Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

2015-05-13 11:09


Niedziela Ogólnopolska 20/2015, str. 56

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Wspomnienie o śp. ks. Janie Rzeszutku

Chciałem się podzielić pamięcią o ks. Janie Rzeszutku (archidiecezja przemyska), który zmarł 27 lutego 2005 r. w wyniku wypadku samochodowego. Na jego pogrzebie było dwóch biskupów – bp Adam Szal oraz bp Edward Frankowski, a także wielu parafian z Miękisza Nowego – tam ks. Rzeszutek był proboszczem przez 14 lat. W tym czasie wybudował kościół w Tucholi, organizował duszpasterstwo rolników, woził nas swoim samochodem do Jarosławia w każdą 3. niedzielę miesiąca na Msze św. i wykłady.

Byłem jego dość częstym gościem na plebanii, a on był gościem u mnie w domu. Był pewien, że w Miękiszu znowu będą powołania kapłańskie i zakonne – prawie 70 lat ich u nas nie było. Obecnie mamy trzech kapłanów z parafii: jeden z Miękisza Nowego, jeden z Tucholi i jeden z Czerniawki, a także jedną siostrę zakonną. Analizując czasy komunizmu, stwierdził, że musi minąć co najmniej 100-130 lat, nim wszystko wróci u nas do normy, a w Rosji – co najmniej 300 lat. Z obserwacji tego, co dzieje się w Polsce, widzę, że to wszystko się sprawdza. Później ks. Rzeszutek został przeniesiony do Jarosławia, gdzie czynił starania o budowę nowego kościoła. Następnie był proboszczem parafii Pełkinie. 5 sierpnia 2004 r. sprawował Mszę św. odpustową w Miękiszu Nowym. W czasie homilii miałem wrażenie, że żegna się z naszą parafią...

Gdy był proboszczem, często organizował pielgrzymki do Lichenia, Niepokalanowa, Częstochowy, Krakowa, Warszawy (do grobu ks. Jerzego Popiełuszki). W czasie kolędy wspierał materialnie biedne rodziny. Chciałem to wszystko przypomnieć w 10. rocznicę śmierci tego kapłana. Ślę pozdrowienia dla Redakcji.

Reklama

J.G.

Dziękuję za każdą „Niedzielę”

Szanowna Redakcjo!

Dziękuję serdecznie za wspaniały tygodnik, piękne i mądre artykuły, szczególnie za artykuł ks. Arkadiusza Olczyka: „In vitro w konfesjonale”, który jest bardzo potrzebny, ponieważ ludzie nie zawsze wiedzą, co jest dobre, co złe, a co jest grzechem śmiertelnym. Oby takich wskazówek było więcej. Dziękuję za przypomnienie nauki Jana Pawła II, bo wydaje się, że o jego ważnych, mądrych i świętych słowach już zapomnieliśmy. Dziękuję za ciekawe felietony i za całokształt tygodnika.

Ks. Ireneuszowi Skubisiowi dziękuję szczególnie za piękne patriotyczne Apele Jasnogórskie – ich mądre i natchnione słowa długo noszę w sercu.

Szczęść Wam Boże, Kochani, na każdy dzień wytężonej i tak potrzebnej Bogu i Ojczyźnie pracy!

Wdzięczna Barbara

Reklama

Trwają uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października, o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
MK

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.


Krzysztof Sitkowki/KPPR
MK

MK
MK
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież odwiedził rodzinę byłego szefa żandarmerii

2019-10-16 14:09

st (KAI) / Watykan

Wczoraj wieczorem, po zakończeniu obrad Synodu dla Amazonii Ojciec Święty udał się do mieszkania byłego dowódcy Żandarmerii Watykańskiej, Domenico Giani, znajdującego się w obrębie Państwa Watykańskiego i podziękował mu za lata ofiarnej służby – podaje serwis vaticannews.

Mazur/episkopat.pl

Odwiedzając rodzinę byłego szefa służ bezpieczeństwa Watykanu Franciszek po raz kolejny bardzo wyraźnie podziękował dowódcy Korpusu Żandarmerii za jego poświęcenie w ciągu dwudziestu lat pracy dla trzech papieży. Obecna była małżonka i córka Domenico Giani’ego, zaś jego syn przebywa na studiach w Stanach Zjednoczonych – dodał serwis vaticannews. Jak podaje włoska prasa były dowódca żandarmerii ma zamiar powrócić do rodzinnego miasta Arezzo w Toskanii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem