Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Archidiecezjalne Dni Młodych w Barlinku

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w duchu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży odbyły się kolejne Archidiecezjalne Dni Młodych zorganizowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, Miasto i Gminę Barlinek oraz Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2015, str. 2-3

[ TEMATY ]

dni młodych

ks. Marcin Miczkuła

Mszy św. na zakończenie Archidiecezjalnych Dni Młodych przewodniczył bp Henryk Wejman

Mszy św. na zakończenie Archidiecezjalnych Dni Młodych przewodniczył
bp Henryk Wejman

Trwa kolejny rok przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na to spotkanie przybędzie Ojciec Święty Franciszek. W tym roku Papież w ramach przygotowań zachęcił do rozważenia słów Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Błogosławieni czystego serca”.

W tym roku, tak jak w ubiegłym, spotkanie młodych odbyło się w Barlinku. Msza św. przygotowująca mieszkańców, wolontariuszy i organizatorów sprawowana była 30 kwietnia w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Marcin Szczodry, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. W piątek 1 maja tuż po porannej Eucharystii zaczęli przyjeżdżać do Barlinka młodzi z naszej archidiecezji oraz goście z Bambergu i Berlina. W południe Mszę św. rozpoczynającą świętowanie młodych w Barlinku sprawował abp Andrzej Dzięga. Słowa powitania skierował do młodych burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, starosta myśliborski Arkadiusz Janowicz oraz dziekan ks. kan. Bronisław Lose. Słowo pozdrowienia skierował również Ksiądz Arcybiskup. W homilii nawiązał do św. Józefa Robotnika, którego tego dnia wspominaliśmy. Wskazał również, że zbliżające się Dni Młodzieży w Krakowie będą dla wszystkich wielkim przeżyciem, ponieważ związane są z jubileuszem początku wiary w Polsce oraz Rokiem Miłosierdzia.

Na zakończenie homilii powiedział: „Popatrz w czasie Dni Młodych na ten krzyż, popatrz na tę ikonę i popatrz też na ten obraz w kościele barlineckim Najświętszej Maryi Panny, na jej Niepokalane Serce. Zawierz się Maryi, Oblubienicy Ducha Świętego, i proś Ducha Świętego, by cię poprowadził. Nie bój się prosić Ducha Świętego, by oświecił twoje myśli, by rozpalił miłością i nadzieją, i miłosierdziem twoje serce, by poruszył twoją wolę i umocnił ją w czynieniu dobra i by dłoń twoją prowadził do dłoni innych ludzi, by połączone nasze dłonie dokonywały cudu odmiany oblicza tej ziemi”. Na zakończenie Mszy św. Arcypasterz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, zawierzając Bogu wszystkich, którzy rozpoczynają czas wspólnej modlitwy na spotkaniu w Barlinku.

Reklama

Po Eucharystii i obiedzie na Rynku Miejskim klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie w kościele zespół „Full Power Spirit” przedstawił program muzyczno-mulitimedialny „Znajdź pomysł na siebie”. Kolejnym punktem programu były warsztaty tematyczne, które odbywały się w różnych miejscowościach dekanatu Barlinek. Podczas tych zajęć młodzież mogła zdobyć nowe umiejętności, bądź udoskonalić już te znane. W tym samym czasie opiekunowie, którzy przybyli z grupami, uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym pt. „Jak słuchać, aby podejmować dzieła Boga?”. Wieczorem po kolacji Szkoła Nowej Ewangelizacji z Koszalina w kościele poprowadziła nabożeństwo „Czas pojednania”.

W sobotę 2 maja po śniadaniu klerycy prowadzili w kościele jutrznię. Przed południem prowadzony był przez Szkołę Nowej Ewangelizacji z Koszalina program zatytułowany „Marzenia, pragnienia, talenty a ślepe uliczki...”. W południe sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Piotra Skiby, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. Homilię wygłosił ks. Rafał Jarosiewicz. Podkreślał, że świat duchowy naprawdę istnieje. Na zakończenie pytał młodych: „Do kogo w tym świecie należysz, pod czyim sztandarem stajesz? Pod sztandarem Jezusa, żeby rozwijać się, iść do przodu, realizować marzenia, pomagać innym? Czy pod sztandarem tego, który jest Jego przeciwnikiem?”. Po błogosławieństwie młodzi udali się na obiad, po którym uczestniczyli w City Tour, programie rekreacyjno-sportowym. Mogli wtedy korzystać z obiektów sportowych na terenie miasta oraz innych atrakcji turystycznych. Po południu odbyły się po raz drugi warsztaty tematyczne, podczas których opiekunowie uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym pt. „Jak wierzyć, aby chodzić po wodzie...”.

Reklama

Wieczorem po kolacji na Rynku Miejskim wystąpił zespół „Strona B”, a na zakończenie dnia odprawione zostało w kościele nabożeństwo chwały i uwielbienia. Niedzielny poranek, 3 maja, rozpoczął się śniadaniem, po którym młodzież przeszła do kościoła na modlitwę brewiarzową. Następnie Sławomir Pyrko przedstawił program „Dekalog najlepszym kompasem”. Przed południem na scenie w Rynku Miejskim odbył się koncert zespołu „Som Gorsi”, po którym został sformowany marsz biało-czerwony zakończony złożeniem kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

W samo południe sprzed pomnika wyruszyła procesja wraz ze sztandarami i przedstawicielami władzy samorządowej, aby na Rynku Miejskim uczestniczyć we Mszy św. kończącej Archidiecezjalne Dni Młodych. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Wejman. Wskazał, że każdy z nas jest winną latoroślą wszczepioną w krzew winny – Chrystusa. Podkreślił, że trwamy w Chrystusie, czyniąc miłosierdzie i dzięki temu możemy być szczęśliwi. Na zakończenie homilii powiedział: „Zatem trwanie w Chrystusie to nie tylko uczucie, czy nawet podziw dla Niego, ile wierne realizowanie zadań swego powołania. Zatem jeśli słowa Chrystusa, Boże przykazania i Jego wola staną się dla nas prawdą i drogowskazem; jeśli będziemy wcielać je w swoje myślenie i ciągle się nimi karmić, to będziemy trwać w Chrystusie. (...) Jeżeli zatem nie chcemy zmarnować swojego życia, to trwajmy wiernie przy Chrystusie i w codzienności życia wypełniajmy Jego wolę, jak czyniła to Jego i nasza Matka, Maryja”. Przed rozesłaniem Ksiądz Biskup podziękował młodzieży, mieszkańcom Barlinka i organizatorom. Słowa wdzięczności skierowali również ks. kan. Piotr Skiba, ks. kan. Bronisław Lose oraz burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński. Zaprosili oni także młodzież na przyszłoroczne Dni Młodych, które po raz trzeci odbędą się w Barlinku i będą bezpośrednim przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Eucharystię zakończyło pasterskie błogosławieństwo, po którym młodzi pełni przeżyć i duchowych owoców wraz z opiekunami powrócili do swych parafii i domów.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezjalne Dni Młodych

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2018, str. II

[ TEMATY ]

dni młodych

Maria Palica

Maciej Bodasiński – przesłanie do młodych

Maciej Bodasiński – przesłanie do młodych

Po raz drugi w dniach 1-3 maja Goleniów był gospodarzem Archidiecezjalnych Dni Młodych (ADM). Przybyło na nie ponad 1000 dziewcząt i chłopców z całej archidiecezji oraz opiekujący się nimi kapłani, siostry zakonne i katecheci. Była również grupa z parafii w Bambergu (Niemcy)

Przez trzy dni Goleniów żył tym wielkim religijnym wydarzeniem. Młodzież była wszędzie – radosna, rozśpiewana, a kiedy trzeba skupiona na modlitwie. Miasto przyjęło ją piękną pogodą, wiosenną zielenią i kwitnącymi właśnie japońskimi wiśniami. Program tych dni był bardzo bogaty, a myślą przewodnią spotkania młodych były słowa: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję