Reklama

Smoleński ślad

Urna z prochami śp. gen. Błasika złożona na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 20/2015, str. 8

Krzysztof Świertok

Urna z prochami śp. gen. Błasika złożona na Jasnej Górze

Urna z prochami śp. gen. Błasika
złożona na Jasnej Górze

W Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze 9 maja br. została złożona urna z prochami śp. gen. Andrzeja Błasika, pilota, dowódcy Sił Powietrznych RP, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Wcześniej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem o. kpt. Kamila Szustaka, kapelana garnizonu Tarnowskie Góry, była sprawowana Msza św. w intencji poległych w katastrofie smoleńskiej.

Szczątki gen. Błasika zostały znalezione w błocie 5 miesięcy po katastrofie przez motocyklistów z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego, którzy przybyli na miejsce tragedii, aby oddać hołd jej ofiarom. Owinięte w biało-czerwoną flagę pudełko ze szczątkami motocykliści przywieźli do Polski i przekazali Prokuraturze Garnizonowej w Gdyni. Po sprawdzeniu materiału genetycznego okazało się, że należą one do gen. pil. Błasika.

Gdy Prokuratura Wojskowa powiadomiła Ewę Błasik, wdowę po gen. pil. Andrzeju Błasiku o znalezieniu kolejnych doczesnych szczątków śp. męża, zdecydowała się złożyć je na Jasnej Górze, która zajmowała szczególne miejsce w sercu jej męża.

„Byłam zawsze obecna z nim podczas najważniejszych uroczystości. Wspólnie z dziećmi wielokrotnie nawiedzaliśmy prywatnie to cudowne miejsce. Po tragicznych wydarzeniach 10 kwietnia 2010 r. przekazałam Jasnej Górze szczególne wota – pamiątki po moim śp. mężu. Jestem niezmiernie zaszczycona, że podobnie jak ciała Pary Prezydenckiej na Wawelu czy też jak niektóre ciała ofiar 10 kwietnia 2010 r. spoczęły w Świątyni Opatrzności Bożej, tak prochy mojego śp. męża będą spoczywały w Kaplicy Pamięci Narodu Jasnogórskiego Sanktuarium, wśród urn żołnierzy tylu formacji z pól bitewnych świata, powstań i obozów.

Uzyskawszy je od organów państwowych i spełniając wszelkie możliwe formalności, a zarazem zachowując ceremoniał wojskowy, w asyście Kompani Honorowej Wojska Polskiego chcę je złożyć w najgodniejszym miejscu naszej Ojczyzny, w Sercu Narodu, w Jasnogórskim Sanktuarium, by przypominały o godności Munduru Żołnierza Polskiego i jego wiernej służbie Ojczyźnie, która jest naszą Matką.

Reklama

Ofiaruję je Matce naszego Narodu, składając na ołtarzu Ojczyzny, nie tylko jako cząstki ciała generała pilota Wojska Polskiego Andrzeja Błasika, ale również jako część mojego życia, w którym byłam z nim związana nierozerwalnym węzłem małżeńskim od 1986 r., oraz część ostatnich, bolesnych lat historii naszej Ojczyzny, której prawdę i fakty przysłaniają niewyjaśnione i tajemnicze okoliczności śmierci 96 najważniejszych osób odpowiedzialnych za pokój i bezpieczeństwo milionów Polaków” – powiedziała „Niedzieli” wdowa po śp. gen. Andrzeju Błasiku.

Na uroczystość przybył wraz z małżonką szef Inspektoratu Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Był również gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak, szef wojsk lotniczych. Towarzyszyło im liczne grono generałów i oficerów Sił Powietrznych oraz podchorążowie z Dęblińskiej Szkoły Orląt.

Wcześniej Ewa Błasik złożyła na Jasnej Górze szczególne wota – pamiątki po mężu. Są to m.in.: mundur generalski, który miał na sobie w czasie katastrofy smoleńskiej, czapka generalska z otokiem, bez orzełka, oraz odznaki dowódcy Sił Powietrznych RP, generalska szabla i symboliczna buława, miniatura sztandaru Wojska Polskiego, a także obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, który gen. Błasik zawsze, gdy udawał się w lot, brał ze sobą i trzymał w kieszonce munduru.

2015-05-13 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję