Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje

W dniach 11-18 kwietnia br. w parafii pw. św. Ottona w Szczecinie odbyła się Misja Fatimska. W dzieło misyjne zaangażowana była cała parafia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2015, str. 1-2

[ TEMATY ]

misje

foto-Praktyka

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Brali w niej udział nie tylko dorośli, ale także dzieci, młodzież i ludzie cierpiący. Misje prowadzone przez o. Jana Pawła Bagdzińskiego OFM, ks. Jana Prątnickiego i ks. Artura Czerwińskiego bardzo poruszyły wiernych.

Od poniedziałku do środy swoje spotkania miały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 45 oraz młodzież z Gimnazjum nr 14 i XI Liceum Ogólnokształcącego, natomiast od środy do piątku młodzież z Zespołu Szkół Samochodowych. Dobra, stała współpraca placówek oświatowych z parafią miała swoje, jakże twórcze przełożenie na ten czas wyjątkowej Misji. Uczniowie z wielką radością otwierali się na Maryjny przekaz z nieba, a na zakończenie swoich spotkań uczestniczyli we Mszy św., nadto wielu z nich przyjęło widoczny znak opieki Matki Bożej – szkaplerz maryjny.

Reklama

Od czwartku do soboty misjonarze służyli chorym i cierpiącym w Domu Pomocy Społecznej, którzy starali się włączyć w prośbę Pani Fatimskiej, aby również i swoje cierpienia ofiarować jako zadośćuczynienie Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata. Oczywiście, główny nurt Misji objął wiernych dorosłych w parafii. Nauki misyjne były głoszone podczas Mszy św. o godz. 12 i 18. Przed Mszą św. odmawiany był Różaniec, a po wieczornej Eucharystii odprawiany był Apel Fatimski.

Zwieńczeniem ośmiodniowej Misji Fatimskiej była uroczysta Msza św. sprawowana w sobotę 18 kwietnia. To wówczas po Komunii św. misjonarze nałożyli bardzo licznym wiernym szkaplerz maryjny, zarówno po Mszy św. o godz. 12, jak i o godz.18. Szkaplerz jest odzwierciedleniem pokory i czystości Maryi: swoją prostotą zachęca do życia w skromności i czystości. Noszony zaś dniem i nocą staje się znakiem naszej ustawicznej modlitwy i szczególnego oddania się miłości i służbie Dziewicy Maryi. Zaś podczas Mszy św. o godz. 12 miał miejsce sakrament namaszczenia chorych, natomiast po Eucharystii o godz. 18 rozpoczęła się procesja fatimska wiodąca poprzez plac wokół kościoła, z dłuższym zatrzymaniem na modlitwę zanoszoną pod krzyżem misyjnym.

Ten czas był wyjątkowy. Wierni nie tylko byli poruszeni słowem, z taką mocą głoszonym przez misjonarzy, ale również z wielkim zatroskaniem wyrażali potrzebę podjęcia dzieła „orędzia wieku”, z myślą zarówno o swojej wierze, jak i też wierze ludzi naszej Ojczyzny i całego świata.

Reklama

Ta otwartość serca wiernych, to z pewnością dojrzewający owoc Misji. Misji, do której parafia przygotowywała się już od dawna. Bezpośrednim przygotowaniem była nowenna. Ale już podczas wizyty kolędowej każda odwiedzona rodzina otrzymała różaniec św. i obrazek z modlitwą w intencji rodzin. Nadto od ponad dwudziestu kilku lat w parafii św. Ottona w każdą pierwszą sobotę miesiąca jest celebrowana Msza św. w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy świata. Poza tym od pierwszej soboty grudnia 2013 r. w parafii zostało wprowadzone Nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca – wówczas również z intencją dobrego przygotowania się do kanonizacji bł. Jana Pawła II, który za życia tak bardzo kochał to nabożeństwo, a do domu Ojca odszedł w pierwszą sobotę miesiąca.

Z pewnością całość tych wydarzeń to wielka radość ks. prob. kan. Jana Zapartka, wikariuszy ks. Norberta Sawickiego i ks. Łukasza Mroza oraz rezydenta ks. Adama Kwasa, a także ks. dr. Krzysztofa Zdziarskiego i ks. Grzegorza Wejmana; radość potęgowana również i tym, iż mimo że jest to okres wielkanocny – to wierni chętnie korzystali z spowiedzi św., ale chyba najbardziej uwidoczniona w nadziei, że ludzie z taką wiarą otwierają się ten istotny i zbawienny dla dzisiejszego świata głos Pani Fatimskiej.

2015-04-28 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kompleksowa troska

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 9/2015, str. 5

[ TEMATY ]

misje

www.misje.pl

Ks. Miroslaw Żadziłko na misji w Argentynie

Ks. Miroslaw Żadziłko na misji w Argentynie

O pomocy misjom opowiada ks. Mirosław Żadziłko, misjonarz wywodzący się z naszej diecezji, obecnie wicedyrektor MIVA Polska (stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu)

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Dlaczego Kościół organizuje tak dużo akcji pomocy misjom?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Proces beatyfikacyjny nysanki Franciszki Werner - edykt biskupa opolskiego

2021-09-27 13:08

Diecezja Opolska

Franciszka Werner (1817-1885)

Franciszka Werner (1817-1885)

Bp Andrzej Czaja wydał w poniedziałek 27 września wydał edykt w związku z procesem beatyfikacyjnym Franciszki Werner, nyskiej elżbietanki, drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Zwraca się w nim do osób posiadających jakiekolwiek dokumenty i pamiątki w tej sprawie o ich przekazanie do opolskiej kurii. Biskupi na 386. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wyrazili pozytywną opinię co do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

- 27 lutego 2020 roku postulator s. M. Margarita Cebula CSSE zwróciła się do mnie z prośbą o przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego Siostry Franciszki Werner, współzałożycielki i drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety – napisał w dokumencie biskup Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję