeszowskiej Caritas przychodzą ludzie znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej: ubodzy, bezrobotni, chorzy, członkowie rodzin wielodzietnych. Przychodzą i tutaj otrzymują pomoc! W to dzieło niesienia pomocy włączają się również parafie wraz z działającymi przy nich Parafialnymi Zespołami Caritas. Rzeszowska Caritas prowadzi ośrodki dla osób niepełnosprawnych, starszych, samotnych, chorych, a także jadłodajnie. Pomaga rodzinom wielodzietnym, finansuje kosztowne leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Od lat dzieci z radością przyjeżdżają do Ośrodka w Myczkowcach, natomiast od 2014 r. wielkim zainteresowaniem cieszy się nowa i nowoczesna placówka Caritas w Budach Głogowskich.

To piękne dzieło miłosierdzia jest realizowane dzięki życzliwości ludzi dobrej woli, którzy modlitwą i ofiarami pieniężnymi wspierają misję Caritas. Również w najbliższych tygodniach można to uczynić, przekazując 1% podatku dochodowego na Caritas Bliźni w Potrzebie (KRS 0000251723).

Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy oraz prosimy o otwartość serc na potrzebujących.

2015-04-09 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza zbiórka żywności Caritas "Tak, POMAGAM"

[ TEMATY ]

Caritas

Paweł Wysoki

W zbiórce żywności pomagali uczestnicy ŚDS „Absolwent”

W zbiórce żywności pomagali uczestnicy ŚDS „Absolwent”

7 – 8 grudnia Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce 15. zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, POMAGAM!”. Wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.

Boże Narodzenie to czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję