Reklama

Szlak wyznaczony przez św. Wojciecha

2015-05-14 13:58

Ks. Krzysztof Cieśla
Edycja rzeszowska 20/2015, str. 7

Bernadeta Ziomek-Niedzielska
Procesja z relikwiami św. Wojciecha

Jubileusz 20-lecia istnienia parafii pw. św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej połączony został z wprowadzeniem znaku relikwii św. Wojciecha. Dzięki staraniom proboszcza z Błędowej Zgłobieńskiej, ks. Mariusza Matuszewskiego, wspólnota parafialna otrzymała niezwykły dar – relikwię świętego z X wieku

Przekazanie relikwii odbyło się 23 kwietnia br. w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie od wieków spoczywają doczesne szczątki św. Wojciecha. W wydarzeniu tym uczestniczyła liczna grupa pielgrzymów z parafii z Błędowej Zgłobieńskiej wraz z proboszczem – ks. Mariuszem Matuszewskim. W czasie Mszy św. prymas Polski – abp Wojciech Polak wręczył relikwie św. Wojciecha ks. Matuszewskiemu, a także przedstawicielom trzech innych parafii: wspólnocie św. Wojciecha prowadzonej przez Polską Misję Katolicką w Hanau w Niemczech, parafii pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym w archidiecezji warszawskiej oraz parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w diecezji kieleckiej.

25 kwietnia br. uroczystości 20-lecia parafii w Błędowej Zgłobieńskiej, połączonej z intronizacją znaku relikwii św. Wojciecha, przewodniczył ks. inf. Wiesław Szurek w obecności kilku kapłanów oraz bardzo licznej rzeszy miejscowych wiernych i przybyłych na tę uroczystość gości. W tym dniu parafia przeżywała odpust parafialny ku czci swojego patrona. Uroczystości poprzedziły misje św., które poprowadził ks. Władysław Pasiut, salezjanin.

W homilii ks. Wiesław Szurek mówił o św. Wojciechu: „Wyście go zaprosili do siebie. Dwadzieścia lat temu, gdy erygowano parafię, a wcześniej, kiedy ceniąc sobie ołtarz i świątynię, podejmowaliście wysiłki, aby była tu Msza św. i aby ludzie tutaj czuli bliskość Chrystusa (...). W szczególny sposób gestem zaproszenia dla św. Wojciecha była odbyta przed kilkoma dniami pielgrzymka do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, po to, aby uzyskać tę cząstkę jego kości, święte relikwie i aby przez te relikwie, w przestrzeni świętych obcowania, być z nim, a przez niego z Chrystusem”.

Reklama

Po Mszy św. odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna wraz z relikwiami św. Wojciecha.

Parafia pw. św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej została erygowana w 1995 r. Sam kościół wybudowany został już w latach 1981-82, jednak nie stanowił samodzielności duszpasterskiej. Decyzją bp. Kazimierza Górnego sprzed 20 lat, Błędowa Zgłobieńska otrzymała pierwszego proboszcza ks. Antoniego Domino. Następnie proboszczem zamianowany został ks. Andrzej Krupa. Od 2014 r. proboszczem wspólnoty parafialnej pw. św. Wojciecha jest ks. Mariusz Matuszewski.

Tagi:
relikwie

Relikwie ks. Jerzego w Wieprzu

2019-05-15 08:06

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 20/2019, str. 5

– Wydaje się, że w tym czasie, gdy pada tyle niepotrzebnych słów, nieraz bardzo obraźliwych, nieraz poniżających człowieka, nieraz pełnych złości i nienawiści, szczególnie potrzeba nam tego zdania, które pozostawił nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko – powiedział bp Roman Pindel, przywołując słynne powiedzenie kapelana Solidarności: „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”

PB
Parafianie czczą relikwie bł. ks. Jerzego

Relikwie zamordowanego przez bezpiekę kapłana wprowadzono uroczyście 1 maja do kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wieprzu na Żywiecczyźnie. Eucharystii w święto św. Józefa Robotnika przewodniczył biskup bielsko-żywiecki razem z kapłanami okolicznych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie Franciszkanów po artykule "Gazety Wyborczej"

2019-05-22 07:11

mip / Kraków (KAI)

Przemysław Kowalczyk był uczniem szkoły od września 1989 r. do 24 stycznia 1990 r. - czytamy w nowym oświadczeniu Biura Prasowego Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) związanym z publikacją w "Gazecie Wyborczej". Wcześniej wydane oświadczenie zostało poszerzone o nową wiedzę.

BP KEP
Kard. Henryk Gulbinowicz

Publikujemy treść sprostowania:

W związku z artykułem Gazety Wyborczej zatytułowanym „Były uczeń seminarium duchownego oskarżył kardynała Gulbinowicza o molestowanie” wyższy przełożony o. Józefa, byłego rektora Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy, natychmiast po otrzymaniu informacji o publikacji w internecie osobiście skontaktował się z o. Józefem. O godz. 12.31 do mediów zostało przesłane następujące oświadczenie:

„Oświadczamy, że z rozmowy wynikają jasno dwie rzeczy:

Po pierwsze, imię i nazwisko Przemysław Kowalczyk nie figuruje w żadnych archiwalnych dokumentach szkoły. Kilku upoważnionych pracowników szkoły kilka razy sprawdzało dzienniki i inne dokumenty i nie odnaleźli takiego nazwiska.

Po drugie, o. Józef nigdy nikogo po nic nie wysyłał do kard. H. Gulbinowicza. Ani uczniów, ani dorosłych”.

Jednak o godz. 16.55 o. Józef zadzwonił do Sekretariatu Prowincji z wiadomością, że odnalazł informację, że Przemysław Kowalczyk był uczniem szkoły od września 1989 r. do 24 stycznia 1990 r. Jednocześnie podtrzymuje wypowiedź, że żaden z jego uczniów nigdy nie był przez niego posyłany do Księdza Kardynała.

Biuro Prasowe Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów)

***

"Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł, w którym Karol Chum, wrocławski informatyk i autor wierszy, oskarża o molestowanie kardynała Henryka Gulbinowicza, ówczesnego metropolitę wrocławskiego. Miało to mieć miejsce w styczniu 1989 r., gdy Przemysław Kowalczyk (Karol Chum to jego literacki pseudonim) miał 15 lat i był klerykiem Niższego Seminarium Duchownego franciszkanów w Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świdnica: Prawie 17 mln na renowację katedry

2019-05-23 19:37

ako / Świdnica (KAI)

Parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika i św. Wacława w Świdnicy otrzymała prawie 17 mln na ratowanie świdnickiej katedry. Minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania prac konserwatorskich w świątyni.

Mariusz Barcicki

15 maja Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podjął decyzję o dofinansowaniu projektu „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej”.

Jak powiedział KAI ks. dr Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii biskupiej prace konserwatorskie będą obejmowały m.in.: konserwację rzeźb znajdujących się w nawie głównej, konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach prezbiterium oraz konserwację obrazów sztalugowych z nawy głównej wraz z ramami. Kwota dofinansowania wyniosła 16 977 602,47 zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 30 czerwca 2022 r.

Katedra świdnicka jest jedną z najokazalszych świątyń na Dolnym Śląsku. W 2004 roku kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława został poniesiony do rangi katedry. Fundatorem świątyni był w 1330 roku Bolko II Świdnicki. Katedra posiada wieżę o wysokości 101 m, jest to najwyższa gotycka wieża w Polsce. W bocznej kaplicy w barokowym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych z drugiej połowy XV wieku, koronowany w 2017 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem