Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kuchnia z marzeń

Niedziela sosnowiecka 15/2015, str. 2

[ TEMATY ]

wspólnota

Piotr Lorenc

Nową kuchnię w jaworznickim "Betlejem" poświęcił bp Grzegorz Kaszak

Nową kuchnię w jaworznickim

Jeśli marzymy sami, nasze marzenia pozostają marzeniami, jeśli marzymy wspólnie – nasze marzenia stają się początkiem nowej rzeczywistości” – to zdanie wypowiedziane przez Friedricha Hundertwassera, austriackiego malarza, desingera i architekta, od kilku lat towarzyszą działaniom jaworznickiej wspólnoty „Betlejem”. Teraz wymarzyli sobie nową kuchnię. I stało się. Nowoczesną, profesjonalną kuchnię, spełniającą surowe wymagania zbiorowego żywienia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, poświęcił bp Grzegorz Kaszak.

Nowa kuchnia to nie tylko nowe piece – 6-palnikowy, gazowy z piekarnikiem elektrycznym i konwekcyjno-parowy, ale także zmywarka, dwie duże lodówki i zamrażarka. Dopełnieniem wyposażenia są stoły ze stali nierdzewnej, niezbędne w zbiorowej gastronomii. Do tego dochodzi wymiana instalacji elektrycznej i montaż wentylacji wyciągowej, a także zmiana wystroju wnętrza kuchni, czyli zaaranżowanie ścian w konwencji Hundertwassera. Koszt nowej kuchni to ok. 90 tys. zł. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie darczyńcy. A trzeba zaznaczyć, że połowę wymaganej sumy wyłożył bp Grzegorz Kaszak. Reszta to pomoc przyjaciół, wkład własny i upusty firm wyposażających kuchnię. – To nie pierwsza tak znacząca pomoc Księdza Biskupa dla naszej wspólnoty. Kilkukrotnie, co prawda mniejszymi kwotami, ale dokładał się do funkcjonowania domu. Bardzo się cieszymy, że znajdujemy zrozumienie dla naszych działań u biskupa Grzegorza. Dał temu wyraz także pomagając nam przy zmianach statutu i rejestracji Stowarzyszenia „Betlejem” – powiedział ks. Mirosław Tosza, założyciel i duchowy przewodnik wspólnoty.

Wspólnotę „Betlejem” tworzą mieszkańcy domu przy ul. Długiej 16 w Jaworznie, ich przyjaciele i wolontariusze. W domu – 100-letnim gmachu, gdzie niegdyś mieściła się szkoła podstawowa, mieszka obecnie 25 osób. Większość z nich ma za sobą bolesne doświadczenia bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia. Żyją razem, by się wzajemnie wspierać, odzyskiwać nadzieję, odnajdywać cel i sens życia. W „Betlejem” Bóg zmienia ich sposób patrzenia. – Pamiętamy o tym, że w Betlejem prorok Samuel, posłany by jednego z synów Jessego namaścić na króla, usłyszał: „Nie zważaj na jego wygląd i na jego wzrost, gdyż nie tak patrzy Bóg, jak patrzy człowiek. Człowiek patrzy na to, co zewnętrzne dla oczu, Bóg patrzy w serce” (1Sm 16). Bóg wybrał na króla Dawida, najmłodszego z synów Jessego, którego ojciec nie brał pod uwagę. Bezdomny, słaby, samotny i pomijany też jest wezwany do wielkości, do uczestniczenia w bogactwie życia. Nasze „Betlejem” to miejsce promocji i nobilitacji ubogich – tłumaczy ks. Mirosław Tosza.

Reklama

Mieszkańcy „Betlejem” w domu i w pracach wokół niego oraz zajęciach warsztatowych poznają nowe drogi życia, nowe możliwości i perspektywy. Uczą się jak żyć na nowo, jak nie wracać do starych przyzwyczajeń, jak z drogi beztroski wejść na drogę odpowiedzialności, z drogi nałogu na drogę wolności, z drogi egoizmu na drogę służby, z drogi niewiary na drogę zawierzenia Bogu. Dlatego mieszkańcy „Betlejem”, ci którzy nie pracują zawodowo, codziennie od 8.30 do 16 pełnią dyżury warsztatowe w pracowniach: stolarskiej i renowacji mebli, rękodzieła, remontowo-budowlanej oraz ikon. W „Betlejem” ludzie zmagają się o lepszy kształt swojego życia poprzez uczestnictwo w każdą środę o godz. 18 w spotkaniu grupy AA; raz w tygodniu spotykają się z terapeutą i psychologiem. Ale „Betlejem” to także miejsce codziennych spotkań modlitewnych, rodzinnego świętowania niedzieli, wizyt grup szkolnych i rekolekcyjnych. – W domu tworzymy przestrzeń dla spotkań, rozmów, prezentacji kultury i sztuki oraz spotkań z twórcami. Organizujemy koncerty, wystawy, projekcje filmów i prelekcje. Do naszego życia zapraszamy mieszkańców miasta i regionu, biednych i bogatych, pracujących i bezrobotnych, lokatorów i bezdomnych – zapewnia ks. Tosza.

I jeszcze jedno, wspólnota „Betlejem” na status organizacji pożytku publicznego i można przekazać na rzecz funkcjonowania domu 1% podatku. Szczegółowe informacje na stronie: www.wspolnotabetlejem.pl.

2015-04-09 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywe słowo z Brazylii

Niedziela wrocławska 48/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wspólnota

Wrocław

Brazylia

Archiwum wspólnoty

Wspólnotę tworzy pięć radosnych Brazylijek: Bianca, Renata, Maria, Eliane i Ana

Wspólnotę tworzy pięć radosnych Brazylijek: Bianca, Renata, Maria, Eliane i Ana

Przyjechały do Wrocławia rok temu. Są młode, radosne, pełne energii, kochają Jezusa i ludzi. Mowa o katolickiej wspólnocie Palavra Viva, zamieszkującej w parafii św. Bonifacego.

Wspólnotę wrocławską tworzy pięć Brazylijek: Eliane, Renata, Bianca, Maria i Ana. Jest to pierwsza w Polsce wspólnota, a jej działalność zainicjował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję