Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dachau – miejsce niepokojącej pamięci i przebaczenia

W 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie pielgrzymowali duchowni z całej Polski, nie mogło zabraknąć kapłanów diecezji sosnowieckiej ze swoim pasterzem, bp. Grzegorzem Kaszakiem. Uroczystości odbyły się 29 kwietnia na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau oraz w katedrze we Fryzyndze

Niedziela sosnowiecka 20/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Ks. Michał Borda

Altötting – Msza św. pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka

Altötting – Msza św. pod przewodnictwem
biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka

Obóz w Dachau założono w 1933 r. Według statystyk przez 12 lat istnienia tego obozu oraz obozów filialnych znajdowało się w nich ok. 250 tys. więźniów z 40 krajów okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką. Od 1940 r. przebywali tam księża z obozów: Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i Oranienburga. W Dachau uwięziono 2720 księży katolickich, najwięcej Polaków, bo 1780, z czego zmarło 868 księży. Szacuje się, że w sumie zamordowano tam 148 802 więźniów, w tym ok. 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów. Dokładna liczba więźniów i ofiar nie jest znana.

Zanim dotarliśmy do Dachau, miejsca „niepokojącej pamięci i równocześnie przebaczenia”, o którym tak mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinchard Marx, nawiedziliśmy kilka ważnych historycznie i religijnie miejsc. Z Sosnowca wyruszyliśmy do Marktl, gdzie zwiedziliśmy dom urodzenia Benedykta XVI, a następnie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i wysłuchaliśmy konferencji ks. Włodzimierza Machury w kościele, w którym Józef Ratzinger był ochrzczony. Tego samego dnia przyjechaliśmy do Altötting. W miasteczku tym znajduje się jedno z najstarszych miejsc pielgrzymkowych w Europie – Święta Kaplica – z cudowną figurą Czarnej Madonny, Królowej Bawarii. Następnego dnia po odprawieniu Mszy św. zwiedziliśmy to urokliwe miasto wraz z jego licznymi kościołami. Po nawiedzeniu Altötting wyruszyliśmy do Monachium.

Dniem wyjątkowym było oddanie czci wszystkim, którzy zginęli i przebywali w obozie koncentracyjnym KL Dachau. Z udziałem licznie przybyłych biskupów polskich, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa i pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a także kapłanów wszystkich polskich diecezji sprawowaliśmy Msze św. w kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa. Po niej złożono wieńce i kwiaty pod znajdującą się na zewnętrznej ścianie kaplicy tablicą, upamiętniającą martyrologię polskiego duchowieństwa w KL Dachau. Drugą częścią uroczystości było popołudniowe nabożeństwo z modlitwą o pokój w katedrze we Fryzyndze.

Reklama

Świadomość obecności w tym miejscu przejmującym grozą, gdzie mordowano naszych rodaków, w tym szczególnie kapłanów i kleryków, to nie tylko historyczna chwila. To wyraz hołdu, jaki chcieliśmy oddać tym, którzy z taką determinacją bronili polskości i nigdy, nawet w najtrudniejszych chwilach nie wyrzekli się wiary chrześcijańskiej. Mogę dziś za św. Janem Pawłem II powtórzyć, który w 50. rocznicę wyzwolenia obozu pisał do księży, którzy przeżyli KL Dachau: „W czasie pychy i poniżenia, w miejscu rozszalałego zła pozostaliście niezłomni i wierni. W otchłani okrucieństwa i nienawiści, tam gdzie postanowiono zniszczyć biologicznie człowieka, podeptać jego godność, trwaliście mężnie i heroicznie jako jedyni świadkowie miłości, przebaczenia, jako zwiastunowie nowej cywilizacji, opartej na prawdzie, dobru, szacunku dla życia i sprawiedliwości”.

W sercu pojawiało się wiele pytań, a w oczach łzy. Jedno co przychodziło do głowy, to po prostu doświadczyć ciszy tego miejsca, by powtórzyć za byłym więźniem obozu, abp. Kazimierzem Majdańskim: To nigdy nie powinno się zdarzyć.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja świdnicka ma dziewięć lat

[ TEMATY ]

rocznica

PRZEMYSŁAW AWDANKIEWICZ

Wierni diecezji świdnickiej modlili się 25 marca w intencji bp. Ignacego Deca z okazji 9. rocznicy sakry biskupiej i ustanowienia diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Redakcja

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję