Reklama

Niedziela Podlaska

Szanuj życie, bo jest święte

30 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się podsumowanie diecezjalnego konkursu dla szkół specjalnych „Szanuj życie, bo jest święte”

Niedziela podlaska 20/2015, str. 5

[ TEMATY ]

konkurs

ks. Artur Płachno

Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, nawiązujący do tematyki konkursu, podkreślając również potrzebę dbałości nie tylko o życie doczesne, ale również o wieczne

Uczniowie zaprezentowali program
artystyczny, nawiązujący do tematyki
konkursu, podkreślając również
potrzebę dbałości nie tylko o życie
doczesne, ale również o wieczne

Konkurs już po raz drugi został zorganizowany przez Wydział Katechezy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim pod honorowym patronatem: biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, senatora RP Waldemara Kraski, podlaskiego kuratora oświaty Jerzego Kiszkiela, p.o. mazowieckiego kuratora oświaty Katarzyny Góralskiej, starosty sokołowskiego Leszka Iwaniuka, Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.

W konkursie wzięło udział 10 placówek szkolno-wychowawczych z województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, z których wpłynęło łącznie 97 prac plastycznych. Komisja konkursowa nagrodziła 27 prac w trzech kategoriach i 3 wyróżniła.

W uroczystości rozdania nagród uczestniczył bp Tadeusz Pikus. Obecni byli również: dyrektor Wydziału Katechezy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim Beata Biernat, proboszcz parafii salezjańskiej w Sokołowie ks. Stanisław Stachal, sekretarz biskupa drohiczyńskiego ks. Tomasz Szmurło, wicestarosta sokołowski Marta Sosnowska, wizytator siedleckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Alina Dudek, reprezentantka senatora Waldemara Kraski Joanna Malinowska oraz przedstawiciele placówek wychowawczych wraz z uczniami i laureatami konkursu.

Ks. Mielnicki powiedział, ze konkurs został ogłoszony 15 lutego, a jego główne cele to pogłębienie rozumienia prawd zawartych w 5. przykazaniu Dekalogu „Nie zabijaj” oraz skierowanie uwagi na zagadnienia związane z ochroną życia i jego zdrowym trybem, a także wzmacnianie znaczenia rodziny w życiu społecznym oraz integracja rodzin, wychowujących dzieci niepełnosprawne. Pogratulował on nie tylko zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom, ich opiekunom i rodzicom, którzy się zaangażowali. – Wszyscy jesteśmy zwycięzcami, gdyż dzięki temu konkursowi mogliśmy jeszcze lepiej zgłębić prawdę, że życie jest najcenniejszym darem, jaki otrzymaliśmy od Pana Boga i należy je chronić – powiedział ks. Krzysztof, zachęcając do uczestnictwa w kolejnym konkursie w przyszłym roku.

Reklama

Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, nawiązujący do tematyki konkursu, podkreślając również potrzebę dbałości nie tylko o życie doczesne, ale również o wieczne.

Laureaci odebrali nagrody z rąk bp. Tadeusza Pikusa, wicestarosty Marty Sosnowskiej oraz ks. Krzysztofa Mielnickiego. Dyrekcja sokołowskiej placówki podziękowała Księdzu Biskupowi i ks. Mielnickiemu za otwartość i współpracę oraz sponsorom. Bp Pikus przekazał zaś specjalne dyplomy Beacie Biernat – dyrektorowi Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana

Pawła II w Sokołowie Podlaskim oraz Urszuli Krzymowskiej i Grażynie Jarosz – jej współpracownicom w organizacji konkursu. Goście otrzymali wydanie albumowe nagrodzonych prac oraz piernikowe serca.

Zabierając głos, Ksiądz Biskup powiedział że obrazy laureatów, widoczne na zorganizowanej wystawie, są dziełem sztuki. Pogratulował wszystkim, którzy brali udział w konkursie. – Kiedyś pokazano obraz. Ten zaś, kto go oglądał, powiedział: „Ale piękna rama!”. Tutaj mamy zarówno piękny obraz, jak też bardzo piękną ramę. Tą ramą był program artystyczny z bardzo pięknymi i mądrymi tekstami, pięknie recytowanymi i śpiewami, które pobudziły wszystkich do włączenia się. Przypomniał wezwanie św. Jana Pawła II, który apelował, aby uczynić ze swego życia coś wielkiego. Zakończył zaś słowami: – Bez miłości życie jest za trudne tutaj, na ziemi, gdzie są złość, cierpienie, grzech i śmierć. (...) Bardzo ważne jest też, aby kochać siebie, czyli zaakceptować się takim, jakim się jest, czyli swoje życie, oraz wymagać od siebie.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świąteczny dom 2014

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2015, str. 5

[ TEMATY ]

konkurs

Adam Łazar

Jedna z prac konkursowych

Jedna z prac konkursowych

Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie po raz ósmy zorganizował konkurs pt. „Świąteczny dom – 2014”. – Konkurs polegał na wykonaniu szopki, ozdoby choinkowej, stroika świątecznego i umożliwieniu wystawienia i zaprezentowania tych prac na ogólnodostępnej wystawie w MDK. Pozwalamy na dowolną technikę, formę i wzór tych prac. Naszą intencją jest kultywowanie tradycji dekorowania pomieszczeń w okresie świąt Bożego Narodzenia, angażowanie do artystycznego działania dzieci, młodzieży, dorosłych, artystów amatorów, twórców ludowych z całej Polski – wyjaśnia Grażyna Bielec, pomysłodawczyni konkursu, instruktorka kulturalna MDK w Lubaczowie. O popularności tego konkursu świadczy fakt, że napłynęło ponad 100 prac od 86 wykonawców. Komisja konkursowa przyznała I miejsce wśród dorosłych szopce Józefa Lewkowicza, II miejsce dla Agnieszki Szpyt i dwa trzecie miejsca dla rodziny Borowców i Danuty Pomorskiej. W kategorii dziecięcej najładniejszą szopkę wykonała Martyna Charysz. II miejsce zdobyła szopka Natalii Charysz, a III miejsce – Kamila Wende i Damiana Salamońskiego. Wyróżnienia przyznano dla: Adriana Morokiszki, Krystiana Karczmarskiego i Dawida Suchockiego. W kategorii „stroik – ozdoba” I miejsce zdobyła Henryka Krzych, dwa II miejsca – Ryszard Glegoła i Teresa Strut, III miejsce – Monika Szwed, a wyróżnienie przypadło Adamowi Zającowi. W kategorii „stroik – ozdoba choinkowa” w grupie dziecięcej kolejność była następująca: I miejsce – Marcin Kuziora, III miejsce – Katarzyna Górecka, a wyróżnienie – Mateusz Kurzewicz, Jarosław Szostko, Regina Broź. Rozstrzygnięcie tego konkursu odbyło się 16 grudnia 2014 r. podczas otwarcia wystawy. Zwycięzcy otrzymali upominki i dyplomy. Konkursowe prace można było oglądać na wystawie w lubaczowskim MDK do 8 stycznia br.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję