Reklama

Jasna Góra

25 tys. uczniów szkół Jana Pawła II przybyło na Jasną Górę

Po raz czternasty na Jasną Górę przybyła pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Uczestniczyli w niej przedstawiciele ponad pięciuset placówek, od przedszkoli po uczelnie wyższe, w sumie ok. 25 tys. osób. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Świętymi bądźcie” i było dziękczynieniem za kanonizację papieża z Polski.

[ TEMATY ]

szkoła

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

- Jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II - powiedział w homilii abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce zauważył, że „szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II mają szczególny powód do radości”. - To spotkanie jest waszym podziękowaniem za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski – powiedział kaznodzieja. - Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia – dodał kaznodzieja. Podkreślił, że gdy popatrzymy na nauczenie Jana Pawła II dotyczące szkoły i nauczania, to zauważymy, że koncentruje się ono na trzech tematach: prawdzie, tożsamości kulturowej, historycznej i religijnej oraz na służbie na rzecz społeczeństwa. Kaznodzieja podkreślił, że szkoły noszące imię Jana Pawła II są i powinny być widziane każda z osobna, jako mikrorealizacja tych trzech linii przewodnich, prawdy, inkulturacji i służby na rzecz społeczeństwa. - A gdy weźmiemy je wszystkie razem, to mamy wielki potencjał perswazji, a co za tym idzie, również współpracy na rzecz modelu społeczeństwa – podkreślił Nuncjusz Apostolski. Kaznodzieja przypomniał, że także dzieci należące do wspólnoty chrześcijańskiej mają w niej swoje prawa i obowiązki. - Dla chrześcijanina punktem odniesienia dla wyborów moralnych nie jest opinia publiczna, tradycja, to że wszyscy tak robią, a nawet nie jest nim prawo czysto ludzkie, dla chrześcijanina punktem odniesienia jest jego indywidualny i wspólnotowy związek z Jezusem – podkreślił abp Migliore.

Podczas Mszy św. poświęcony został sztandar Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II, który odtąd towarzyszyć będzie wszystkim większym uroczystościom Rodziny Szkół.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii młodzi wypowiedzieli Akt Zawierzenia szkół Matce Bożej Jasnogórskiej. Został również odczytany telegram wystosowany do papieża Franciszka. Uczniowie zapewniają w nim, że ich modlitwa na Jasnej Górze jest zawierzeniem Maryi Królowej Polski na wzór św. Jana Pawła II i deklaracją wiary młodego pokolenia.

Tegoroczna pielgrzymka była okazją do szczególnej modlitwy w intencji pokoju na świecie. Dzieci podkreślały, że „za przyczyną Jana Pawła II chcą modlić się o pokój na świecie, o to, by dzieci w krajach innych mogły też chodzić do szkoły, by miały takie życie jak one, by mogły cieszyć się życiem”.

Zbigniew Gumiński, inicjator pielgrzymek rodziny szkół papieskich podkreślił, że w tym roku młodym przypominany był Jan Paweł II jako szczególny apostoł Bożego miłosierdzia. Uczniowie otrzymali różańce i obrazki z koronką do Bożego Miłosierdzia z zachętą do jej odmawiania. Jako wyraz wdzięczności za świętego Jana Pawła II młodzi złożyli swoją cegiełkę na budowę świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jasnogórskim spotkaniom zawsze towarzyszy nie tylko modlitwa, ale także konkretne działanie na rzecz pomocy innym. Rodzina Szkół Jana Pawła II zbudowała szkołę w Togo, wspomogła hospicja w Lublinie i Radomiu, zebrała środki na rzecz powodzian czy zeszyty dla Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą. W kraju istnieje prawie 1300 szkół, których patronem jest papież z Polski.

Reklama

Halina Marciniak, przewodnicząca Społecznej Rady Rodziny Szkół Jana Pawła II przypomniała, że nadrzędnym celem placówek związanych ze świętym papieżem jest wychowanie do wartości. – My nie jesteśmy jakąś organizacją, my jesteśmy ruchem społecznym, którego celem jest wychowanie do takiego życia, by było ono wzorem dla innych – powiedziała Przewodnicząca.

16 października 1998 r., w dwudziestą rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 41 (obecnie Zespół Szkół Integracyjnych) w Radomiu odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. Przyjęcie takiego patrona było zaszczytem dla uczniów, grona pedagogicznego i rodziców oraz zobowiązaniem, by wcielać w życie nauczanie Papieża. Wydarzenie to zainspirowało jednego z rodziców, Zbigniewa Gumińskiego, mającego w tej placówce troje dzieci, do odszukania w Polsce szkół, których patronem jest Ojciec Święty. Pan Gumiński chciał, by uczniowie z tych szkół mogli się spotkać z Janem Pawłem II podczas zaplanowanej na czerwiec 1999 r. VII podróży apostolskiej do Polski i do takiego spotkania doszło. Odtąd rozpoczęły się już regularne zjazdy szkół, których patronem jest papież z Polski. - Nasze rodzinne współdziałanie jest wynikiem potrzeby ciągłego odnajdywania się i działania we wspólnocie, która daje nam możliwość wspólnego pogłębiania naszej wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń oraz z racji ogólnopolskiego charakteru umożliwia poznawanie pełnego kolorytu naszych regionalnych kultur – podkreślają przedstawiciele Rady Szkół.

Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II rozpoczęła się już wczoraj, 8 października wieczorną modlitwą przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Pielgrzymi uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim, którego rozważania poprowadził ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Tysiąclecia. Po Apelu uczestnicy pielgrzymki modlili się podczas Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich przygotowanej przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa.

2014-10-09 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w piątek przybyły prawie 4 tys. pielgrzymów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka 2017

Bożena Sztajner/Niedziela

Upały i burze nie zniechęcają uczestników pieszych pielgrzymek. Na Jasną Górę już dotarło prawie 4 tys. pątników a przyjdą kolejni. Weszły grupy z dalekiej diec. ełckiej i diec. bielsko-żywieckiej.

- Przychodzę do Matki Bożej z intencjami, które mam w sercu, ale też z intencjami ludzi, których spotkałam na drodze – powiedziała pani Beata z Suwałk. S. Anna także z Suwałk dodała, że wybrała się w drogę, by spotkać Boga żywego w drugim człowieku, by umocnić swą wiarę. Tomasz podkreśla, że pielgrzymka to czas wyciszenia, szczególnej modlitwy, podejmowania decyzji.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję