Reklama

Niedziela Legnicka

Majowe święto w legnickiej katedrze

Niedziela legnicka 20/2015, str. 4

[ TEMATY ]

modlitwa

Monika Łukaszów

W uroczystościach majowych w katedrze uczestniczyli wierni legnickich parafii

W uroczystościach majowych w katedrze uczestniczyli wierni
legnickich parafii

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja oraz w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja wielu wiernych zgromadziło się w legnickiej katedrze na wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny.

Koncelebrowanej Mszy św. w intencji Polski i Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami przewodniczył ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się przedstawiciele legnickiego duchowieństwa, a wśród nich ks. Józef Borowski, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Legnicy i kapelan policji, który wygłosił homilię. Obecni byli również parlamentarzyści, władze miasta, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych, patriotycznych i religijnych wraz z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło też delegacji służb mundurowych, harcerzy oraz uczniów legnickich szkół.

Kaznodzieja w słowie skierowanym do wiernych przypomniał wydarzenia z historii Polski, które związane są z obchodami majowego święta. Podkreślił też stałą obecność Maryi w życiu naszego narodu. – Historia dzisiejszego święta jest przepiękna. My niejako wpisujemy się w naszego polskiego ducha, który zachęca nas instynktownie do przylgnięcia ku osobie Najświętszej Maryi Panny. Bo w niej możemy zaczerpnąć siły dla nas i dla naszego ducha – mówił. Przytaczając słowa poety Zygmunta Krasińskiego: „niczym Sybir, niczym knuty, lecz narodu duch zatruty, to dopiero bólów ból”, wezwał wszystkich do modlitwy za Ojczyznę. – Tak więc my, dzisiejsi czciciele Matki Bożej, my, którzy jesteśmy dziedzicami tej pięknej, wspaniałej historii maryjnej, módlmy się o zdrowie dla naszego polskiego czystego ducha – zachęcał ks. Borowski.

Reklama

Po Mszy św. poszczególne delegacje wraz z wiernymi złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Tam też ze specjalnym koncertem wystąpił legniczanin Patryk Kisło. Młody artysta zagrał kilka utworów Fryderyka Chopina. Spotkanie przy papieskim pomniku zakończyło się odśpiewaniem hymnu państwowego.

Do codziennej modlitwy w intencji Ojczyzny zachęcali legniczan członkowie Krucjaty Różańcowej rozdając biało-czerwone różańce.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o uzdrowienie za przyczyną św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

modlitwa

Grzegorz Gałązka

Za przyczyną św. Jana Pawła II uzdrowionych zostało wiele osób. W czasie pandemii koronawirusa można się zwrócić do Boga za wstawiennictwem świętego o uzdrowienie z tej choroby. Dziś przypada 15. rocznica śmierci Jana Pawła II.

Publikujemy tekst modlitwy:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję