Reklama

Rodzina chrześcijańska - dobra nowina na trzecie tysiąclecie

Na kilka dni przed rozpoczęciem IV Światowego Spotkania Rodzin w Manili na Filipinach, 19 stycznia, w Archidiecezjalnym Studium Życia Rodzinnego przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów kolejnej, 23. już grupie absolwentów. Zanim to jednak nastąpiło, studenci roku I i II uczestniczyli w zajęciach plenarnych, które rozpoczęły się wspólną modlitwą i przygotowaniem do popołudniowej Liturgii Eucharystycznej, po czym miały miejsce seminaria naukowe. Seminarium z duszpasterstwa rodzin poprowadził ks. dr Jan Wilk - dyrektor Studium, przypominając i pogłębiając zagadnienia z poprzednich zajęć, a seminarium z poradnictwa rodzinnego panie Halina Skuza i Anna Mazurczak. Część studyjną spotkania wypełniły w całości wykłady prof. dr. n. med. Włodzimierza Fijałkowskiego.

Niedziela częstochowska 6/2003

Dyplomy ukończenia Studium wręczali abp Stanisław Nowak i ks. dr Jan Wilk

Dyplomy ukończenia Studium wręczali abp Stanisław Nowak i ks. dr Jan Wilk

Studenci I i II roku Studium Życia Rodzinnego nie po raz pierwszy mieli okazję słuchać wykładów prof. Włodzimierza Fijałkowskiego. W uroczystym dniu, kiedy kolejna, 23. grupa studentów otrzymać miała dyplom ukończenia Studium, Pan Profesor poruszył trzy ważne zagadnienia: naturalne planowanie rodziny a antykoncepcja - różnice środków i postaw, ekologiczne podstawy prokreacji i trudności w stosowaniu metod naturalnego planowania poczęć. W trakcie wykładów mocno podkreślił konieczność integracji ludzkiej duchowości z cielesnością oraz ciążenia płci ku sobie z płodnością odniesień. Wykładowca zwrócił również uwagę na nazewnictwo funkcjonujące w dyskusjach toczących się wokół ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia. Terminologia ta spłyca często wagę problemu, gdy np. używa się słów "nienarodzony", "płód" zamiast "dziecko poczęte"; "aborcja" zamiast "zabicie dziecka".
Po wykładach studenci przeszli do kaplicy seminaryjnej pw. Ducha Świętego, gdzie uczestniczyli w uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka - metropolity częstochowskiego. Wśród koncelebransów był również dyrektor Studium - ks. dr Jan Wilk i rektor Instytutu Teologicznego - ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk. Obecni też byli: rektor Wyższego Seminarium Duchownego - ks. dr Włodzimierz Kowalik, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego - Jerzy Zdański, wykładowcy Seminarium, Instytutu Teologicznego i Studium oraz proboszczowie parafii, z których pochodzą tegoroczni absolwenci, i najbliższa rodzina. Asystowali klerycy z WSD, śpiewał Zespół Studentów Studium.
W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do czytania liturgicznego z Pierwszej Księgi Samuela, przypominając, że każdy człowiek jest powołany przez Boga do wypełnienia określonego zadania. Szczególnie pięknym, ale i trudnym powołaniem jest powołanie do małżeństwa. Małżonkowie bowiem swym życiem głoszą naukę o miłości i macierzyństwie. Nie jest to nauka łatwa, dlatego napotykają wiele trudności i problemów. Na swojej drodze nie pozostają jednak bez pomocy. Zwracając się do studentów, Ksiądz Arcybiskup zaapelował: "słyszcie ten głos, głos Baranka Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, idźcie za tym głosem, służcie tej wielkiej sprawie, sprawie małżeństwa i rodziny". W procesji z darami tegoroczni absolwenci nieśli swoje prace dyplomowe.
Pod koniec Eucharystii Ksiądz Arcybiskup wręczył dyplomy ukończenia Studium grupie 42 absolwentów. Była to najliczniejsza grupa w historii Studium. Studenci otrzymali też na pamiątkę książkę Jestem od poczęcia autorstwa prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, wydaną przez redakcję Niedzieli.
Ksiądz Dyrektor złożył podziękowanie wszystkim obecnym gościom za udział w tej uroczystości. Szczególnie ciepło i serdecznie podziękował wykładowcom Studium, wśród których wymienił obecnego prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, ks. prof. Stanisława Włodarczyka, ks. dr. Teofila Siudego, ks. dr. Arkadiusza Olczyka. Podziękowania popłynęły również do pań instruktorek: Haliny Skuzy, Anny Mazurczak, Elżbiety Doroszuk, do sekretarki Studium - p. Joanny Hojczyk i p. Anny Zatoń przygotowującej wraz z córką ciepłe posiłki podczas spotkań. Studenci swoją wdzięczność wyrazili przez obdarowanie bukietami kwiatów i symbolicznymi świecami z życzeniami, by światło płynące od Pana zawsze rozpraszało mroki i wskazywało drogę.
Po Eucharystii wszyscy obecni przeszli do auli Instytutu, gdzie nastąpiło wręczenie świadectw ukończenia kursu pedagogicznego Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i rodzinna agapa. W serdecznej atmosferze, przy zastawionym stole długo brzmiał śpiew kolęd, gwar rozmów i wystąpienia gości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję