Reklama

Rok Życia Konsekrowanego

90. urodziny o. Jana Nalaskowskiego OSPPE

2015-05-05 14:33

Anna Janowska
Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 30

Zdzisław Sowiński

Kapłaństwo to przewspaniały dar Boży, ludzkim językiem niewypowiedziany – mówił o. Jan Nalaskowski, paulin, przed czterema laty, podczas uroczystego jubileuszu 55-lecia swojego kapłaństwa. – My uczestniczymy w funkcjach Jezusa Chrystusa, w Jego posłannictwie jako nauczyciela ludzkości, jako Tego, który jest arcykapłanem dóbr przyszłych, który się ofiarował za całą ludzkość, który przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie otworzył nam bramy nieba. On również jest Dobrym Pasterzem – mówił o. Nalaskowski.

Trudne doświadczenia

Ta głęboka refleksja wpisuje się w trwający obecnie Rok Życia Konsekrowanego i przypadający w tym miesiącu jubileusz 90. rocznicy urodzin o. Nalaskowskiego, który powołanie do kapłaństwa i życia zakonnego odczuwał od wczesnej młodości, naznaczonej trudnymi doświadczeniami lat międzywojennych i okupacji. Urodził się i wychował w miejscowości Papowo Toruńskie. Miał liczne rodzeństwo. W czasie okupacji w 1941 r. rodzina została wywłaszczona i osadzona w obozie karnym w Toruniu, a następnie wywieziona do Niemiec. Praca w fabryce, później przy kopaniu fortyfikacji i umocnień, w końcu skierowanie na front w charakterze sanitariusza oraz rana odniesiona już w pierwszym dniu służby były trudnymi i bolesnymi doświadczeniami tego okresu życia przyszłego paulina. Dopiero w lipcu 1946 r. powrócił wraz z rodzicami do Polski. Kiedy we wrześniu rozpoczął naukę w liceum pedagogicznym, zamieszkał w bursie ojców pallotynów, aby poznać zakonny sposób życia. Jednak pielgrzymki na Jasną Górę, rozmowy ze starszą siostrą, która wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Honoratek, i 50-dniowa nowenna zaowocowały postanowieniem wstąpienia do Zakonu Paulinów.

Pobożny, spokojny, opanowany

W książce „Polscy generałowie Zakonu Paulinów” o. Józefa Stanisława Płatka OSPPE czytamy, że głównym powodem tej decyzji była szczera chęć poświęcenia się wyłącznie Bogu na służbę i w zjednoczeniu z Chrystusem wynagradzania za grzechy świata. W nowicjacie Jan Nalaskowski zyskał opinię młodzieńca pobożnego, spokojnego, opanowanego, głęboko myślącego, sumiennego w pracy i obowiązkowego. Śluby wieczyste złożył 27 sierpnia 1955 r. na Jasnej Górze, a święcenia kapłańskie przyjął w kościele Na Skałce w Krakowie 17 czerwca 1956 r.

Reklama

Już jako młody kapłan pełnił odpowiedzialne funkcje: kustosza Bazyliki Jasnogórskiej, a następnie wychowawcy – prefekta kleryków w Krakowie na Skałce. Po ukończeniu studiów na Wydziale Teologicznym KUL został wykładowcą teologii pastoralnej, homiletyki i pedagogiki chrześcijańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie. W latach 1978-84 pełnił urząd definitora generalnego, a w latach 1984-90 – wikariusza generalnego Zakonu Paulinów. Na Kapitule Generalnej 30 marca 1990 r. został wybrany na generała Zakonu Paulinów. Był to czas wyjątkowy, Jasna Góra bowiem przygotowywała się do VI Światowych Dni Młodzieży z udziałem papieża Jana Pawła II i młodych z całego świata. To niepowtarzalne w historii Zakonu Paulinów wydarzenie, które miało miejsce w dniach 14-16 sierpnia 1991 r., było, jak podkreślił sam Jan Paweł II, „prawdziwym świętem Zesłania Ducha Świętego”.

Zasłużony dla Zakonu

W czasie kadencji o. Jana Nalaskowskiego jako generała Zakonu pojawiły się możliwości odzyskania dawnych i utworzenia nowych placówek paulińskich w różnych krajach. Były to m.in. klasztor i kościół we Włodawie, klasztor i kościół we Vranovie na Słowacji, placówki w Republice Południowej Afryki, na Ukrainie, w Chorwacji, w Niemczech. W sumie o. Jan Nalaskowski podczas swojej kadencji generała pozyskał dla Zakonu 16 placówek. W październiku 1991 r. był uczestnikiem IX synodu biskupów, w czasie którego w obecności Jana Pawła II wygłosił referat: „Życie konsekrowane w systemie postkomunistycznym – najbardziej palące zagrożenia i problemy”.

O. Jan Nalaskowski jest założycielem i dziekanem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, które powstało w 1991 r. i w 1998 r. uzyskało zatwierdzenie prawne jako stowarzyszenie wiernych Kościoła katolickiego pod protektoratem papieża Jana Pawła II.

W 2012 r. o. Jan Nalaskowski obchodził 60-lecie swojego uczestnictwa w życiu i posłudze Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, a 11 maja 2015 r. przypadają jego 90. urodziny. Jubilat jest dla Zakonu Paulinów postacią niezwykle zasłużoną – wniósł w jego życie ogromny wkład, a jego dokonań nie sposób wymienić w ramach jednego artykułu. Dlatego trzeba sięgnąć po książkę autorstwa o. Józefa Stanisława Płatka „Polscy generałowie Zakonu Paulinów”, a Dostojnemu Jubilatowi życzyć: „Plurimos annos!”.

Reklama

Prokuratura w Łomży: śmierć kleryka najprawdopodobniej przez powieszenie

2019-05-20 17:10

lk, lomza.po.gov.pl, diecezja.lomza.pl / Łomża (KAI)

Do śmierci kleryka seminarium duchownego w Łomży, którego ciało znaleziono w nocy z 18 na 19 maja, doszło najprawdopodobniej przez powieszenie - poinformowała w wydanym dziś komunikacie Prokuratura Okręgowa w Łomży. Śledztwo w tej sprawie prowadzi tamtejsza Prokuratura Rejonowa.

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

O nagłym zgonie kleryka I roku miejscowego seminarium duchownego Prokuratura Rejonowa w Łomży została powiadomiona w nocy z 18/19 maja ok. godz. 23.12. Poinformował o tym oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

"Zwłoki mężczyzny ujawniono na strychu budynku seminarium. Na miejscu przeprowadzono z udziałem prokuratora oględziny miejsca ujawnienia zwłok. W ich wyniku ustalono, że do śmierci doszło najprawdopodobniej przez powieszenie" - brzmi komunikat Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo w sprawie o czyn z art. 151 k.k.: „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie”.

W toku śledztwa zlecono Zakładowi Medycyny Sądowej w Białymstoku przeprowadzenie sekcji zwłok. Na obecnym etapie postępowania wykluczono udział osób trzecich w zdarzeniu. "Trwają intensywne czynności śledcze, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy w tym przede wszystkim ustalenia powodów targnięcia się na życie przez kleryka" - czytamy w komunikacie.

W sprawie tragicznego zgonu alumna wypowiedziały się także władze łomżyńskiego seminarium duchownego.

"Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej" - napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. dr Jarosław Kotowski, rektor WSD w Łomży.

Termin pogrzebu kleryka nie jest jeszcze znany z uwagi na trwające czynności śledcze.

Przeczytaj także: Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Włoski stygmatyk Elia Cataldo odwiedzi Polskę

2019-05-23 07:45

Od 28 maja do 3 czerwca w kościołach w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Mierzynie, Dębnie i Jedlni k. Radomia oraz w diecezji łódzkiej w Łagiewnikach k. Łodzi i Justynowie odbędą się spotkania modlitewne z włoskim stygmatykiem Elią Cataldo. Spotkania rozpoczną się Mszą św. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy chętni.


BR. ELIA CATALDO

Elia Cataldo jest konsekrowaną osobą świecką. Od 1990 roku nosi widoczne stygmaty, a co piątek na jego rękach, nogach i boku otwierają się rany. W Wielkim Tygodniu, przeżywa mękę Chrystusa. W tym roku po raz pierwszy przeżywał ten czas publicznie, co znaczy, że osoby spoza wspólnoty mogły być obecne w jego pokoju w tym czasie.

Urodził się 20 lutego 1962 roku we Francavilla Fontana (Brindisi, Włochy). W 1985 roku wstąpił do zgromadzenia ojców kapucynów, gdzie został do jesieni 1994 roku. Po latach rozeznawania w 2001 r. rozpoczął misję ewangelizacyjną. Trzy lata później przeniósł się do Calvi w Umbrii, gdzie w dawnym klasztorze franciszkańskim mieszka z współbraćmi od Apostołów Bożych. Pozostaje pod zwierzchnictwem biskupa diecezji Terni, na którego ręce złożył prywatne śluby oraz pod duchową opieką księdza Marco Belladelli wyznaczonego do tej posługi przez biskupa diecezji Terni, bp Giuseppe Piemontese i Kongregację Nauki i Wiary, który towarzyszy mu zawsze w jego zagranicznych podróżach.

Będzie to piąta wizyta włoskiego stygmatyka w Polsce.

Zgodę na spotkania z bratem Elią wyrazili biskupi miejsca metropolita warszawski Kazimierz kard. Nycz, metropolita szczeciński abp Andrzej Dzięga, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup włocławski Wiesław Mering, biskup radomski Henryk Tomasik.

Spotkania w Polsce odbędą się w następujących miejscach i terminach:

28 maja 2019 - DĘBNO
godz. 16.00
Parafia Matki Bożej Fatimskiej, ul. Pułaskiego 22, 74-400 Dębno

29 maja 2019 - GORZÓW WIELKOPOLSKI
godz. 10.00
Parafia św. Józefa, ul. Bracka 7, 66-400 Gorzów Wielkopolski

29 maja 2019 - MIERZYN
godz. 18.00
Parafia Matki Bożej Bolesnej, ul. Welecka 17, 72-006 Mierzyn

31 maja 2019 - ŁÓDŹ (Łagiewniki)
godz. 18.00
Parafia św. Antoniego Padewskiego, ul. Okólna 185, 91-520 Łagiewniki

01 czerwca 2019 - JUSTYNÓW
godz. 11.00
Parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Łódzka 35, 95-200 Justynów

02 czerwca 2019 - WARSZAWA
godz. 15.00
Parafia Zesłania Ducha Świętego, ul. Broniewskiego 44, 01-770 Warszawa

03 czerwca 2019 JEDLNIA (Radom)
godz. 15.00
Parafia św. Mikołaja w Jedlni, Poświętne 21, 26-670 Pionki

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem