Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W szkole Dobrego Pasterza

Niedziela szczecińsko-kamieńska 17/2015, str. 4

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum AWSD w Szczecinie

W centralnym miejscu seminaryjnego wirydarza w 1993 r. ustawiono figurę Chrystusa, Dobrego Pasterza. W ikonografii chrześcijańskiej jest to jedno z najstarszych przedstawień Jezusa. Chrystus jest młodym pasterzem z owieczką na ramionach. Na cokole szczecińskiej figury umieszczono słowa, którymi Jan Paweł II rozpoczął swoją adhortację o formacji kapłanów we współczesnym świecie: „Pastores dabo vobis” (Dam wam pasterzy). Te słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Jeremiasza mówią nam o obietnicy Boga, który nie zostawia swojego ludu bez pasterzy, ale wzbudza ich w każdym pokoleniu według swojego Serca. Także w obecnych czasach Bóg nie przestaje spoglądać z miłością na swoich wybranych i wzywa ich do służby w Kościele. Zostawić wszystko i pójść za Jezusem, by być z Nim i głosić Jego Ewangelię, jest zadaniem trudnym, może nawet ponad ludzkie siły. Mamy jednak obietnicę Boga, że otrzymamy Ducha Świętego, dzięki któremu będziemy autentycznymi i radosnymi głosicielami Dobrej Nowiny i szafarzami świętych sakramentów. Dobry Pasterz wciąż wzbudza w sercu młodych tęsknotę za sobą i pragnienie podążania ku kapłaństwu.

Reklama

Obecnie w szczecińskim seminarium do służby na żniwnych zagonach naszej archidiecezji przygotowuje się blisko 50 kleryków. Najstarsi alumni czekają na święcenia prezbiteratu, których udzieli abp Andrzej Dzięga 6 czerwca w bazylice archikatedralnej. Tydzień wcześniej, 31 maja, po raz pierwszy bp Henryk Wejman udzieli święceń diakonatu alumnom szczecińskiego domu ziarna. Cała wspólnota weźmie udział w Archidiecezjalnych Dniach Młodych w Barlinku w majowy weekend. Będzie to okazja, by młodzi, którzy słyszą głos Pana Żniwa i myślą o wstąpieniu do seminarium, spotkali się z klerykami, takie spotkanie i rozmowa mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Warto poświęcić się sprawie Chrystusa i wyruszyć w drogę rozeznawania powołania w seminarium. Na modlitwie, w rozmyślaniu, lekturze Słowa Bożego, w studiowaniu, pracy i we wspólnocie braci, pod okiem wychowów kształtować swoje człowieczeństwo i dorastać do przyjęcia święceń kapłańskich. Wspólnota seminaryjna nieustannie modli się o odwagę dla młodych, których serca tęsknią za Bogiem i służbą Jemu w kapłaństwie. Prosimy wszystkich o modlitwę za szczecińskie seminarium, by z niego wychodzili święci kapłani, mocni duchem, mądrzy, szczerze kochający Pana Boga i ludzi żyjących na tej ziemi, nad Odrą i Bałtykiem.

Niech serce archidiecezji bije rytmem Nazaretu, gdzie najważniejszy jest Jezus, Pan i Mistrz. Pod czułym okiem Maryi i opieką św. Józefa możliwe jest nasze nawrócenie, życie już nie dla siebie, ale dla Boga oraz braci.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak alumni pielgrzymowali

[ TEMATY ]

seminarium

Paweł Morawiec

Życie seminaryjne to nie tylko czas spędzany na modlitwie. To także wspólna nauka i rozrywka. W Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej dbałość o rozwój fizyczny jest tak samo ważna, jak dbałość o rozwój duchowy. By jeszcze bardziej konkretnie połączyć jedno z drugim przełożeni tejże szkoły zorganizowali w dniach 2-4 października wycieczkę do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu w diecezji tarnowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję