Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Wspomnienie o śp. ks. Janie Rzeszutku

Chciałem się podzielić pamięcią o ks. Janie Rzeszutku (archidiecezja przemyska), który zmarł 27 lutego 2005 r. w wyniku wypadku samochodowego. Na jego pogrzebie było dwóch biskupów – bp Adam Szal oraz bp Edward Frankowski, a także wielu parafian z Miękisza Nowego – tam ks. Rzeszutek był proboszczem przez 14 lat. W tym czasie wybudował kościół w Tucholi, organizował duszpasterstwo rolników, woził nas swoim samochodem do Jarosławia w każdą 3. niedzielę miesiąca na Msze św. i wykłady.

Byłem jego dość częstym gościem na plebanii, a on był gościem u mnie w domu. Był pewien, że w Miękiszu znowu będą powołania kapłańskie i zakonne – prawie 70 lat ich u nas nie było. Obecnie mamy trzech kapłanów z parafii: jeden z Miękisza Nowego, jeden z Tucholi i jeden z Czerniawki, a także jedną siostrę zakonną. Analizując czasy komunizmu, stwierdził, że musi minąć co najmniej 100-130 lat, nim wszystko wróci u nas do normy, a w Rosji – co najmniej 300 lat. Z obserwacji tego, co dzieje się w Polsce, widzę, że to wszystko się sprawdza. Później ks. Rzeszutek został przeniesiony do Jarosławia, gdzie czynił starania o budowę nowego kościoła. Następnie był proboszczem parafii Pełkinie. 5 sierpnia 2004 r. sprawował Mszę św. odpustową w Miękiszu Nowym. W czasie homilii miałem wrażenie, że żegna się z naszą parafią...

Gdy był proboszczem, często organizował pielgrzymki do Lichenia, Niepokalanowa, Częstochowy, Krakowa, Warszawy (do grobu ks. Jerzego Popiełuszki). W czasie kolędy wspierał materialnie biedne rodziny. Chciałem to wszystko przypomnieć w 10. rocznicę śmierci tego kapłana. Ślę pozdrowienia dla Redakcji.

J.G.

Dziękuję za każdą „Niedzielę”

Szanowna Redakcjo!

Dziękuję serdecznie za wspaniały tygodnik, piękne i mądre artykuły, szczególnie za artykuł ks. Arkadiusza Olczyka: „In vitro w konfesjonale”, który jest bardzo potrzebny, ponieważ ludzie nie zawsze wiedzą, co jest dobre, co złe, a co jest grzechem śmiertelnym. Oby takich wskazówek było więcej. Dziękuję za przypomnienie nauki Jana Pawła II, bo wydaje się, że o jego ważnych, mądrych i świętych słowach już zapomnieliśmy. Dziękuję za ciekawe felietony i za całokształt tygodnika.

Reklama

Ks. Ireneuszowi Skubisiowi dziękuję szczególnie za piękne patriotyczne Apele Jasnogórskie – ich mądre i natchnione słowa długo noszę w sercu.

Szczęść Wam Boże, Kochani, na każdy dzień wytężonej i tak potrzebnej Bogu i Ojczyźnie pracy!

Wdzięczna Barbara

2015-05-13 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ Blisko 110 tys. zebrano na ratowanie zabytków Starego Cmentarza

2022-11-28 13:16

[ TEMATY ]

cmentarz

Karol Porwich/Niedziela

Prawie 110 tys. zł zebrano w sumie w tegorocznej kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi - poinformowali organizatorzy zbiórki, która odbywała się po raz 28. Do tej pory we wszystkich kwestach pozyskano ok. 1,9 mln zł, za co odnowiono 200 pomników.

Tegoroczną kwestę oficjalnie zakończono i podsumowano podczas gali w Muzeum Miasta Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję