Reklama

Z Polski

2015-04-14 12:43


Niedziela Ogólnopolska 16/2015, str. 9

Piotr Drzewiecki

Sakra biskupia w Łodzi

Idź z miłością do ludzi

W przeddzień święta Bożego Miłosierdzia, 11 kwietnia br., święcenia biskupie przyjął ks. Marek Marczak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Uroczystościom sakry w archikatedrze łódzkiej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, a współkonsekratorami byli: abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce oraz arcybiskup senior Władysław Ziółek. Na uroczystości obecny był abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W święceniach wzięli udział również przedstawiciele innych wyznań. Jednym z najbardziej wzruszających momentów sakry, poza obrzędem święceń, były podziękowania bp. Marka Marczaka skierowane do rodziców oraz do kapłanów, których przykład wiary, zaufania Chrystusowi i pracy wywarły wpływ na jego życie.

– Powstań, Biskupie Marku, weź w swe dłonie biskupi pastorał i jak prawdziwy i nieugięty pasterz: Idź! Idź do tych, którzy spełniają wymagania prawdy i których uczynki zostały dokonane w Bogu, i dlatego nie boją się zbliżać do światła (por. J 3, 21) – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. – Idź może jeszcze bardziej do tych, którzy ciągle jeszcze znajdują się w cienistej krainie śmierci (...). – Idź z miłością zwłaszcza do biednych i zagubionych, do tych, których nie chcą dostrzec możni tego świata, do tych, którzy tak często są określani pogardliwym mianem społecznego marginesu i patologią, a z którymi zechciał utożsamić się nasz pełen miłosierdzia Pan – dodał.

Następnego dnia rano na Mszę św. prymicyjną bp Marek Marczak udał się do Domu Księży Emerytów. Mówił do kapłanów: – Chcę was prosić, abyście część swoich cierpień ofiarowali za mnie, abym potrafił naśladować Pana Boga, którego obraz jestem wezwany nieść innym. Być miłosiernym i sprawiedliwym... Modlitwę za biskupa Marka obiecuje również „Niedziela”.

Reklama

Anna Skopińska

Decyzja sądu w Przemyślu

Pozew feministki przeciw abp. Michalikowi oddalony

Sąd Okręgowy w Przemyślu oddalił pozew przeciwko abp. Józefowi Michalikowi z powództwa Małgorzaty Marenin. Zdaniem sędziego, feministka nie udowodniła, że zostało naruszone jej dobro osobiste. Powódka ma również zapłacić 540 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Małgorzata Marenin oczekiwała przeprosin w ogólnopolskiej gazecie oraz podczas kazania w niedzielę lub święto, a także wpłaty 1000 zł na rzecz Fundacji Centrum Praw Kobiet. Twierdziła, że homilia abp. Michalika, wygłoszona w październiku 2013 r. we Wrocławiu, poniża w oczach opinii publicznej rodziców samotnie wychowujących swoje dzieci. Metropolita Przemyski nie był obecny na rozprawie.

Wyrok nie jest prawomocny. Marenin zapowiedziała po rozprawie, że „będzie walczyć do skutku”. – Nie ma żadnych powodów, żeby twierdzić, iż Ksiądz Arcybiskup nie miał prawa mówić tego, co powiedział – skomentował po rozprawie mec. Ludwik Skurzak, pełnomocnik abp. Michalika.

(KAI)

Serdeczne „Bóg zapłać” składam wszystkim, którzy zachowali duchową jedność w przeżywaniu Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa oraz wyrazili swoją odpowiedzialną solidarność w momentach ataków na prawo do wolności nauczania zgodnego z prawami Bożymi.
Abp Józef Michalik

Krótko

Sejm nie zgodził się na odrzucenie rządowego projektu w sprawie in vitro. Został on skierowany do dalszych prac. Przeciw temu wnioskowi głosowało 286 posłów, za – 150 posłów, 3 wstrzymało się od głosu. Sejm skierował także do dalszych prac w komisji 1 z 2 projektów SLD. Projekt autorstwa PiS został odrzucony w pierwszym czytaniu.

Apel o międzynarodową pomoc i powstanie międzynarodowej komisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej wystosowały w Sejmie przedstawicielki części rodzin ofiar – Małgorzata Wassermann i Ewa Błasik. Apel ma związek z wyciekiem z prokuratury nowego stenogramu rozmów w kokpicie samolotu, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 r., i według wielu osób śledzących te wydarzenia nosi znamiona medialnej wrzutki.

Pod hasłem: „Caritas dla rodziny” przebiega 71. Tydzień Miłosierdzia, który rozpoczął się 12 kwietnia br., w Niedzielę Miłosierdzia – patronalne święto Caritas. Historia obchodów Tygodnia Miłosierdzia rozpoczęła się 23 lutego 1937 r., kiedy to podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia.

Abp Henryk Hoser, pasterz warszawsko-praski, odsłonił na terenie sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników 4 kamienne tablice z wyrytymi imionami osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Stołeczni radni przyjęli propozycję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i przegłosowali, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie u zbiegu ulic Trębackiej i Focha.

Koalicja dąży do postawienia byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Konstytucyjnym. Szef rządowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej – poseł PO Robert Kropiwnicki zapowiedział, że komisja skończy prace w najbliższym czasie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Abp Paetz nie został pochowany w katedrze

2019-11-18 09:52

epoznan.pl, maj / Poznań (KAI)

Na briefing prasowym abp Stanisław Gądecki potwierdził poniższe informacje.

wikipedia.org

Jak donosi serwis epoznan.pl po Mszy pogrzebowej, która odbyła się dziś w poznańskiej archikatedrze, trumna z ciałem śp. abp Juliusza Paetza przewieziona została na cmentarz św. Antoniego w Starołęce.

W związku z okolicznością śmierci abp. Juliusza Paetza i komunikatem Kurii Metropolitalnej sugerującym możliwość pochowania abp. abp. Juliusza Paetza w krypcie katedry poznańskiej pojawiły się liczne protesty zarówno ze strony wiernych świeckich jak i duchownych.


Przeczytaj także: Abp Gądecki: forma pogrzebu oczyszczeniem Kościoła poznańskiego
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: trzeci dzień biskupich rekolekcji

2019-11-20 14:32

it / Częstochowa (KAI)

Eucharystia to dzieło miłości potężniejsze od zła i śmierci. Każda Msza św. powinna być przeżywana w duchu wdzięczności Bogu za Jego dary, za Jego codzienną miłość, przypominają polscy biskupi, którzy trzeci dzień na Jasnej Górze przeżywają wspólnotowe rekolekcje. Temat tegorocznych dni skupienia dotyczy właśnie Eucharystii i stanowi przygotowanie do nowego roku duszpasterskiego w Kościele, który już niebawem rozpocznie się.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Bp Adam Wodarczyk z Katowic przypomina, że Eucharystia to najradośniejsza ofiara w dziejach świata, bo przez Nią dokonała się najważniejsza dla ludzkości sprawa tzn. odkupienie nas z grzechu do życia w wolności Dzieci Bożych. Eucharystyczną radość porównuje do odrywania radości płynącej z ponoszenia jakiejś ofiary. - Każdy w życiu może przeżył to, że coś go kosztowało, było trudem i w jakimś momencie zauważył, że mimo to przyniosło mu to też radość, poczucie szczęścia, że zrobiło się coś dobrego - wyjaśnia bp Wodarczyk.

Podkreśla, że „każdy, kto stara się żyć duchem ofiary dla drugiego człowieka, po pewnym czasie zaczyna rozumieć, że taka postawa służby jest źródłem radości, bo daje nam możliwość naśladowania naszego Pana, Jezusa, zjednoczenia z Nim”.

Katowicki bp pomocniczy przypomina, że Eucharystia jest źródłem i fundamentem życia duchowego dla każdego chrześcijanina. - Każdy kapłan Ją celebrujący i wierny uczestnicząc w Niej nie tyle robi łaskę Jezusowi, że przychodzi, ale jest to największy przywilej i szczęście, że możemy w Niej uczestniczyć – mówi biskup.

Dodaje, że „w naszych polskich realiach jest to też wyjątkowy przywilej, że mamy tak powszechny dostęp do Eucharystii, że Jej sprawowanie nie wiąże się z jakimś dramatycznym poszukiwaniem świątyni, kapłana, miejsca na celebrację, ale każdy może, każdego dnia, jeśli tylko radośnie odpowie na to zaproszenie Jezusa, w Niej uczestniczyć”. - Msza św. to źródło duchowej siły dla każdego, kto rzeczywiście tą tajemnicą żyje - podkreśla.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zauważa, że kapłani nie mają być tylko tymi, którzy rozpatrują tajemnicę przejścia przez śmierć i cierpienie, ale mają przypominać o wielkim dziele miłości. - Eucharystia to jest dzieło miłości, potężniejsze od zła i śmierci, każda Eucharystia powinna być przeżywana z wdzięcznością za Jego dary, za codzienną Jego miłość okazywaną w naszym życiu - zauważył abp Depo.

Bp Marek Mendyk z Legnicy nawiązując do nowego programu duszpasterskiego, który rozpocznie się w Kościele w Polsce w pierwszą niedzielę adwentu „Eucharystia - Źródło, Szczyt i Misja Kościoła” przypomina, że „Eucharystia jest tym pokarmem, który pozwala nam uczestniczyć w tajemnicy Boga, który dla nas i dla naszego zbawienia składa w ofierze swojego Syna, który przez cierpienie, mękę, krzyż doprowadza do zmartwychwstania i daje nam życie wieczne”.

Legnicki biskup pomocniczy zauważa, że nowy rok duszpasterski o Eucharystii „to łaska wielka od Boga i natchnienie na ten szczególny czas, w którym się znajdujemy, by odkrywać w Eucharystii Boga żywego, prawdziwego, obecnego”. - To nie jest jakaś mglista idea, ale prawdziwie obecny, żywy Bóg. By to odkrywać, wciąż na nowo trzeba modlić się do Ducha Świętego, bo inaczej tej tajemnicy nie zrozumiemy. Nie zrozumiemy Boga, który codziennie na różnych ołtarzach świata, zstępuje - uważa bp Mendyk.

Wyjaśnia, że „Eucharystia jest źródłem, bo od tego wszystko się zaczyna, stąd wypływa nasza moc i radość życia. Eucharystia jest szczytem, bo doprowadza do tego szczególnego momentu, w którym w tajemnicy świętych będziemy mogli zasiąść na wieczną ucztę w niebie, na którą zmierzamy”.

Chociaż biskupie rekolekcje odbywają się na Jasnej Górze, to na czas ich trwania także częstochowscy biskupi opuszczają swoje domy. Abp Depo podkreśla, że to czas wielkiej łaski. - To czas powracania do początków, do naszego zanurzenia w Chrystusie, a to, że otrzymaliśmy dodatkową łaskę święceń kapłańskich i biskupich tym bardziej jest to dla nas dar zobowiązujący - powiedział metropolita częstochowski.

Dziś, w trzecim dniu rekolekcji biskupi przeżywają sakrament pokuty i pojednania. Spowiedź odbywa się w kaplicy Domu Pielgrzyma i w Kaplicy Pokutnej. Do sprawowania sakramentu wyznaczeni są ojcowie paulini, którzy już od wielu lat pełnią tę posługę a także zaproszeni kapłani arch. częstochowskiej.

Wspólnotowe rekolekcje Episkopatu Polski potrwają do jutra. Zakończy je Msza św. za zmarłych członków Konferencji Episkopatu Polski.

Jutro odbędzie się także II sesja Zebrania Plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem